אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתם צופים? הן מקשיבות: טלוויזיות סמסונג מאזינות לכם צילום: דור צח

אתם צופים? הן מקשיבות: טלוויזיות סמסונג מאזינות לכם

הטלוויזיות החכמות של הענקית הקוריאנית מנטרות את שקורה בחדר בזמן שמשתמשים בהן - וסמסונג אף מזהירה מפני שיחות אישיות בקרבת המכשיר. עדיין לא נחשפה רשימת דגמים מלאה, אך ככל הנראה חלקם נמכרים גם בישראל

09.02.2015, 15:04 | הראל עילם

שקט, מרגלים: הטלוויזיות החכמות של סמסונג אשר תומכות בהפעלה קולית מנטרות את מה שאתם אומרים ומעבירות את המידע אל שרתי החברה. כך דיווח אמש הדיילי ביסט.

קראו עוד בכלכליסט

מקור הדיווח בשורה שנמצאת בהוראות ההפעלה של המכשירים, בה מזהירה סמסונג את המשתמש שלא לחשוף פרטים אישיים או סודיים כאשר הם מדברים בקרבת הטלוויזיה. "אנא שים לב שאינך מדבר על פרטים אישיים או רגישים, מכיוון שמידע זה בין השאר יקלט וישודר לחברות צד-שלישי", נכתב.

בתקנון השימוש בטלוויזיות החכמות כתבה סמסונג ששירות זיהוי הקול שלה מקליט חלק מהאודיו בסביבת ושולח את ההקלטה לחברות אחרות כאשר המשתמש זקוק לשירותי תמלול והמרת אודיו לטקסט. במקרים אחרים, סמסונג מזהירה, החברה מקליטה חלק מהשיחות כדי לשפר את איכות האלגוריתם של זיהוי הקול על ידי איסוף דגימות. החברה גם מקליטה ומעבירה פרטים מזהים על המכשיר.

טלוויזיית סמסונג, צילום: איי אף פי טלוויזיית סמסונג | צילום: איי אף פי טלוויזיית סמסונג, צילום: איי אף פי

הבעיה משפיעה על רוב הטלוויזיות החכמות המתקדמות מבית סמסונג, אשר חלקן נמכרות בישראל. תגובת סמסונג ישראל ורשימת דגמים רלוונטיים הנמכרים בארץ לא הגיעה ל"כלכליסט" עד זמן פרסום הכתבה, אם כי ניתן להעריך כי הדבר משפיע על לא מעט משתמשים ישראלים בעלי טלוויזיות חכמות חדשות מבית סמסונג.

סמסונג: ניתן לנתק את זיהוי הקול

זו לא הפעם הראשונה שדיווחים דומים מתפרסמים בתקשורת. בנובמבר 2013 התגלה כי מספר טלוויזיות מבית LG גם הן אוספות מידע על משתמשים דרך מצלמת הרשת המובנית המשמשת לזיהוי פקודות על ידי מחוות. LG טענה אז באופן ראשוני שמדובר ב"שימוש לגיטימי" בטכנולוגיה אבל לאחר מכן ציינה כי הדבר נמצא בבדיקה פנימית.

   

סמסונג העולמית הגיבה בצורה חדה לפרסומים ודחתה את הטענות לפיהן מדובר בסכנה אפשרית. היא ציינה כי החברה משתמשת בתקני האבטחה הגבוהים ביותר, וכי המשתמש יכול לנטרל את שירות זיהוי הקול או לנתק את הטלוויזיה מרשת ה-WiFi. כמו כן, החברה הבהירה שהיא מאזינה למשתמשים רק כאשר השירות פועל וצלמית מיקרופון מופיעה על המסך בבירור. בנוסף, היא אמרה כי החברה אינה מארכבת שיחות, מצפינה את כל המידע העובר דרכה והוא מועבר לשותפותיה אך לא נמכר בצורה חופשית.  

הפרשה מחדדת את הסכנות הטמונות באינטרנט הדברים והשילוב של חיישנים בבית, בדומה לדאגה לפרטיות המשתמשים כתוצאה ממצלמות רשת שניתן לפרוץ אליהם, או כלי זיהוי קול דומים הקיימים במכשירים כגון קונסולת האקסבוקס וואן והסייעת הדיגיטלית סירי של אפל, שגם מעבירה שיחות מוקלטות לחברות צד שלישי.

תגובת סמסונג ישראל:

"סמסונג מתייחסת לפרטיות לקוחותיה מאוד ברצינות. בכל הטלוויזיות החכמות שלנו, כל איסוף מידע או השימוש בו מתנהל בשקיפות מלאה ואנו מספקים אפשרויות מתקדמות לבצע בחירה בשימוש בשירות או בעזיבתו. אנו משתמשים בתקני האבטחה והנהלים המחמירים בתעשייה, כולל בהצפנת מידע, כדי להבטיח את המידע הפרטי של לקוחות ולמנוע איסוף או שימוש בו".

לא נמסרה רשימת הדגמים בהם קיימת תכונת הקלטת השיחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות