אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיתון ברוסיה ממליץ לאזרחים: מישכו את כספכם מהבנקים צילום: בלומברג

עיתון ברוסיה ממליץ לאזרחים: מישכו את כספכם מהבנקים

הטור בעיתון ודומוסטי קרא לרוסים להתכונן לאפשרות של חזרה לתנאים ששררו בכלכלה בשנות ה-90: "מי יכול להבטיח שהצעד הבא לא יהיה המרה בכוח של כל הפיקדונות לרובל או הקפאה שלהם?"

08.02.2015, 10:39 | שירות כלכליסט
עיתון ברוסיה ממליץ לקוראים שלו להוציא את הכספים שלהם מהבנקים ולהמיר אותם לדולרים. ההמלצה הזו מגיעה לאחר שבשנה האחרונה השווי של הרובל צלל ביותר מ-50%, מרמה של 37 רובל לדולר ל-67 רובל, נכון לפתיחת השווקים ביום שישי האחרון. הצניחה בשווי המטבע המקומי הובילה לעליית מחירים במדינה, שנסמכת בעיקר על יבוא, והאינפלציה זינקה לרמה של 15% בינואר.

קראו עוד בכלכליסט

כעת נראה שהמצב מתחיל להשפיע על האווירה ברחוב הרוסי, וטור שהתפרסם בעיתון הרוסי ודומוסטי (Vedomosti), שהוא מיזם משותף בין הפיננשל טיימס והוול סטריט ג'ורנל, טוען שעדיף להחזיק את הכסף במטבעות זרים, בראשם דולרים, מכיוון שהכלכלה האמריקאית במצב טוב משל האיחוד האירופי. הטור נכתב על ידי הפובליציסט אנדרי פנוב, שקרא לרוסים להתכונן לאפשרות של חזרה לתנאים ששררו בכלכלה בשנות ה-90. "עדיף שתוציאו את החסכונות שלכם, או לפחות את חלקם מהבנקים", הוא דוחק בקוראים. "מי יכול להבטיח שהצעד הבא לא יהיה המרה בכוח של כל הפיקדונות לרובל או הקפאה שלהם?"

המשבר ברוסיה. תור מחוץ לחנות מוצרי חשמל (ארכיון), צילום: אם סי טי המשבר ברוסיה. תור מחוץ לחנות מוצרי חשמל (ארכיון) | צילום: אם סי טי המשבר ברוסיה. תור מחוץ לחנות מוצרי חשמל (ארכיון), צילום: אם סי טי

 

המאמר של פנוב הוא אמנם טור דעה בלבד ואינו בהכרח מייצג את התפיסה הרווחת במדינה, אך הוא כן מצביע על חשש הולך וגובר בקרב מעמד הביניים הרוסי. בדצמבר, מעל 100 תושבי מוסקבה הפגינו בדרישה לסיוע בתשלום משכנתאות במטבעות זרים, זאת לאחר שמשבר הרובל העלה באופן משמעותי את שווי התשלומים, בחלק מהמקרים הם נהיו אף יקרים יותר מהשכר החודשי.

במקביל, מתגבר הזעם על אופן הטיפול של הממשלה במשבר, כך שייתכן שהחששות מפני העלאת מחירים אכן יגרמו לאנשים לשמוע לעצתו של פנוב ולמשוך את הכספים שלהם מהבנקים הרוסיים. הבנק המרכזי הוציא בינואר 2.3 מיליארד דולר לרכישת רובל בניסיון לחזק את שווי המטבע, וחודש קודם לכן הזרים קרוב ל-12 מיליארד דולר לאותה מטרה, אך עד כה המאמצים לא צלחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות