אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל: עודד שריג יקבל את שכרו מהחברה הפרטית של שלמה אליהו צילום: עמית שעל

מגדל: עודד שריג יקבל את שכרו מהחברה הפרטית של שלמה אליהו

מדובר במהלך חריג שכן בדרך כלל בחברה ציבורית כל בעלי המניות משתתפים באישור שכר הבכירים. המהלך מגיע ברקע להתנגדות המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, למינוי של שריג לתפקיד זה

02.02.2015, 16:00 | רחלי בינדמן

עודד שריג יקבל את שכרו על תפקידו כיו"ר חברת ההחזקות מגדל דרך החברה הפרטית "אליהו חברה לביטוח", דרכה שולט שלמה אליהו במגדל. כך עולה מדיווח מעודכן של חברת הביטוח.  

קראו עוד בכלכליסט

המינוי כפוף לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות במגדל, אולם מדובר באישור טכני למדי שכן שלמה אליהו, בעל השליטה שולט באסיפה (70%) והדרישה למינוי היא של רוב רגיל בלבד.

לפי לשון הדיווח של החברה לבורסה, "בשלב זה, וכל עוד לא יוחלט אחרת, שריג לא יקבל שכר מהחברה". מדובר במהלך חריג שכן בדרך כלל בחברה ציבורית, החברה משלמת את השכר באופן שגם בעלי מניות המיעוט משתתפים בעלות שלו. אלא שהפעם אליהו מעריך, ככל הנראה, שהגופים המוסדיים המחזיקים במניות מגדל וששכרו של שריג, אם ישולם דרך החברה, יהיה כפוף לאישורם, יתנגדו לשכר.

ההתנגדות של סלינגר

המהלך לאישור שכרו של שריג מגיע ברקע התנגדות המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, למינוי של שריג לתפקיד, לאחר שהבהירה כי לא ימונה לתפקידים ניהוליים באליהו ביטוח (המחזיקה ברישיון מבטח ולכן נתונה לפיקוחה) או במגדל ביטוח וזאת למען "אמון הציבור".

סלינגר הסתייגה מהמינוי בגלל ששריג, בתפקידו הקודם כמפקח על הביטוח (בו כיהן עד לפני שנה וחצי) העניק לאליהו את היתר השליטה במגדל. אלא שלפי חוק תקופת הצינון החלה על שריג עומדת על שנה ואילו סלינגר ביקשה להאריכה אופן נקודתי ביחס למגדל ל-3 שנים. אליהו הגיב לכך במינוי של שריג ליו"ר מגדל החזקות, חברת החזקות שלא כפופה לפיקוחה של סלינגר. עם זאת, סלינגר העבירה מסר ברור כי היא מסתייגת גם ממינוי זה ולכן לפי הערכות הגופים המוסדיים הנתונים לפיקוחה לא היו מצביעים בעד שכר לשריג לו היה משולם מתוך כספי החברה.

מקרה דומה התרחש באחרונה בחברת החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר. ניר גלעד, מנכ"ל החברה קיבל בנובמבר האחרון בונוס בגובה 30 מיליון שקל עליו שילמו החברות הפרטיות שבבעלות בעל השליטה, עידן עופר ולא החברה לישראל הציבורית. על פי הערכות, גם במקרה זה הצפי היה שהגופים המוסדיים המחזיקים במניות החברה לישראל היו מתנגדים לבונוס.

שלמה אליהו , צילום: יח"צ שלמה אליהו | צילום: יח"צ שלמה אליהו , צילום: יח"צ

עוד במסגרת הדיווח המתוקן של מגדל היום לבורסה, נוספה הבהרה לדיווח הקודם בו הובהר כי שריג לא יטפל בענייני חברת הביטוח מגדל ומגדל פנסיה וקופות גמל עד אוגוסט 2016, אז תם הצינון שהטילה סלינגר. בהבהרה צויין כי המגבלה "נקבעה כעיקרון על והיא תיושם באופן פרטני לאחר בחינת נסיבות כל מקרה ומקרה".

למרות הניסוח המעודכן, הנוסח נותר עדיין עמום ולא ברור באילו נושאים יוכל שריג לטפל ובאילו לא. זאת כשלוקחים בחשבון כי הנכס העיקרי של מגדל החזקות היא חברת הביטוח מגדל המפוקחת כאמור ולפיכך אסור לו להיות מעורב בעניינה. החזקה נוספת היא בבית ההשקעות מגדל שוקי הון, אם כי מדובר בהחזקה מהותית פחות. מעניין עם זאת, כי לפי ההבהרה בדיווח המתוקן, שריג לא יוגבל במעורבות במינוי של נושאי משרה בקבוצת מגדל ביטוח "אלא אם אלו שלובים בשינוי מבנה ארגוני ו/או מבנה הפעילות העסקית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות