אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן עופר בוחן רכישת שתי תחנות כוח בצפון צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

עידן עופר בוחן רכישת שתי תחנות כוח בצפון

חברת ICP של עופר מנהלת מגעים עם חברת רפק וקרן דנהאם לרכישת התחנות רמת גבריאל ואלון תבור. היקף העסקה מוערך ב־150 מיליון שקל

08.02.2015, 06:47 | גולן חזני

קראו עוד בכלכליסט

על רקע ההערכות שלפיהן עידן עופר מקטין למינימום את היקף העסקים שלו בישראל, מתגלה נתון מפתיע: חברת ICP, שנשלטת בידי עופר באמצעות חברת קנון, מנהלת מגעים ראשונים לרכישת השליטה בשתי תחנות כוח לייצור חשמל במחזור סגור - רמת גבריאל ואלון תבור - בעסקה שהיקפה מוערך ב־100–150 מיליון שקל בשלב הראשון ובהשקעה של מאות מיליוני שקלים בעתיד. ל"כלכליסט" נודע כי עד היום הושקעו בשתי התחנות 180 מיליון שקל.

שתי התחנות מוחזקות בחלקים שווים בידי חברת רפק הבורסאית וקרן דנהאם, המנהלת נכסים בהיקף של 4.3 מיליארד דולר, שרכשו את הזיכיון לתחנות מידי קבוצת דלק; יצחק תשובה נאלץ למכור אותן בשל בעלות צולבת על מקורות אנרגיה.

אזור תחנת הכוח באלון תבור. שלב התכנון כבר תם, צילום: ערן יופי כהן אזור תחנת הכוח באלון תבור. שלב התכנון כבר תם | צילום: ערן יופי כהן אזור תחנת הכוח באלון תבור. שלב התכנון כבר תם, צילום: ערן יופי כהן

שתי התחנות עומדות בפני סגירה פיננסית וסיימו את שלב התיכנון. למרות זאת, שלב ההקמה מתעכב מכמה סיבות, ובהן העובדה שאישור ההקמה הסופי שלהן טרם התקבל מרשות החשמל ומחלוקת כספית עם הקבלן המבצע M+W על עלות הקמת התחנות. חברת RD אנרג'י, המפעילה את התחנות כיום, פנתה לחברה הקבלנית וורלד גרופ הישראלית ולחברות קבלניות ספרדיות כדי לקבל הצעות מחיר חלופיות.

עלות הקמת התחנות נאמדת ב־600 מיליון שקל וכוללת תוספת של טורבינה קיטורית. ICP אמורה לממן את חלקה אם העסקה תבשיל.

כל תחנה אמורה לייצר חשמל בהספק של 73 מגה־ואט, ושתיהן יחד אמורות לספק אנרגיה למפעלים שונים בצפון, כמו מפעל תנובה הסמוך ליישוב אלון תבור.

ICP

 מחזיקה בתחנות כוח בדרום אמריקה, ובמסגרת פיצולה של החברה לישראל הוכנסה לתוך חברת קנון, שנסחרת בנאסד"ק ובבורסה בתל אביב. קנון מחזיקה ב־100% ממניות ICP שבארץ מחזיקה כיום ב־80% ממניות תחנת הכוח במישור רותם אותה הקימה.

החברה ביקשה למכור את אחזקותיה בתחנה ברותם בסוף 2013 אבל התהליך מתעכב עקב חוסר ודאות רגולטורית. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות