אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבונוס למנכ"ל תנובה על המכירה לברייטפוד: 10 מיליון שקל צילום: עמית שעל

הבונוס למנכ"ל תנובה על המכירה לברייטפוד: 10 מיליון שקל

המכירה הצפויה של תנובה לחברה הסינית תשתלם במיוחד למנהלי החברה, שיזכו לבונוס כולל של 37 מיליון שקל, בהתאם לוותק ולביצועים; כ-5,000 העובדים הזוטרים יקבלו 50-15 אלף שקל כל אחד

02.02.2015, 08:48 | נווית זומר

המכירה הצפויה של תנובה לברייטפוד הסינית תהיה משתלמת במיוחד עבור בכירי החברה. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי דירקטוריון תנובה אמור לאשר בשבוע הבא את תוכנית הבונוסים לעובדים בגין המכירה, שצפויה להיסגר סופית עד תחילת אפריל. בראש המרוויחים: מנכ"ל תנובה אריק שור, שיקבל בונוס של 10 מיליון שקל עבור המכירה שתתבצע לפי שווי של 8.4 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע כי כל עובדי תנובה (כ-5,000) יקבלו מענק שיסתכם ב-220 מיליון שקל. המנהלים הבכירים ייהנו בסך הכל מ-37 מיליון שקל. לצד שור, תקבל יו"ר תנובה בשנה וחצי האחרונות רוית ברניב 4 מיליון שקל, והמשנה למנכ"ל אייל מליס (7שנים בתפקיד) שהוא גם מנהל תשלובת החלב, יקבל בונוס של 4 מיליון שקל.

רוית ברניב, יו"ר תנובה. תקבל 4 מיליון שקל, צילום: רוני שיצר רוית ברניב, יו"ר תנובה. תקבל 4 מיליון שקל | צילום: רוני שיצר רוית ברניב, יו"ר תנובה. תקבל 4 מיליון שקל, צילום: רוני שיצר

בנוסף, כל אחד מעשרת הסמנכ"לים בתנובה, מסמנכ"ל תשלובת מותגים ועד סמנכ"לית התקשורת, יקבל בונוס שנע בין 1.5 ל-2.5 מיליון שקל, לפי הביצועים, הוותק והיקף הפעילות שבאחריותו.

המכירה לסינים מניבה למבטח שמיר ולאייפקס רווח אדיר. שתי החברות רכשו את החברה 2007-ב לפי שווי של כמיליארד דולר וכעת החברה נמכרת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי אייפקס לא תשלם את הבונוסים לעובדים מרווחיה ומרווחי מבטח שמיר, אלא שההוצאה תירשם במאזן של תנובה. מקורב לקיבוצים מתח ביקורת על העובדה שאייפקס ומבטח שמיר, הנהנות הגדולות מהמכירה, לא מממנות את הבונוסים. לדבריו, הקיבוצים שנשארים שותפים בתנובה ואינם מממשים רווחים לא אמורים לשאת בנטל. יחד עם זאת, יש להניח כי תשלום המענקים נלקח בחשבון ושוקלל במחיר המכירה. בהסכם התחייבה אייפקס כי תנובה תעבור לבעלות הסינית רק לאחר שיוסדר נושא התשלומים לעובדים.

מו"מ ממושך

סכום הפיצוי לבכירים נקבע לאחר חודשים ארוכים שבהם ניהל אריק שור בשם ההנהלה מו"מ מול יו"ר אייפקס זהבית כהן לקבלת פיצוי למנהלים הבכירים בגין תרומתם להשבחת החברה. אחת הסיבות העיקריות לצ'יפור ההנהלה הבכירה, בעיקר המנכ"ל, בבונוס מכובד היא החשש מזעזוע ערב המכירה בעקבות פרישת בכירים לא מרוצים שעלולה לפגוע בסיכויי העסקה, במיוחד במקרה של תנובה, שבו הסינים הודיעו כי הם מעוניינים בהמשך העסקתו של שור והחתימו אותו על הסכם חדש ומשופר.

בשנת ,2009 כשמינתה זהבית כהן את שור לתפקיד המנכ"ל במקום ליעד כהן, מכירות תנובה הסתכמו ב-6.5 מיליארד שקל, הרווח הנקי היה 293 מיליון שקל וה- Ebitda(רווח לפני פחת, הוצאות מימון, ריבית ומסים) עמדה על 622 מיליון שקל. כיום המכירות של תנובה מסתכמות ב-7.2 מיליארד שקל, עלייה של כ-10% והרווח הנקי זינק ב-77% ל-520 מיליון

שקל, בעיקר הודות לסגירת פעילויות מפסידות כמו המחלבה ברומניה. ה-Ebitda צמחה ל-880 מיליון שקל, עלייה של 14%. בנוסף, בתקופת שיא המחאה החברתית, כאשר זעם הציבור הופנה כלפי זהבית ואייפקס שנתפסו כאחראים לעליית מחירי , הקוטג' אריק שור - בוגר יחידת שלדג - שימש "הפנים החיוביות" של תנובה והוביל את ה"תיקון" שביצעה תנובה כשהורידה ביוזמתה את מחירי .'הקוטג שלוש קבוצות עובדים

את המענקים לעובדי תנובה שבהסכם הקיבוצי ניהל הוועד בראשות היו"ר אחיאב שמחי. כבר לפני חצי שנה סוכם כי 3,000 העובדים שהוא מייצג יקבלו בסך הכל 137 מיליון שקל, לפי מפתח אישי שנע בין מינימום 15,000 שקל לעובד עד 50,000 שקל, לפי מפתח דומה לזה ששימש את הוועד בעת קבלת הפיצוי במכירת תנובה לידי אייפקס. בסך הכל מחולק הסכום של 220 מיליון שקל בין שלוש קבוצות עובדים: עובדים בהסכם קיבוצי, עובדים בחוזה אישי ועובדים בחוזי מנהלים. מקורב לתנובה ציין כי למעט עובדי קבלן, כל עובדי תנובה ייהנו ממענק שלא יפחת מ-15 אלף שקל לעובד גם לעובדים שמשתכרים שכר מינימום. הוא ציין כי עדיף לחברה שגם העובדים ייהנו מרווחי המכירה ולא רק אייפקס ומבטח שמיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות