אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צניחת הרובל תפגע בהתרחבות מקדונלד'ס ברוסיה צילום: בלומברג

צניחת הרובל תפגע בהתרחבות מקדונלד'ס ברוסיה

ענקית המזון המהיר תקים השנה 50 מסעדות חדשות ברחבי רוסיה, לעומת 73 בשנה שעברה. מנכ"ל מקדונלד'ס רוסיה: "צריך להגיד תודה שלא מקצצים עוד יותר"

01.02.2015, 21:38 | מיכאל פרל

רשת המזון המהיר מקדונלד'ס תמתן את התרחבותה ברוסיה לאור הפיחות במטבע הרוסי. מקדונלד'ס תשקיע השנה 6 מיליארד רובל, כ־86 מיליון דולר, בפתיחת 50 מסעדות חדשות ברוסיה, לעומת 73 מסעדות שנפתחו בה בשנה שעברה.

"ההשקעה שלנו השנה תעמוד על כ־6 מיליארד רובל, בדומה לשנה שעברה", אמר מנכ"ל מקדונלד'ס רוסיה חמזאת חזבולטוב לסוכנות הידיעות ריה נובוסטי, "רוב הכסף ילך להקמת סניפים חדשים והשאר ילך לשדרוג של סניפים קיימים", הוא הוסיף.

הסיבה העיקרית שבגינה ציננה מקדונלד'ס את התלהבותה מרוסיה, שבה ראתה שוק עם פוטנציאל רווח משמעותי, היא חולשתו של הרובל. מאז יוני אשתקד צנח הרובל ביותר מ־50% בעקבות הירידה החדה במחירי הנפט והסנקציות שהשיתו מדינות המערב על רוסיה.

"המטבע משחק תפקיד חשוב בפתיחת סניפים חדשים", אמר חזבולטוב בראיון לסוכנות רויטרס. "בהתחשב במצבו של הרובל היום, אנחנו צריכים להגיד תודה שהחברה לא החליטה לקצץ עוד יותר בהשקעותיה ברוסיה", הוא הוסיף.

ואולם, חזבולטוב ביקש להדגיש שהמהלך של החברה לא נובע מחוסר אמון בכלכלה הרוסית. "אין פסימיות בנוגע לעתידה הכלכלי של רוסיה", הוא אמר.

התרחשות נוספת שפגעה ברווחיותה של ענקית המזון המהיר ברוסיה היא המשבר עם המערב. באוגוסט אשתקד הורה משרד הבריאות הרוסי לסגור באופן זמני ארבעה סניפים של הרשת במוסקבה. הסיבה הרשמית שניתנה למהלך היתה בעיות תברואתיות שהתגלו בביקורת שנערכה בסניפים — ואולם על פי הערכות הסגירה היתה קשורה לאווירה העכורה בין מוסקבה לוושינגטון.

מקדונלד מקדונלד'ס במוסקבה | צילום: בלומברג מקדונלד

מקדונלד'ס סירבה לפרסם את היקפי הנזק שנגרם לה מפעולה זו, אך על פי העיתון "איזבסטיה" הפסידה החברה כחצי מיליארד דולר.

חזבולטוב התייחס לסוגיה ואמר כי סגירת הסניפים גרמה לחברה להפסדים ושיבושים בפעילות המסעדות.

אחד הסניפים שנסגרו על ידי רשויות התברואה היה הסניף בכיכר פושקין במוסקבה. בשבוע שעבר ציינה מקדונלד'ס 25 שנה לפתיחתו של סניף זה, שהיה הראשון שלה על אדמת רוסיה.

אירוע הפתיחה, שהתרחש עוד לפני נפילתה של ברית המועצות, שבר שיא היסטורי לאחר ש־30 אלף איש עמדו בתור כדי לטעום לראשונה המבורגר.

"הסגירה של הסניף הראשי בכיכר פושקין היתה מכה רצינית עבורנו", אמר חזבולטוב במהלך מסיבת עיתונאים מיוחדת לציון האירוע. "ואולם כעת זה מאחורינו", הוא מיהר להוסיף.

רשת המזון המהיר מפעילה ברוסיה 450 סניפים ב־70 ערים ומעסיקה 35 אלף עובדים. רווחיה של מקדונלד'ס ברוסיה מהווים כ־4% מרווחי החברה ברחבי העולם.

בתוך כך, בסוף השבוע צנח הרובל בעקבות הכרזתה של נגידת הבנק המרכזי של רוסיה על הורדת הריבית מ־17% ל־15%, וחצה לראשונה את קו 70 הרובל לדולר אחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות