אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משנים תוכניות ביוון? בורסת אתונה זינקה ב-11.3% צילום: בלומברג

משנים תוכניות ביוון? בורסת אתונה זינקה ב-11.3%

על פי דיווחים בתקשורת, שר האוצר היווני נסוג מדרישתו לתספורת על החוב של המדינה. בגרמניה צופים כי המגעים מול יוון יימשכו חודשים. פוטסי עלה ב-1.3%, קאק ב-1.1%. דאקס ב0.6%

03.02.2015, 19:28 | מיקי גרינפלד

הבורסה של יוון זינקה היום ביותר מ-11%, על רקע דיווחים על שינוי כיוון במפלגת השלטון ביוון, ובאופן ספיצפי של שר האוצר הנכנס. האופטימיות השפיעה על בורסות אירופה המובילות שננעלו בעליות:  מדד פוטסי הלונדוני עלה ב-1.3%, קאק בפריז התחזק ב-1.1%, דאקס הגרמני עלה ב-0.6%.

פוטסי דאקס קאק

 

על פי דיווחים בתקשורת העולמית, שר האוצר היווני, ואניס ורופקיס (Yanis Varoufakis), אמר כי הוא נסוג מהדרישה שהציג בעבר לתספורת על החוב היווני, והציג תוכנית חלופית הכוללת המרת חובות בניירות ערך.

בפיננשל טיימס מדווחים כי התכנית, שנקראה על ידי ורופקיס "הנדוס חכם של חובות", נועדה להקל על עוול תשלום החובות לנושים הבינלאומיים על ידי המרת חלק מהחוב הנוכחי באג"ח הצמודות לביצועי הכלכלה היוונית. "עוד לא ברור האם התכנית תעבוד, אך נראה שסיריזה היא זו שמצמצה ראשונה בדו קרב לאחר שבוע ראשון נמרץ של הממשלה", הגיב ג'ים רייד (Jim Reid), אסטרטג בדויטשה בנק.

במקביל מקורות בגרמניה מדווחים כי ממשלת גרמניה צופה כי המגעים עם היוונים על המשך הדרך יתנהלו במשך חודשים, כשהחלטה לא תיפול לכאן או לכאן לפני שיגיע שלב של אין ברירה. הסיבוב הנוכחי של תוכנית החילוץ מסתיים בסוף פברואר הנוכחי, אך רק בשלב זה יש ליוון מקורות לתשלום חובותיה המיידיים.

רק במועד התשלום הבא של חודש מאי יוון צפויה יוון לעמוד במצב של חוסר יכולת לשלם את החובות, ללא סיבוב נוסף של חילוץ, עם הלוואה מצד הטרוייקה (האיחוד האירופי, הבנק העולמי וקרן המטבע הבינ"ל). בלומברג מדווחת, בהסתמך על מקור מעורב, כי בשלטון הגרמני מוכנים להמתין לשלב זה, שבו עמדת המיקוח שלהם מול יוון צפויה להיות חזקה יותר.

שר האוצר היווני יאניס ורופקיס שר האוצר היווני יאניס ורופקיס שר האוצר היווני יאניס ורופקיס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות