אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההמלצה החמה על מניית פלוריסטם - של חברת מפוקפקת

ההמלצה החמה על מניית פלוריסטם - של חברת מפוקפקת

חברת הביומד הישראלית זינקה בשבוע שעבר בכ-40% על רקע המלצה חיובית מבית ההשקעות אקסלרון. אלא שלפי בלומברג ההמלצה ניתנה על ידי בית השקעות שהבעלים של הדומיין שלו הוא אדם שבעבר השקיע במניית פלוריסטם

02.02.2015, 12:25 | ניר צליק
לפני כשבוע נסקה מניית פלוריסטם, חברת הביומד הישראלית, בכ-40% על רקע המלצה חיובית מבית ההשקעות אקסלרון – שהמליץ עליה במחיר יעד של 21 דולר, הגבוה פי 8 ממחיר המניה באותה נקודה. כעת, על פי תחקיר שנערך בבלומברג, עולה כי ההמלצה ניתנה על ידי בית השקעות מפוקפק שהבעלים של הדומיין שלו הוא אדם שבעבר השקיע במניית פלוריסטם – M.E Garza. חברה נוספת עליה עשה בית ההשקעות אקסלרון עבודה היא אורמד, חברה ישראלית המפתחת אינסולין הניתן בכדורים.  

קראו עוד בכלכליסט

בעיתוי שעשוי להיתפש כמקרי, החליטה פלוריסטם באותו יום שבו פורסם התחקיר להוציא תוצאות ניסוי שנערך לפני כשנה, כאשר השאלה הנשאלת היא מדוע בחרה פלוריסטם להוציא דווקא היום את תוצאות הניסוי. פלוריסטם פירסמה הבוקר תוצאות סופציות לניסוי בפגיעת שרירים בשלב 1-2, כשלמעשה ההבדל המרכזי ביניהן לבין התוצאות שפורסמו לפני כשנה הוא שנרשם שיפור בתפקוד השריר הנגדי לרגל שטופלה על ידי התאים של פלוריסטם, PLX, בגובה של פי 40.

השריר הפגוע שנבדק הינו שריר העכוז שעבר חיתוך אורכי על מנת לאפשר החלפה מלאה של מפרק הירך. החלמת השריר לאחר הניתוח הינה חיונית ליציבות המפרק ותפקודו. הממצא החדש הוא שגם הרגל הנגדית, כאמור, השתפרה, אלא שהשאלה שצריכה להישאל היא מדוע מדובר בממצא מפתיע, על רקע העובדה כי כל בר דעת יכול להסיק שאם הרגל הפגועה משתפרת, גם הרגל הנגדית תתפקד בצורה טובה יותר מאחר והלחץ עליה יקטן.

זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם, צילום: רונן טופלברג זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם | צילום: רונן טופלברג זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם, צילום: רונן טופלברג

בדו"ח האנליסטים שפירסם אקסלרון נכתב כי האנליסטים שכתבו את הדו"ח לא מחזיקים במניית פלוריסטם, אולם עובדים אחרים של בית ההשקעות עשויים להחזיק במניה. הדומיין עצמו נרשם על ידי Garza, שמפעיל אתר חדשות ביומד בשם BioMedReports, וב-2012 הוא פירסם מאמר באתר שבו הוא כתב שהוא מחזיק במניות החברה.

בית ההשקעות אקסלרון הוקם על ידי מייקל מורהמוס ו-A.J Deniken, שבעבר כתבו שניהם עבור האתר BioMedReports. דניקן עצמו אמר שהוא לא הבעלים של בית ההשקעות בשיחה עם בלומברג וטען כי הוא לא מרוויח דבר מהעלייה במחיר המניה של פלוריסטם, אך לא היה מוכן להגיד מי הוא הבעלים של בית ההשקעות אקסלרון.

גרזה, שעל שמו נרשם הדומיין, אמר כי הוא רשם אותו עבור שני האנליסטים ועזר להם להקים את האתר, אך הוא אינו מחזיק במניות של פלוריסטם. עם זאת, הוא אמר שהחזיק במניות פלוריסטם בעבר, ולא הרוויח מהעלייה הנוכחית במחיר המניה של פלוריסטם. פלוריסטם עצמה אינה קשורה לבית ההשקעות הקטן.

נתון משעשע נוסף שנחקר בתחקיר של בלומברג הוא שהבעלים של BioMedReports הוא מפיק טלוויזיה וסוכן שחקנים, על פי אתר IMDB. במאמר שכתב ב-2012 הוא טען שהוא אנליסט שעובד כפרילנסר עבור חברות השקעה, והוא פירסם ראיון ב-2014 עם זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם. גרזה עצמו טען שמעולם הוא לא קיבל תשלום מפלוריסטם, וטען כי הוא פגש את מורהמוס כשהוא כתב עבור האתר שלו בעבר, ועזר לו להקים את האתר של אקסלרון כמחווה אישית. באתר של אקסלרון נכתב כי האתר מוכר מינויים, אולם בלומברג לא הצליחו למצוא דרך לעשות מנוי בתשלום על תכני האתר.

מפלוריסטם נמסר בתגובה: "החברה פרסמה את התוצאות הסופיות בניסוי עם תום תקופת המעקב ובהתאם ללו"ז של המחקר הקליני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות