אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד חגג את הוזלת החשמל 'בזכותו', אך שכח שבאוגסט תמך האוצר בצעד שייקרו צילום: אוראל כהן

לפיד חגג את הוזלת החשמל 'בזכותו', אך שכח שבאוגסט תמך האוצר בצעד שייקרו

הבוקר הוזל החשמל ב-10%; ב"כלכליסט" נחשף אשתקד כי משרד האוצר גיבש בחשאי תוכנית להעלאת המס שמוטל על פחם, דבר שהיה אמור לייקר את החשמל לצרכן

01.02.2015, 14:40 | רוני זינגר

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד "חגג" היום את הורדת תעריפי החשמל מהבוקר, ואמר באירוע שכינס כי "מחירי החשמל יורדים בזכות פעולה שעשינו ביחד עם השר סילבן שלום, בה סרבנו לעלות את המסים על הגז ועל הפחם כדי לאפשר את העלאה הזו, כי יוקר המחיה הוא הדבר שמכביד יותר מכול על אזרחי ישראל. אז היום, כשתדליקו את הסוויץ׳ של החשמל תדעו שזה עולה 10% פחות וזו תרומה משמעותית לאזרחי המדינה". 

קראו עוד בכלכליסט

אלא שלצד ההצהרה הזו יש להזכיר את חשיפת "כלכליסט" מחודש אוגוסט האחרון, ולפיה משרד האוצר גיבש בחשאי תוכנית להעלאת המס שמוטל על פחם (בלו), מהלך שאמור היה לשלשל לקופת המדינה בין 2015 ל־2107 כ־3.8 מיליארד שקל, מתוכם 1.6 מיליארד שקל כבר השנה.  

פחם (ארכיון), צילום: בלומברג פחם (ארכיון) | צילום: בלומברג פחם (ארכיון), צילום: בלומברג

משמעות של העלאת המס היתה אמורה להיות פשוטה: עלייה בתעריף החשמל שייקבע על ידי רשות החשמל, וזינוק בחשבון החשמל של הציבור. מדובר היה בתוכנית שגובשה באוצר בניסיון לאתר מקורות כיסוי נוספים לבור תקציבי. ואולם לאחר חשיפת התוכנית, נסוג האוצר מהעניין ולא המשיך בגיבושה.

מהאוצר נמסר אז כי התוכנית להעלאת המס על פחם אכן נבדקה ואמרו ש"מדובר בהצעה שנבחנת במסגרת ההצעות שיובאו לאישור הממשלה". הנימוק לבחינת העלאת המיסוי על פחם היה לתפיסתם "בשל הזיהום הרב שנוצר בעת השימוש בפחם ויש לעודד מעבר לשימוש בגז טבעי". עם זאת ציינו באוצר כי "תעריף החשמל בכל מקרה צפוי לרדת ב-2015”. התעריף ירד בכל מקרה זאת לאור הזרמת הגז הטבעי.

מסביבתו של לפיד נמסר כי לפיד התנגד לתוכנית שגובשה בלא ידיעתו וכאשר נודע לו כי אנשי משרדו מגבשים תuכנית להעלאת מחירי הפחם, הוא עצר אותה והיא נגנזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
יאיר לפיד היה שר האוצר העלוב ביותר והגרוע ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל
מי שגרם להורדת מחירי החשמל הוא סילבן שלום מהליכוד (בלבד !). יאיר לפיד היה שר האוצר העלוב ביותר, הכושל ביותר והגרוע ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל.כישוריו ויכולותיו של יאיר לפיד להיות שר בלי תיק בממשלת ישראל, הינם ברמה וציון אפס(כלום).כישוריו ויכולותיו של יאיר לפיד להיות סגן שר ללא תיק של שר ללא תיק בממשלת ישראל, הינם ברמה וציון אפס(כלום).יאיר לפיד שקרן פתולוגי.
יוסי פרידמן , רעננה  |  02.02.15
לכל התגובות