אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עקב לחץ של ארגונים יהודיים: יוחלף שמה של ספינת המנוף הגדולה בעולם

עקב לחץ של ארגונים יהודיים: יוחלף שמה של ספינת המנוף הגדולה בעולם

הספינה קרויה על שמו של פיאטר שלאט, פושע מלחמה מורשע ששירת באס.אס לצידו של ג'וזף מנגלה; בנו עומד בראש החברה המחזיקה בבעלות עליה

07.02.2015, 18:27 | שירות כלכליסט

שמה של ספינת המנוף הגדולה בעולם יוחלף, בעקבות לחץ של ארגונים יהודיים בבריטניה ובהולנד.

הספינה קרויה על שמו של פיאטר שלאט (Pieter Schelte), פושע מלחמה מורשע ששירת באס.אס לצידו של ג'וזף מנגלה. שלאט הורשע על ידי בית משפט הולנדי, אך ריצה פחות ממחצית עונשו, שלוש שנות מאסר, לאחר שהשופט האמין לטענתו כי בשלב מסוים עבר להילחם לצד המתנגדים למשטר הנאצי. עם זאת לפי מסמכים במכון ההולנדי לחקר המלחמה והשואה, טען שלאט כי "בהשוואה לגזע הגרמני, הגזע היהודי הוא פרזיט ומסיבה זו יש לפתור את בעיית היהודים בכל מדינה". שלאט עבר לאחר המלחמה לוונצואלה ועבד שם בתעשיית הנפט, לאחר מכן שב להולנד והקים את הירמה (Heerema), חברה מצליחה בתחום השירותים לתעשיית הנפט. 

באחרונה ביקשה חברת האנרגיה רויאל דאץ' לשכור את הספינה כדי להרים את פלטפורמת הנפט ברנט דלתא, השוקלת 23.5 אלף טונות, כדי להעבירה למחסן גרוטאות ביבשה. 

ספינת הענק ספינת הענק ספינת הענק

שלשום הודיעה רויאל דאץ' כי ביקשה מאול סיז (Allseas), שבבעלותה הספינה ובראשה עומד אדוארד הירמה - אחד מבניו של שלאט, לשנות את שמה, אך החברה סירבה לבקשה. "אנחנו חושבים שהשם של כלי השיט אינו הולם. העלינו את ההסתייגויות שלנו בפני החברה וביקשנו שישקלו לשנות את השם. אך שם הספינה הוא עניינה של החברה בלבד, ורק היא תוכל להצדיק אותו", נמסר בהצהרה רשמית מרויאל דאץ' של. עוד ציינו בחברה כי זו הספינה היחידה בעולם שמסוגלת לשאת משקל כל כך כבד.

באול סיז מסרו תחילה בתגובה כי ההחלטה לקרוא לספינה על שמו של שלאט, שמת ב-1981 היא "מחווה להישגים שלו" בתעשיית הנפט, וכי אדוארד הירמה "הרחיק עצמו לגמרי ממעשיו של אביו בזמן המלחמה". עם זאת כעבור כמה שעות הודיעה החברה כי עקב "התגובה רחבת ההיקף" היא תשנה את שמה של הספינה.

הממשלה הבריטית תחל השבוע בדיונים לאישור התוכניות של החברה לפירוק אסדת הקידוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות