אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל מחפשת מבוגר אחראי צילום: אוראל כהן

קק"ל מחפשת מבוגר אחראי

המשנה ליועמ"ש שיגרה מכתב ובו היא מבהירה שיש למצוא אחראי לקק"ל, ומזכירה שוב ששר הבינוי אורי אריאל מנוע מלעסוק בענייני קק"ל בשל ניגוד עניינים: בתו מנהלת עמותה שקיבלה תרומה מקק"ל. הפתרון המתבקש הוא להעביר את האחריות מהשרים לפקידים

03.02.2015, 07:06 | שאול אמסטרדמסקי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו״ד דינה זילבר הוציאה אתמול כרטיס צהוב שני לשר הבינוי אורי אריאל. במכתב ששלחה למזכיר הממשלה, כלומר לראש הממשלה, היא כתבה במפורש שמישהו משרי הממשלה צריך לקחת אחריות על עניין קק״ל, כי שר הבינוי אורי אריאל מנוע מלעסוק בנושא זה באופן מוחלט.

לא ברור מדוע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה היתה צריכה להזכיר זאת לראש הממשלה, תוך שהיא מציינת שיש לה גיבוי מהיועץ המשפטי לממשלה. הרי כולם יודעים שאורי אריאל מנוע מלעסוק בנושא, כי כבר לפני חצי שנה נשלף לו הכרטיס הצהוב הראשון על ידי היועץ המשפטי ומבקר המדינה שהבהירו לו שהוא נמצא בניגוד עניינים, משום שביתו, יעל ישראל, מנהלת עמותה שקיבלה תרומה מקק"ל, ועל כן הוא מנוע מלעסוק בכל עניין שקשור בקק"ל.

למרות שהוא מצוי בניגוד עניינים, שר הבינוי התחיל לקדם את היפרדותה של קק״ל מהמדינה. לפני שבועיים, ב־18 בינואר, הודיע מנכ״ל משרד השיכון שלמה בן אליהו למנהל רשות מקרקעי ישראל, כי שר הבינוי הטיל עליו להביא את יוזמת קק״ל להתחיל לנהל את אדמותיה בעצמה במקום שהמדינה תנהל אותן עבורה לדיון במועצת מקרקעי ישראל. יו״ר מועצת מקרקעי ישראל הוא שר הבינוי בעצמו, ובכך עמד לצאת כאן לפועל סלט של ניגוד עניינים, שבו שר הבינוי מטיל על המנכ״ל שלו, איש אמונו, להעלות נושא לדיון בפורום שהוא עומד בראשו, על אף שהוא עצמו לא יכול לדון בו, כי הבת שלו מקבלת כסף מהארגון שנמצא בלב הדיון. אם אריאל לא היה מקדם את העניין הזה מלכתחילה, המשנה ליועמ"ש לא היתה צריכה להזכיר לו את ניגוד העניינים שהוא נמצא בו.

מטעמו של אריאל נמסר אתמול בשלוות נפש אופיינית כי ״אין בנושאים אלו חדש. כך נהגנו עד עתה. אין בכך כדי לפגוע בעבודה השוטפת כפי שהייתה עד עתה בתפקידו של השר אריאל כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל או כשר הבינוי״. לא לגמרי ברור מה התגובה הזו אומרת כשלוקחים בחשבון את העובדה שמנכ״ל משרד הבינוי מודה שחור על גבי מכתב ששר הבינוי הורה לו להביא לדיון את ענייני קק״ל. פנייה חוזרת של ״כלכליסט״ למשרד הבינוי לגבי העניין נותרה ללא מענה.

שר הבינוי אורי אריאל. ניגוד העניינים כבר היה ידוע, צילום: נמרוד גליקמן שר הבינוי אורי אריאל. ניגוד העניינים כבר היה ידוע | צילום: נמרוד גליקמן שר הבינוי אורי אריאל. ניגוד העניינים כבר היה ידוע, צילום: נמרוד גליקמן

המדינה צריכה להגיב לרצון של קק"ל להיפרד ממנה

המשנה ליועץ המשפטי העלתה במכתב שלה עניין חשוב: קק״ל הודיעה באופן חד צדדי כי תפרוש בתוך חצי שנה מהאמנה עליה חתמה עם המדינה ב־1961. לפי האמנה הזו, המדינה מנהלת את אדמותיה של קק״ל יחד עם כל יתר האדמות שנמצאות בבעלות המדינה, באמצעות רשות מקרקעי ישראל, שכפופה לשר השיכון. בתמורה, המדינה מעבירה לקק״ל מדי שנה מאות מיליוני שקלים שהם חלקה היחסי בהכנסות ממכירה הקרקעות. בשנה האחרונה העבירה המדינה לקק"ל 820 מיליון שקל בשל כך.

בין קק״ל לבין המדינה שורר קרע על רקע הניסיון של משרד האוצר לחייב את קק״ל בחוק להעביר למדינה בחזרה מדי שנה סכום של מאות מיליוני שקלים (מיליארד שקל בשנה הראשונה ו־65% מההכנסות בכל שנה שלאחר מכן), למטרות שהמדינה תחליט עליהן, בשקיפות ועל פי קריטריונים ברורים שהמדינה תקבע.

היוזמה הזו קפואה לפי שעה, ומחכה להרכבת ממשלה חדשה ולחוק הסדרים חדש. אבל אם זה תלוי במשרד האוצר, היוזמה הזו תחזור לשולחן הדיונים בתוך כמה חודשים. בינתיים, בגלל שקק״ל הודיעה שהיא רצינית בכוונותיה להתנתק מהמדינה, המשנה ליועץ המשפטי הודיעה אתמול לראש הממשלה שהוא חייב למנות שר כלשהו שיהיה אחראי על הנושא הזה, ויקדם עבודת מטה מצד המדינה במסגרתה יוחלט איך מגיבים לצעד הזה של קק״ל.

קק"ל צריכה לעבור לאחריות הפקידים

בגלל ששר הבינוי אריאל נמצא בניגוד עניינים אישי, המשנה ליועץ המשפטי מציעה לראש הממשלה להעביר את העניין לאחריותו של שר האחר. רק שלרשות ראש הממשלה לא עומדים יותר מדי שרים. מאז שיאיר לפיד פוטר אין שר אוצר, ומאז שציפי לבני פוטרה אין שר משפטים, ונתניהו הרי לא ייקח את העניין על עצמו.

למעשה, לנוכח הזיקה הנרחבת בין קק״ל לבין הפוליטיקאים, כפי שנחשפה מחדש אך לאחרונה בתחקיר נוסף בנושא, הפעם של ערוץ 10, אולי הפתרון לא צריך להיות להעביר את האחריות לטיפול בעניין לשר מסוים, אלא דווקא לדרג המקצועי. ממילא מי שיכין את עבודת המטה הזו יהיו הפקידים, ולא השר.

אגף התקציבים הוא הגוף המתאים ביותר למלא את המשימה הזו. אגב, עם ההודעה של קק״ל על כך שהיא צפויה להתנתק מהמדינה, אגף התקציבים כבר התחיל לקדם עבודת מטה כזו. טבעי יהיה להפקיד בידיו באופן רשמי את המשימה הזו, שיכולה גם להשתלב בחוק ההסדרים הקרוב. ממילא אגף התקציבים מכין תוכניות מטה שיציג לממשלה הבאה, והתוכנית להתנתקות מקק״ל יכולה להיות אחת מהתוכניות האלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות