אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש מפני המשבר עם יוון: "צריך לגלות גמישות מולה" צילום: רויטרס

החשש מפני המשבר עם יוון: "צריך לגלות גמישות מולה"

בפתיחת ועידת ה־G20 היום באיסטנבול הדגיש שר האוצר הקנדי ג'ו אוליבר את הסכנות שבקריסה יוונית. הוועידה תעסוק גם במשבר הנפט העולמי

09.02.2015, 18:40 | שירות כלכליסט

פגישתם של שרי האוצר של ארגון 20 המדינות המתועשות - ה־G20 - שנפתחה היום (ב') באיסטנבול מתנהלת בצלו של משבר החוב ביוון, שצפוי לעמוד במרכז הדיונים. נושאים מהותיים, כמו הטלטלה בכלכלות העולם כתוצאה מצניחת מחירי הנפט ומדיניות מוניטרית משתנה, נדחקו מעט הצידה ברקע הדרמה היוונית.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר הקנדי ג'ו אוליבר אמר בפתיחת הוועידה שהאיחוד חייב להתגמש בנוגע ליוון, והבהיר כי גם הצד היווני חייב "לשנות את התנהלותו".

ר"מ יוון, אלכסיס ציפרס, צילום: רויטרס ר"מ יוון, אלכסיס ציפרס | צילום: רויטרס ר"מ יוון, אלכסיס ציפרס, צילום: רויטרס

בתוך כך, ראש ממשלת יוון הנכנס אלכסיס ציפרס ישתתף מחר לראשונה בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל, וינסה להשיג תמיכה לדרישתו להפסיק את מדיניות הצנע ולפרוס את החוב היווני מול הטרויקה. שרי האוצר של גוש היורו יקיימו היום פגישת חירום בבריסל כדי להכשיר את הקרקע לפסגת ראשי האיחוד.

הגישה הבסיסית של גוש היורו, ולפיה על יוון לעמוד במחויבויותיה, לא השתנתה למרות מתקפת הקסם של ציפרס ושר האוצר שלו יאניס ורופקיס. "יוון צריכה להבין שהגישה האירופית לא השתנתה", אמר היום נשיא הנציבות האירופית ז'אן־קלוד יונקר. במקביל, גם ממשל אובמה לוחץ בימים האחרונים על האיחוד האירופי להשיג פשרה עם יוון - כך לפי העיתון "פייננשל טיימס".

לצד המשבר היווני ידונו באי הוועידה, שתימשך גם מחר, בהתפתחויות שחלו מאז הפגישה האחרונה של הארגון בבריסביין שבאוסטרליה בנובמבר, כמו צניחת מחיר הנפט לשפל של שש שנים; ביטול התקרה שהציב הבנק המרכזי השוויצרי לפרנק; והורדת הריבית על ידי הבנקים המרכזיים של הודו, אוסטרליה, קנדה ודנמרק - כך לפי רויטרס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות