אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: חולים על בקבוקים

הון אנושי: חולים על בקבוקים

על רקע קריסת בתי החולים, אין פלא שבאירוע פתיחת מחלקות ילדים חדשות בתל השומר העדיפו כולם לדבר על הבקבוקים של שרה נתניהו

05.02.2015, 06:54 | ארי ליבסקר

השבוע היה אחד הקשים שעברה מערכת הבריאות בישראל. בתי החולים קרסו מעומס יתר, ובתל השומר עמד שיעור התפוסה על 300%. מחסור באלפי מיטות, תורים עצומים ותחושה מעיקה שאנחנו בעולם השלישי שלחו חולים רבים הביתה. הם העדיפו לשלם לרופאים פרטיים על חוויית הגיהינום של חדר המיון. דווקא בשבוע הקשה הזה מצאתי את עצמי בשישי בבוקר בבית החולים שיבא בתל השומר, באירוע "בלון לכל ילד" שציין את פתיחת מחלקות הילדים החדשות. דבר מהמצוקה במיון לא חדר לאירוע. ליצנים רפואיים הסתובבו בין בכירי המשק, בלונים מקרמיקה שתרמה מעצבת ששמה התנוסס בסמוך קישטו את המקום, כמו גם טפטים צבעוניים שגם אותם תרם מישהו בעל שם. את הכסף לבניית המחלקה תרמה משפחה עשירה, שדווקא ביקשה להישאר בעילום שם.

בקבוקים רקובים. לוני הרציקוביץ בקבוקים רקובים. לוני הרציקוביץ' בקבוקים רקובים. לוני הרציקוביץ

מנהל שיבא פרופ' זאב רוטשטיין, שבפעם הקודמת שנפגשנו הודה לאל ולראש הממשלה על הבחירות שסיכלו את רפורמת גרמן, חזר על אותם דברים כאילו חדר המיון הסמוך לא מתמוטט: "אני עדיין סבור שאם הרפורמה היתה מתבצעת המצב בבתי החולים היה גרוע יותר משהוא היום", אמר לי רוטשטיין.

אחר כך רוטשטיין הוסיף: "מה שמאכזב אותי הוא שאף מפלגה לא מדברת על מערכת הבריאות במצע שלה. כולם בורחים מהנושא כמו מאש, וזה לא סתם. לאף אחד אין אומץ לומר שצריך לשלב את השר"פ בבתי החולים. החשש הגדול ביותר שלי הוא שהמחנה הציוני ינצח, ואז ייתנו לשלי יחימוביץ' להיות שרת הבריאות. אנחנו נגמור פה כמו בצפון קוריאה".

המיתון בדרך. ישראל טראו המיתון בדרך. ישראל טראו המיתון בדרך. ישראל טראו

העפתי מבט בכל בקבוקי המשקה הריקים מסביב, ותהיתי ביני לביני האם במקום להציק לאלפיון בשאלות טורדניות לא הגיע הזמן שאקח דוגמה משרה נתניהו ואעשה קצת לביתי. הרי אני נמצא בשניים־שלושה אירועים כאלה בשבוע, שכל אחד מהם מסתיים עם מאות בקבוקים ריקים.

רגע אחר כך, זה בדיוק מה שהציע לי אברהם (לולו) אסף, מבעלי השליטה באמנת: "תתחיל לאסוף, חביבי. תעשה לביתך, לך תדע מה יהיה מחר". לוני הרציקוביץ', מבעלי ישפאר, התייחס גם הוא לפרשת הבקבוקים: "אין לי מילים. מדובר באחד המקרים היותר מוזרים ותמוהים שנתקלתי בהם בחיי. יותר מכל זה מעיד על ריקבון שפושה בכל החברה. מדובר פה בתפיסת עולם, בצורת התנהלות". הוא התייחס לניהול גם בהקשר של קבוצת מכבי תל אביב בכדורגל, שהיתה פעם בבעלותו: "הסיבה שמכבי מצליחה" אמר, "היא מפני שהיא מנוהלת נכון. זה הכל".

צפון קוריאה זה כאן. מימין: זאב רוטשטיין, ורד ואילן גרינבוים ,יובל גביש צפון קוריאה זה כאן. מימין: זאב רוטשטיין, ורד ואילן גרינבוים ,יובל גביש צפון קוריאה זה כאן. מימין: זאב רוטשטיין, ורד ואילן גרינבוים ,יובל גביש

המשכתי לרפי אלול, שאמר: "לדעתי מתעסקים יותר מדי בבקבוקים של שרה ולא בנזק העצום שבנימין נתניהו גורם למדינה. הבעיה היא ממש לא הבקבוקים, אבל בגלל המהומה הציבור יכול לחשוב שבזה מסתכמת הבעייתיות של נתניהו". אחר כך סיפר כי הוא וארז מלצר עומדים לפתוח קרן השקעות בישראל שתתבסס על כסף סיני, כי "אחרי תנובה, הסינים מעוניינים מאוד להשקיע כאן. אפשר לומר שתנובה היא רק ההתחלה".

את ישראל טראו, מנכ"ל בנק אגוד, שאלתי על האזהרה המדאיגה שהוציא בנק ישראל בקשר להתפוצצות בועת הנדל"ן והחשש למיתון במשק. "מזה אין לך מה לדאוג, גם אם הריבית תעלה וגם אם מחירי הדירות יירדו, אנחנו ערוכים לכך ויש לנו רזרבות. ובכל מקרה, זה דבר שלא יקרה - לפחות לגבי מחירי הדירות. בכל מקרה, הבעיה היא לא בדירות, אלא בעודף רגולציה ובריבוי הסמכויות, ובכך שאין סמכות אחת שתאכוף. הבעיה כאן היא בעיית משילות ופקידים שרוצים לנהל את המדינה. שמת לב שלא קמים בישראל מפעלים חדשים? במקום שבו לא קמים עסקים חדשים עומד להיות מיתון"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות