אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה במשרדי אי.די.בי: מנכ"ל אי.די.בי סירב למסור את כונני המחשב לחוקרים צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

דרמה במשרדי אי.די.בי: מנכ"ל אי.די.בי סירב למסור את כונני המחשב לחוקרים

החוקרים מטעם הנושים עוה"ד נאור וגרשט קיבלו צו מהשופט אורנשטיין שמאפשר להם להעתיק את חומרי המחשב במשרדי אי.די.בי, אך סורבו. החברה: "זו היתה החלטת דירקטוריון החברה ולא החלטה של המנכ"ל"

04.02.2015, 14:45 | ענת רואה

החוקרים מטעם הנושים בתיק אי.די.בי, עורכי הדין אופיר נאור ורנן גרשט, ביקשו וקיבלו מהשופט איתן אורנשטיין צו המאפשר להם להיכנס למשרדי חברת אי.די.בי ולהעתיק שם חומרי מחשב. עו"ד נאור הגיע הבוקר למשרדי החברה ביחד עם מומחה מחשבים, אך הוא טוען שבחברה לא איפשרו לו לבצע את הצו והוא הגיש לפני זמן קצר בקשה בהולה למתן צו על פי פקודת ביזיון בית המשפט.

כחלק מהסדר הנושים באי.די.בי, החוקרים התמנו מטעם הנושים כדי לבדוק האם ישנן עילות להגיש תביעות נגד בעל השליטה לשעבר או נושאי המשרה לשעבר.

קראו עוד בכלכליסט

בבקשה מבקש נאור מהשופט אורנשטיין להורות כי התנהלות אי.די.בי פיתוח מהווה הפרה וביזוי של הצווים ושל החלטות ביהמ"ש לעניין העתקת חומרי המחשב וכן מבקש לתת צו המחייב את החברה, מנכ"לה חיים גבריאלי, סמנכ"ל הכספים יגאל סלהוב ומזכירת החברה עו"ד לימור עטר רוזנבוך למסור לו "באופן מיידי ולאלתר את כונני המחשב של מומחה המחשבים" שהובא מטעמו, ואשר לדברי נאור מאוחסנים כעת בכספת החברה.

במידת הצורך מבקש נאור לתת צו לפיו משטרת ישראל תסייע לו במסירת הכוננים הקשיחים.

המנכ"ל חיים גבריאלי ונוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי, צילום: אוראל כהן המנכ"ל חיים גבריאלי ונוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי | צילום: אוראל כהן המנכ"ל חיים גבריאלי ונוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי, צילום: אוראל כהן

הבקשה להעתקת חומרי מחשב ממשרדי אי.די.בי הוגשה לפני פחות משבועיים במעמד צד אחד. נאור וגרשט טענו בה כי לצורך מילוי תפקידם וניהול החקירה הם זקוקים לגישה לכל חומרי המחשב והמדיה המגנטית הנוגעים לפעילות והתנהלות אי.די.בי אחזקות כפי שנאגרו ונשמרו במחשביה, וכי למיטב ידיעתם נכון להיום שמורים כל חומרי המחשב בשרתים במשרדיה במגדלי עזריאלי בתל אביב.

לפי הנטען מסתמן כי בשל אי הקפדה על הפרדה במערכות המחשב של החברות, שרתי המחשב של אי.די.בי אחזקות מכילים ככל הנראה גם מידע השייך לחברת הבת אי.די.בי פיתוח והתבקשה העתקה של כל חומרי המחשב הנוגעים לחברה באמצעות איש מחשבים.

בבקשת הביזיון נאור טוען כי למרות שהיה בידיו צו שיפוטי ולמרות שמלאכת העתקת החומרים מהכוננים הקשיחים של המחשבים הושלמה, הוא נתקל בסירוב מוחלט למסור לו את כונני המחשב המאוחסנים כעת בכספת החברה, ותחילה התבשר ע"י פקידת הקבלה שעליו להמתין לסמנכ"ל הכספים ונמסר לו שהמנכ"ל גבריאלי נמצא בחו"ל. בהמשך נמסר לו לדבריו שישנה החלטת דירקטוריון לפנות לביהמ"ש וכי יש לבצע העתקה נוספת של המידע שהועתק.

לטענת נאור, גבריאלי הגיע למשרד בחלוף שעה אך סירב למסור את הכוננים והובהר לנאור שהחברה מעוניינת לסנן מחדש את המידע שהועתק כך שימחקו קבצים של חברת הבת אי.די.בי פיתוח, ולטענת נאור הדבר הוא בניגוד גמור לצו השיפוטי שניתן בעניין ועל אף הצהרתו של נאור שהוא לא יעיין בקבצים עד לקבלת החלטת ביהמ"ש לכל פניה שתבוצע בתוך 10 ימים.

נאור טוען עוד כי לא מדובר רק בהפרה וביזוי של הצווים והחלטות ביהמ"ש אלא בסיכול כל תכליתה של החקירה ששמה למטרה לבחון את נסיבות קריסת החברה ולבחון את התנהלות חלק מאנשי החברה שכיהנו בעידן בעל השליטה הקודם ואשר בניגוד לדין וברגל גסה מונעים גם כיום את העברת המידע במלואו.

לדבריו קיים חשש לנוכח תירוצי הסרק שנטענו כי ייערך סינון שיפגע בהיקף המידע שהועתק לכוננים, וכי הכוננים עצמם שייכים לנאור ונרכשו לטובת הליך זה והם נותרו בשלב זה נעולים בכספת החברה. לפיכך מבוקש צו שיחייב את מנהלי אי.די.בי פיתוח להעביר בדחיפות לנאור את הכוננים.

בשעות הלילה ובטרם הוגשה בקשת הביזיון ע"י נאור, הגישה אי.די.בי פתוח בקשה דחופה לשופט אורנשטיין להבהיר את החלטתו, במסגרתה העניק לחוקרים סמכויות להעתיק את כל החומר השייך לאי.די.בי אחזקות ולפרט את האופן בו יש ליישמה. בבקשה התבקש אורנשטיין לחלופין לקבוע דיון במעמד הצדדים, כאשר ככל הידוע עד כה טרם התקבלה החלטה בבקשה.

לפי הנטען, החוקרים הגישו בקשה חסויה לקבלת הצווים ואתמול בבוקר הם הגיעו ללא התראה מראש למשרדי אי.די.בי פתוח ודרשו להעתיק את כל חומרי המחשב והתפתח שיח בניסיון להגיע לפתרונות מוסכמים, שכן הצו לא התיר להעתיק חומרים שלאי.די.בי פיתוח אלא של אי.די.בי אחזקות בלבד.בתגובה נאמר עוד שאי.די.בי פתוח מבקשת להביע תרעומתה על האופן והדרך שבה הוגשה הבקשה כחסויה ובמעמד צד אחד, כאילו קיים חשש שאי.די.בי פתוח תעשה חלילה מעשה שעלול לפגוע במידע הקיים במחשבים, ולדבריה אין שום בסיס ואפילו קלוש לחשש בעלמא זה.

מאי.די.בי נמסר בתגובה: "זו היתה החלטת דירקטוריון החברה ולא החלטה של המנכ"ל. הדירקטוריון הסמיך את עורכי הדין של החברה להגיש בקשה להבהרה לבית המשפט והיא הוגשה בחצות וממתינה להחלטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות