אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח סוני: הרווח הנקי זינק, אך החברה עדיין בצרות צילום: ניצן סדן

דו"ח סוני: הרווח הנקי זינק, אך החברה עדיין בצרות

למרות צמיחה של 100% ברווח התפעולי ושל 238% ברווח הנקי, החברה היפנית עדיין מתקשה לקצור הצלחה משמעותית בשוק המובייל ולספק את דרישות המשקיעים. לפיכך, נערכת החברה למהלכי התייעלות ופיטורי אלפי עובדים

04.02.2015, 10:22 | עומר כביר והראל עילם
למרות עלייה משמעותית ברווחים ובהכנסות ברבעון שהסתיים בדצמבר 2014 ועדכון תחזית להפסדים קטנים מהצפוי במהלך שנת הכספים שתסתיים במרץ הקרוב, סוני עדיין נערכת לביצוע סבב קיצוצים משמעותי. הוא עתיד להשפיע בעיקר על חטיבת המובייל, בה יקוצצו אלפי משרות – כך לפי נתונים שפרסמה אתמול החברה.

קראו עוד בכלכליסט

סוני הייתה אמורה לפרסם אתמול את הדו"ח הרבעוני שלה לרבעון שהסתיים בדצמבר שעבר. ואולם, בגלל מתקפת ההאקינג המסיבית נגד רשת המחשבים של חטיבת הבידור של החברה, Sony Pictures Entertainment, סוני לא הצליחה לגבש נתוני אמת על פעילותה ופרסמה תחת זאת נתונים כלליים על ביצועיה ברבעון שחלף.

סוני אקספריה Z3 קומפקט, צילום: רפאל קאהאן סוני אקספריה Z3 קומפקט | צילום: רפאל קאהאן סוני אקספריה Z3 קומפקט, צילום: רפאל קאהאן

הכנסות החברה ברבעון שהסתיים בדצמבר 2014 צפויות לעמוד על 2.56 טריליון ין (21.14 מיליארד דולר), עלייה של 6.1% לעומת הרבעון המקביל ב-2013. הרווח התפעולי צמח בקצת יותר מ-100% והגיע ל-178.3 מיליארד ין (1.47 מיליארד דולר), ואילו הרווח הנקי רשם זינוק מרשים של 238% ועתיד לעמוד על 89 מיליארד ין (736 מיליון דולר).

בעקבות הביצועים המוצלחים של החברה ברבעון שעבר, צמצמה סוני את תחזית ההפסד שלה לשנת הכספים שמסתיימת במרץ 2015. בעוד שבאוקטובר העריכה החברה שהפסדיה יגיעו ל-230 מיליארד ין (1.96 מיליארד דולר), כעת מעריכה החברה כי ההפסדים השנתיים יסתכמו ב170 מיליארד ין (1.45 מיליארד דולר). עם זאת, עדיין מדובר בגידול בהפסדים לעומת אלו של שנת הכספים הקודמת, שעמדו על על 128.4 מיליארד ין (1.09 מיליארד דולר).

2,100 משרות יבוטלו

בסוני מייחסים את העלייה בהכנסות ברבעון שהסתיים בדצמבר 2014 בעיקר לשינויים לטובות החברה בשערי החליפין, שיפור משמעותי במכירות הסמארטפונים, חיישני ההדמיה וקונסולות הפלייסטיישן 4 של החברה. את העלייה במכירות בתחומים אלו קיזזה במידת מה ירידה בהכנסות חטיבת הבידור והיציאה של סוני משוק ה-PC.

כחלק מיציאת החברה משוק הגיימינג למחשב האישי, סוני גם מוכרת את חטיבת משחקי הרשת Sony Online Entertainment. חטיבה זו הייתה אחראית בין השאר על משחק ההרשת ההמוני הפופולרי אוורקווסט וכן משחק הפעולה פלנטסייד 2. למרות הפופולריות של המותגים הללו, סוני אונליין מעולם לא הצליחה להתאושש ממתקפת ההאקרים האדירה על שרתי סוני ב-2011, במסגרתה נגנבו פרטי כרטיס האשראי של עשרות מיליוני משתמשים.

במסגרת העסקה, חטיבת המשחקים תהפוך לחברה עצמאית תחת השם Daybreak. סכום העסקה לא ידוע, אבל הרוכשת היא חברת האחזקות והניהול החשאית Columbus Nova, המנהלת כיום נכסים בשווי 15 מיליארד דולר. חברת האחזקות כבר הודיעה כי היא מתכוונת לדחוף את משחקי החטיבה גם לקונסולות משחקים מתחרות, כגון XBOX One מבית מיקרוסופט.

 

העלייה במכירות הסמארטפונים התבטאה בעלייה של 28.7% בהכנסות חטיבת המובייל של סוני, שהגיעו ל-429 מיליארד ין (3.55 מיליארד דולר), ובעלייה 46.2% ברווח התפעולי של החטיבה, שהתסכם ב-9.3 מיליארד ין (76 מיליארד דולר). חרף זאת, סוני צפויה לבצע סבב קיצוצים משמעותי בחטיבה ולקצץ 2,100 משרות עד מרץ 2016. זאת, כדי לעמוד ביעדים פינססיים שהציבה לחטיבה ובראשם הכנסות של בין 900 מיליארד ל-1.1 מיליארד ין בשנת הכספים שתסתיים ב-2018. קיצוץ צפוי זה מצטרף לקיצוץ מוקדם יותר של 1,000 משרות, שביחד מתגבשים לקיצוץ של כ-30% מסך כוח האדם בחטיבה. בנוסף, עתידה החברה לסגור את חטיבת פיתוח משחקי האונליין שלה.

מתקפת ההאקינג האחרונה של 2014, הפעם נגד חטיבת הבידור של סוני, השפיעה גם היא אל דו"חות החברה, וסוני הודיעה שהיא צפויה להוציא 1.8 מיליארד ין (15 מיליון דולר) לצורך חקירת המתקפה ותיקון הנזקים שגרמה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות