אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחוזי דחה את ערעור הבכיר לשעבר מרשות המסים שוקי משעול צילום: שאטרסטוק

המחוזי דחה את ערעור הבכיר לשעבר מרשות המסים שוקי משעול

משעול, אשר כיהן בתפקידים בכירים באגף מכס ומע"מ, הורשע בשורה של עבירות ביניהן הפרת סודיות, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים; השופטים: "עבירת מרמה והפרת אמונים מהווה כלי מרכזי במאבק למען טוהר המידות בשירות הציבורי"

05.02.2015, 19:45 | עמרי מילמן ותומר גנון

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ה') את ערעורו של שוקי משעול, שכיהן בתפקידים בכירים באגף מכס ומע"מ.  משעול הורשע בכך על כך שעבר שורה של עבירות במסגרת עבודתו ברשות המסים.

קראו עוד בכלכליסט

משעול הורשע ב-2012 בבית משפט השלום בעבירות של הפרת סודיות, מרמה והפרת אמונים ופגיעה בפרטיות, וכן בקבלת דבר במרמה ובניסיון לקבלת דבר במרמה במסגרת שלושה אישומים. שני אישומים נוגעים לכך שמשעול הפר את חובת הסודיות המוטלת עליו, ומסר לשניים ממקורביו, מידע ונתונים לגבי עוסקים מורשים שונים מתוך מאגרי הנתונים הממוחשבים של רשות המסים, אליהם הייתה לו גישה מתוקף תפקידו הבכיר. אחד ממקורביו הגיע פעמים רבות למשרדו של משעול בכדי לקבל בכל פעם מידע על עסקים ועצמאים שונים התשלומים שלהם לרשות המסים וחובותיהם. באחד המקרים, הוא מסר את המידע למרות שידע שידידו מבקש לפגוע באותו עוסק מורשה.

על משעול נגזר ב-2012 מאסר בפועל של 5 חודשים לריצוי בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי של 7 ו-9 חודשים (לעבירות השונות) וקנס כספי בגובה 20 אלף שקל (או 3 חודשי מאסר). במקביל לדחיית ערעורו נדחה גם ערעורה של המדינה על קולת העונש שנגזר על משעול.

ערעור המדינה על קלות העונש נדחה גם הוא, צילום: shutterstock ערעור המדינה על קלות העונש נדחה גם הוא | צילום: shutterstock ערעור המדינה על קלות העונש נדחה גם הוא, צילום: shutterstock

באישום נוסף משעול הורשע בכך שניסה במהלך 2003 עד 2005 לקבל במרמה מהמדינה החזר הוצאות עבור ביטוח רכבו הפרטי מעבר לסכום ששילם בפועל, בכך שהוציא בתיאום עם סוכן הביטוח שלו (שלא הועמד לדין) פוליסות ביטוח כוזבות. כך הנפיק במהלך השנים הללו פוליסות שגבוהות באלפי שקלים מהסכומים ששילם בפועל.

בית המשפט המחוזי (השופטים מוסק, נועם ובר-עם) דחה את ערעורו של משעול על ההרשעה והעונש וציין כי עבירת מרמה והפרת אמונים "מהווה כלי מרכזי במאבק למען טוהר המידות בשירות הציבורי". בפסיקה ציין בית המשפט כי העובדה שמשעול נשא במשרה בכירה ברשות המיסים מהווה נסיבה לחומרה, וכי "גם אם סבר בטעות כי היה מותר לו להעביר את המידע לידידו, הדבר עומד בניגוד לנורמת התנהגות ראויה שהיינו מצפים לראות אצלו מתוקף תפקידו".

המדינה יוצגה הן בבימ"ש השלום והן בערעור ע"י עו"ד רביד שיפמן מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי).
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות