אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה מגן על יוון: "יש גבול ללחץ שיכולים להפעיל הנושים האירופיים על אתונה" צילום: בלומברג

אובמה מגן על יוון: "יש גבול ללחץ שיכולים להפעיל הנושים האירופיים על אתונה"

נשיא ארה"ב הביע הזדהות עם ממשלת יוון החדשה, שדורשת הקלה בתנאי החילוץ הנוקשים שלה: "צריך ליישם אסטרטגיית צמיחה ולא רק לסחוט עוד מאוכלוסייה שכבר סובלת"

02.02.2015, 13:36 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע הזדהות עם הממשלה היוונית החדשה, שדורשת הקלה בתנאי החילוץ הנוקשים שלה, ואמר בראיון לרשת CNN כי יש גבול ללחץ שיכולים להפעיל הנושים האירופיים על אתונה לשלם את החובות שלה, תוך כדי הדרישה שתארגן מחדש את הכלכלה.

"אי אפשר להמשיך וללחוץ על מדינות שנמצאות עמוק במיתון. בשלב מסוים צריך ליישם אסטרטגיית צמיחה כדי שהן יוכלו לשלם את החובות ולצמצם חלק מהגירעון", אמר בראיון ששודר אתמול (א').

לדבריו של אובמה, אתונה צריכה לפעול לארגון מחדש של הכלכלה שלה כדי להגביר את התחרותיות, "אך קשה ליזום שינויים מסוג זה אם איכות החיים של התושבים נפלה ב-25%. לאורך זמן, המערכת הפוליטית והחברה לא יעמדו בזה".

ראש ממשלת יוון הנבחר אלכסיס ציפרס. זוכה לתמיכת אובמה, צילום: איי אף פי ראש ממשלת יוון הנבחר אלכסיס ציפרס. זוכה לתמיכת אובמה | צילום: איי אף פי ראש ממשלת יוון הנבחר אלכסיס ציפרס. זוכה לתמיכת אובמה, צילום: איי אף פי

לפיכך, אובמה הביע תקווה שיושג הסכם שיאפשר ליוון להישאר בגוש היורו. "אולם אני חושב שהסכם זה יחייב פשרות מכל הצדדים המעורבים".

במקביל, הממשלה החדשה ביוון החלה השבוע במאמצים לשכנע את חברות גוש היורו להקל את התנאים של החילוץ הבינלאומי שהוענק לה בשנים האחרונות.

"באופן כללי יותר, אני מודאג מהצמיחה באירופה", הוסיף אובמה. לדבריו, חסכנות פיסקאלית ושינויים מבניים חשובים למדינות רבות בגוש היורו, "אך מה שלמדנו מהניסיון בארה"ב הוא שהדרך הטובה ביותר להוריד גירעונות ולהשיב את היציבות הפיסקאלית היא לצמוח. כשיש כלכלה שהיא בצניחה חופשית, חייבים להחזיק גם באסטרטגיית צמיחה ולא רק לסחוט עוד ועוד מאוכלוסייה שכבר סובלת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות