אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מפקח שהעדיף בנקים על צרכנים צילום: אוראל כהן

עוד מפקח שהעדיף בנקים על צרכנים

זקן נכשל במשימה החשובה של הכנסת תחרות לענף הבנקאות. אבל לפחות אפשר להגיד שהוא ניסה

02.02.2015, 06:56 | שאול אמסטרדמסקי
דודו זקן היה מפקח טוב על הבנקים. אבל באותה נשימה, הוא גם נכשל באחד התפקידים הכי חשובים שלו. ככה זה, החיים מורכבים. זקן היה מפקח טוב משום שבתפקיד הראשון שהבנק מגדיר למפקח על הבנקים הוא עמד — הבנקים יציבים ולא עומדים להתפרק. בכל אופן, ככל הידוע לנו הם לא הולכים להתפרק.

יתרה מכך, זקן עשה כמה וכמה צעדים בשביל להגדיל את יציבות הבנקים במהלך הקדנציה שלו. זה קרה בעיקר אחרי שהפנים כי ייתכן שמתנפחת פה בועת משכנתאות כתוצאה ממחירי הדיור הגבוהים ומהריבית הנמוכה שמתדלקת את הביקוש למשכנתאות. אחרי שהפנים את זה, והפנים את פוטנציאל הנזק — אחרי הכל, המשכנתאות כבר מהוות שליש מכלל האשראי שהבנקים חילקו — הוא התחיל להטיל עוד ועוד מגבלות על מתן משכנתאות בשביל לגרום לכך שהן פחות מסוכנות עבור הבנקים שמחלקים אותן (ויותר קשות להשגה עבור הזוגות הצעירים שרוצים לגור בדירה משלהם).

הניסיון להגביר את התחרות לא הצליח

 

למרות ההצלחה הזו, זקן נכשל בתפקיד אחר, לא פחות חשוב. הוא לא הצליח להכניס תחרות לענף הבנקאות. אז נכון, גם קודמיו לא הצליחו בזה, וחלקם לא ממש ניסו. אבל אצל זקן זה היה אחרת. ניכר שהוא באמת היה רוצה שהתחרות תגדל. שבאמת אכפת לו מזה. וזו הנקודה הכי מתסכלת: הפער בין הרצון לבין חוסר היכולת לבצע.

ייאמר לזכותו שהוא ניסה. הוא קידם כל מיני צעדים. הוא הקים ועדה להגברת התחרותיות (כיישום אחת מהמלצות ועדת טרכטנברג), שהמליצה המלצות קונקרטיות, ואפילו יישם חלק מההמלצות. אבל אלה היו המלצות קטנות יחסית. את הדבר החשוב מכל להגברת התחרותיות בענף הבנקאות — כלומר, הכנסת שחקנים חדשים — הוא לא הצליח לעשות.

דודו זקן, צילום: מיקי אלון דודו זקן | צילום: מיקי אלון דודו זקן, צילום: מיקי אלון

הוא לא הצליח להביא להקמתו של בנק אינטרנטי, הוא לא הצליח להביא להקמתו של איגוד אשראי (בנק "חברתי", שיציע ריבית טובה יותר על הפיקדונות וריבית נמוכה יותר על ההלוואות), לא הצליח להביא להקמת מאגר נתוני דירוג אשראי שהיה יכול להגדיל את התחרות בין השחקנים הקיימים. בכל אלה הוא פשוט לא הצליח. ניסה, אבל לא מספיק.

פרישה דווקא לפני ההזדמנות לשינוי

 

זקן לא היה מפקח רע. הוא גם לא היה מפקח מנותק. בניגוד לאחרים בבנק ישראל, ובניגוד לקודמיו, הוא היה הרבה יותר מחובר לעם היושב בציון. פקיד ירושלמי, עושה בעצמו את הקניות בסופר, למד על בשרו מה זה מינוס ומה זה פלוס. יהיה מפתיע מאוד לראות אותו מתברג בצמרת אחד הבנקים בתום תקופת הצינון.

ובכל זאת, את התנפחות בועת האשראי הצרכני (ההלוואות שניתנות לכל המטרות מלבד משכנתאות) הוא לא תפס בזמן, ואת התחרות הוא לא הצליח להרים.

פרישתו מגיעה רגע לפני שנפתח חלון הזדמנויות היסטורי להגברת התחרות בין הבנקים. רגע לפני שמועמד כמו משה כחלון מגיע לזירה חמוש באג'נדה נחושה בעניין, רגע לפני שכמה ועדות מקצועיות מסיימות את עבודתן וממליצות כיצד להכניס שחקנים חדשים לתחום וכיצד להגביר את התחרות מצד גופים חוץ־בנקאיים.

למפקח הבא על הבנקים תהיה הזדמנות פז להצליח בדיוק איפה שזקן נכשל. כל זה בתנאי שהוא לא יבחר להעדיף את יציבות הבנקים בכל מחיר על פני התחרות, כפי שבבנק ישראל מעדיפים תמיד לעשות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לדודו זקן היה בוס גדול שנקרא סטנלי פישר. פישר הוא שהקריב את הצרכנים לטובת הבנקאים
סטנלי פישר הוא יקיר הבנקים. דאג רק לרווחת הבנקאים והבונוסים השמנים שלהם . העתיד הכלכלי של דור שלם של צעירים שועבד לטובת הבנקים ועשירי ישראל. דודו זקן, עשה כמיטב יכולתו, לטובת הצרכנים, במרחב הצר שסטנלי פישר אישר לו.
אחת העם  |  02.02.15
4.
בנק ישראל רק מונע תחרות בבנקאות עם עודף רגולציה מטורף, מכסת"ח, וחוטא לעיקר!
לא קם פה בנק חדש עשרות שנים. הבנקים הקיימים מאובנים ועסוקים בעיקר בכסת"ח. האשם? הרגולציה. עודף הרגולציה. יש לבטל את רוב רובה של הרגולציה - ולהשאיר אך ורק את מה שהכרחי ב1,000%.
רגולציה = שחיתות! , די! נמאס!  |  02.02.15
2.
זקן הוא אטיאס של הבנקאות. הרבה יחצנות, אפס השפעה על התחרות. וגם הסיכון של הענף בשיא!!!!
זקן הוא אטיאס של הבנקאות. הרבה יחצנות, אפס השפעה על התחרות. וגם הסיכון של הענף בשיא!!!! לענף הבנקאות דרוש כחלון ויותר מכך דרוש לשנות את חוק הבנקאות ולהפקיע את הטיפול בתחרות (המשני בחוק) מידי המפקח על הבנקים ענף הבנקאות מסוכן! מסוכן מאוד. משהו כמו שני שליש מהפעילות הבנקאית של מיליוני ישראלים מרוכזים בשני בנקים!!!! כלל בסיסי ויסודי בניהול ופיזור סיכונים קובע שלא מפזרים את כל הביצים בסל אחד וגם לא בשנים. ענף הבנקאות ריכוזי ולכן הוא מסוכן מאוד. את מחיר הסיכון הזה משלמים מיליוני ישראלים שמממנים מערכת מנופחת, לא תחרותית ולא יעילה. חוסר היעילות בענף הבנקאות מתבטא בתשלומי שכר מנופחים לשדרה שלמה של עשרות אלפי עובדים (השכר הממוצע בבנקים כ-30,000 ש״ח בממוצע!!!!!), ומן הצד השני עובדי קבלן בשכר מינימום שמפוטרים כל 10חודשים. אריאל אטיאס היה שר התקשורת לפני כחלון. הוא זיהה שקיימים כשלים אך טיפל בכשלים ספורים, שחשובים ככל שיהיו, לא היה בהם די כדי לשנות את תמונת התחרות. כהונתו לוותה בהרבה רעש תקשורתי ויחצנות, אולם היה דרוש טיפול שורש שכולל הסרת אינסוף כשלי שוק במקביל ליצירת תשתית תחרותית. כחלון ומשרד התקשורת בניהולו של ברטל, בשכל רב עשו את העבודה בשקט בשקט אך באופן יסודי ושיטתי ותוך מיומנות רבה עד להשגת המטרה במלואה.
דודו זקן נכשל.  |  02.02.15
לכל התגובות