אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה יוסף שפירא בודק את ענף ייצור החשמל הפרטי צילום: אלכס קולומויסקי

מבקר המדינה יוסף שפירא בודק את ענף ייצור החשמל הפרטי

ל"כלכליסט" נודע כי המבקר יבחן אם השתלבות החברות הפרטיות בשוק נעשתה באופן תקין

09.02.2015, 08:57 | ליאור גוטמן

משרד מבקר המדינה נפגש באחרונה עם רשות החשמל וחברת החשמל במטרה לבדוק את הליך השתלבותן של תחנות הכוח הפרטיות במשק החשמל. הבדיקה נועדה לוודא כי הליך ההשתלבות נעשה באופן תקין וכי חברת החשמל או רשות החשמל לא התערבו בו.

ייצור החשמל הפרטי, שלוקח נתחי שוק גדולים מחברת החשמל, החל ב־2013 עם הפעלת תחנת הכוח OPC. עד אז פעלו תחנות פרטיות קטנות יותר בהספקים נמוכים יחסית לסך הייצור במשק. תחנת OPC לעומתן מפיקה כ־3.5% מכושר הייצור של חברת החשמל. במאי 2014 הופעלה תחנת הכוח דוראד ובעוד כמה חודשים תופעל תחנת הכוח של דליה. במצב זה חברת החשמל תישאר עם נתח שוק של כ־80%, לעומת 95% בתחילת 2013.

טרם ידוע אם מבקר המדינה יתמקד בבדיקתו רק במסגרת ההקמה והמכירה של החשמל הפרטי, או אם הבדיקה תבחן גם את הממשק שבין תחנות הכוח לחברת החשמל, עם בדיקת משנה של מהלכי ועד עובדי חברת החשמל, שמזה שנתיים פועל להצר את היקף הפעילות הפרטית.

בדו"ח המבקר מ־2013 התגלה כי הקמת דוראד היתה כרוכה בשורת צעדים לא תקינים: התחנה זכתה להקצאת קרקע ללא מכרז וקיבלה רישיונות ייצור חשמל מבלי שעמדה בתנאים לפי תקנות משק החשמל, כגון החזקה בזכויות במקרקעין.

יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן, צילום: נמרוד גליקמן יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן | צילום: נמרוד גליקמן יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן, צילום: נמרוד גליקמן

כך, משרד הביטחון וחברת המים מקורות, לקוחותיה העיקריים של תחנת דוראד, חתמו על חוזה לרכישת חשמל מהתחנה מבלי שרישיונה היה תקף. גם הסגירה הפיננסית, יכולת המימון להקמת התחנה, "נעלמה" מעיני רשות החשמל.

ביקורת שנגעה להליך מכירת החשמל מצאה שמשרד הביטחון לא קיים מכרז לרכישת החשמל, ואילו מנכ"ל המשרד דאז עמוס ירון התמנה כמה שנים לאחר מכן כיו"ר חברות קצא"א ודוראד, כשאחת היא בעלת הקרקע והשנייה בעלת תחנה הכוח. "לנוכח מעורבות מנכ"ל משהב"ט בעת ההתקשרות הראשונה של משהב"ט עם חברה ו' (דוראד — ל"ג), חתימתו מאוחר יותר כיו"ר חברה ו' על ההסכם עם משהב"ט אינה עולה בקנה אחד עם הוראות חוק שירות הציבור", סיכם אז המבקר יוסף שפירא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות