אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לרשות המסים אין את רשימת חשבונות הבנק שנוהלו ב-HSBC" צילום: שאול גולן

"לרשות המסים אין את רשימת חשבונות הבנק שנוהלו ב-HSBC"

היועץ המשפטי לשעבר של רשות המסים אמר כי הרשות במירוץ להשגת רשימת החשבונות הבלתי מדווחים בבנק, שכן מרגע שתושג הרשימה, הם לא יוכלו לפנות להליך של גילוי מרצון ויהיו חשופים להליך פלילי

09.02.2015, 11:46 | עמרי מילמן

"לרשות המסים אין עדיין את רשימת חשבונות הבנק שנוהלו ב-HSBC", כך טוען עו"ד משה מזרחי, היועץ המשפטי לשעבר של רשות המסים (המשמש כיום כשותף במשרד משה מזרחי נח קריגל), בעקבות חשיפת החשבונות הבלתי מדווחים שנוהלו בבנק, שפורסמה אתמול (א') בדו"ח מיוחד של ארגון העיתונות הבינלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

מהדו"ח עולה כי השלוחה השוויצרית של בנק HSBC אפשרה במסגרת המערכת הבנקאית השוויצרית, העלמות מס בהיקף של מיליוני דולרים. הארגון חשף כי עד 2007 , בשיא תקופת הפעילות האסורה ניהל הבנק כ-120 מיליארד דולר מתוכם יותר יותר מ-10 מיליארד דולר של כ-6,500 ישראלים.

"הרשימה כנראה תושג בזמן הקרוב"

לדברי מזרחי, "כעת מנסה רשות המסים להשיג את הרשימה בעצמה, לאחר שזו החלה לזלוג מארגון העיתונאים הבינ"ל, וככל הנראה גם תשיג זאת בזמן הקרוב".

ממשלת צרפת מחזיקה ברשימת החשבונות. רשות המסים פנתה לרשויות בצרפת כדי לקבל את הרשימה המלאה של החשבונות שנוהלו ב-HSBC אבל זו לא הועברה אליה. להערכת מזרחי, הדבר לא קרה היות שהרשויות בצרפת התנו את העברת המידע בהעברת מידע אחר על לקוחות בישראל, שהרשות בארץ אינה יכולה להעביר על פי חוק.

סניף HSBC בז סניף HSBC בז'נבה | צילום: שאטרסטוק סניף HSBC בז

להערכת מזרחי, רשות המסים ומשרד המשפטים ניסו להשיג את הרשימה הזו, אך המשא ומתן לא צלח. לדבריו "אם הייתה יכולה, רשות המסים להשיג אותה הייתה עושה זאת ולכן ככל הנראה החוק מנע ממנה". מזרחי טוען כי כעת, עד שהרשות תשיג את הרשימה, יש חלון הזדמנויות קצר עבור בעלי החשבונות הזרים לגשת להליך של גילוי מרצון שיקנה להם חיסיון מפני הליך פלילי נגדם. כך למעשה רשות המסים נמצאת במירוץ כנגד כל אותם בעלי החשבונות, שכן מרגע שהרשות תשיג את הרשימה, הם לא יכולו לפנות להליך של גילוי מרצון ויהיו חשופים להליך פלילי.

"עשרות מבקשים לממש את הליך הגילוי מרצון"

 

גם רו"ח גיא רשטיק, ראש תחום מסים בפירמת בייקר טילי ישראל מספר כי "מהבוקר קיבלתי כבר עשרות טלפונים שמבקשים להיפגש כדי לקיים את הליך הגילוי מרצון באופן אנונימי. כמובן שהם מפחדים לדבר בטלפון". רשטיק מעלה חשש כי ייתכן ורשות המסים תמנע ממי שיש לו חשבון בסניף HSBC השוויצרי לגשת להליך של גילוי מרצון, שכן כאמור, כאשר יש לרשות מידע על אדם מסוים הוא לא יכול לפנות למסלול זה. עם זאת, לטענתו "לאור מדיניות הרשות עד כה מדובר בסבירות נמוכה, והמלצתנו לבעלי החשבונות היא עודנה לפנות להצהרה במסגרת ההליך האנונימי של גילוי מרצון "

מנגד, עו"ד אורי גולדמן, שותף במשרד גולדמן ושות', המתמחה במיסים ואיסור הלבנת הון, טוען כי: "אם כפי שפורסם מדובר באירועים שהתרחשו עד 2007, לרשויות אין הרבה מה לעשות עם הדברים, פרט לאותן השלכות ערכיות, חברתיות וציבוריות אודות התנהלותם של מנהלי הבנקים באותה התקופה. רוב בעלי החשבונות, האנשים והגופים שמוזכרים בתחקיר ושניהלו חשבון בבנק האמור וגם בבנקים אחרים, כבר נמצאים עמוק בתוך הליכים כאלה ואחרים מול רשות המסים, כגון גילוי מרצון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות