אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר בסין: יש יותר מדי פועלים, יש להחליפם ברובוטים

משבר בסין: יש יותר מדי פועלים, יש להחליפם ברובוטים

לפי הערכות, המעצמה הקומוניסטית צפויה להשתלט על שוק הרובוטיקה התעשייתית עד 2017. זאת, משום שאין ליצרניות האלקטרוניקה ברירה: שיפור תנאי הפועלים הזניק לשחקים את עלויות התפעול

09.02.2015, 14:13 | שירות כלכליסט
אחרי שהשתלטה על תחום ייצור והרכבת מוצרי האלקטרוניקה הבידורית, עתה מסמנת סין יעד נוסף: החלפת הפועלים ברובוטים. לפי דיווח של רויטרס, החברות הסיניות מתכננות להגיע לראש רשימת מפעילות מערכי הייצור האוטומטיים עד 2017.

קראו עוד בכלכליסט

להערכת פדרציית הרובוטיקה הבינלאומית (IFR), צפויה סין להפעיל תוך שנתיים 428,000 רובוטים במערכי הייצור. בנוסף, מעריכה הפדרציה כי בעוד כיום התעשייה המובילה בייצור אוטומטי היא תעשיית הרכב, בשנתיים הקרובות תירש את התואר תעשיית האלקטרוניקה הבידורית.

מערך ייצור במפעל פוקסקון בסין מערך ייצור במפעל פוקסקון בסין מערך ייצור במפעל פוקסקון בסין

נכון להיום מופעלים במערכי הייצור בסין רק 30 רובוטים על כל 10,000 פועלים אנושיים. זאת, בהשוואה ל-437 רובוטים ל-10,000 עובדים בדרום קוריאה, 323 ביפן, 282 בגרמניה ו-152 בארצות הברית. מדובר בשוק של 29 מיליארד דולר, וכולל גם מוצרים תומכים כתוכנות, מערכי בקרה, הנדסה עוד. השוק נשלט כיום בידי יפן (60%).

שיפור התנאים מחייב התייעלות

החברות הסיניות עתידות להעצים משמעותית את שילוב מערכי הייצור האוטומטיים בשל כורח ולא בשל שאיפה לחדשנות וקדמה: בשנים האחרונות עלו משמעותית עלויות התפעול של יצרניות גדולות כפוקסקון, פגטרון ואחרות ולצידן גם יצרניות רכיבים קטנות יותר, בשל שינויי חקיקה ששיפרו את תנאי העובדים ומשכורותיהם. לצד ירידה במכירות מוצרים כטלוויזיות, מחשבים ניידים, טאבלטים ואחרים, החברות פשוט בחרו בפיתרון הטכנולוגי להתייעלות.

את המעבר למערכים אוטומטיים מובילה פוקסקון, יצרנית הרכיבים הגדולה שבונה בין היתר את האייפון 6 של אפל ומעסיקה יותר ממיליון פועלים. החברה, שזכתה לפרסום שלילי רב בשל תנאי העבודה הקשים בהם היא מאלצת את עובדיה לעמוד ומגיפת ההתאבדויות במפעליה, מנסה להאיץ בשנים האחרונות את מיכון פסי הייצור. לפי הערכות, פוקסקון סובלת כיום מהשיעור הנמוך ביותר של הכנסה פר עובד מבין יצרניות האלקטרוניקה הקבלניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות