אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארקין מנסה להשתלט על מדיקל במחירי סוף עונה" צילום: בועז אופנהיים

"ארקין מנסה להשתלט על מדיקל במחירי סוף עונה"

חברת הביומד, המייצרת מכשור לשיפור זרימת הדם, תכננה לבצע הנפקת זכויות והקצאת מניות פרטית שיגדילו את הנתח של בעלת השליטה אקסלמד ויאפשרו לה לרכוש עוד מניות בשוק

10.02.2015, 08:24 | גולן חזני

סכסוך חריף התגלע בין בעלי השליטה במדיקל קומפרישין על רקע הנפקת הזכויות והקצאת המניות המתוכננת לבעלת השליטה, חברת אחזקות הביומד אקסלמד. 

קראו עוד בכלכליסט

מדיקל, המייצרת מכשיר רפואי לשיפור זרימת הדם, מבקשת לגייס 30 מיליון שקל בשתי הנפקות זכויות. בראשונה יגויסו 17.5 מיליון שקל, שמתוכם התחייבה אקסלמד להזרים 11.5 מיליון שקל, ובשנייה תגויס היתרה. עוד קודם לכן החברה מבקשת לאשר הקצאת 700 אלף מניות במחיר של שקל למניה לאקסלמד, בעוד המחיר היום הוא 55 אגורות. המהלך נועד לאפשר לאקסלמד להגדיל את אחזקתה מ־22.4% ליותר מ־25% ממניות מדיקל קומפרישין ולאפשר לה לרכוש זכויות בשוק. כיום אין באפשרותה לעשות כן ללא הצעת רכש.

למהלך מתנגד חזי ניסן, שהיה שותף לשליטה בעבר והיום מחזיק ב־ 11.4% מהחברה וכן הנו בעל השליטה בחברת ניסן תעשיות רפואיות וספאנטק. ניסן מתנגד אף על פי שההקצאה בהנפקה הפרטית תיעשה במחיר כפול ממחיר הבורסה. לטענתו, ההקצאה מעניקה לאקסלמד, תמורת סכום זניח של 700 אלף שקל, אפשרות להגדיל את אחזקתה בחברה עד ל־45%. לשם כך יהיה עליה להשקיע 11 מיליון שקל. "וזאת", מלין ניסן, "כפרס על כך ששווי החברה הידרדר בשנה האחרונה מ־250 מיליון שקל ל־30 מיליון שקל".

עוד טוען ניסן כי המתווה המוצע נועד להרחיק את הציבור מהשתתפות בהנפקה. בחברה טוענים כי לפי האינדיקציות שלה, הגופים המוסדיים מתכוונים להשתתף בה.

ניסן, שתומך בהנפקת הזכויות עצמה, אמר כי מחיר המניה עלול לרדת ולמנוע ממוסדיים את האפשרות ליטול בה חלק. הוא מוכן לרכוש מאקסלמד את כל הזכויות שייוותרו בידיה מעל לאחזקה המותרת שלה (24.9%) לאחר מימוש הזכויות.

ניסן מאשים את ההנהלה בניסיון להוביל מהלכים לטובת אקסלמד; בקבלת החלטות לא חוקיות בהיעדר ועדת ביקורת ושני דח"צים כמתחייב בחוק (אחד הדח"צים, גד אפלבאום, התפטר לפני חודש ולא מונה לו מחליף); ובכך שהדירקטוריון וההנהלה רותמים את עצמם לעגלתו של בעל השליטה "שמנסה להשתלט על החברה במחירי סוף עונה, תוך דחיקת רגליהם של בעלי המניות האחרים". עם אלה נמנים חברת הביטוח מגדל, המחזיקה ב־14% מהמניות.

מורי ארקין, צילום: בועז אופנהיים מורי ארקין | צילום: בועז אופנהיים מורי ארקין, צילום: בועז אופנהיים

 

שווי מדיקל צנח ב־86%

מדיקל, שבבעלות אורי גייגר והמיליארדר מורי ארקין, נסחרה רק לפני שנה בשווי של 250 מיליון שקל, אולם מאז צנחה ב־86% וכיום נסחרת לפי שווי של 34 מיליון שקל בלבד. המכירות הדלות ביחס להערכות הביאו את החברה להפסד של 16 מיליון שקל ב־2013 למרות הכנסות של 33 מיליון שקל. בתשעה החודשים הראשונים של 2014 רשמה הפסד דומה.

ב־21 בדצמבר 2014 הודיעה מדיקל קומפרישין כי תפעל לגיוס הון באמצעות הצעת זכויות לבעלי המניות, ללא פירוט, ושוויה החל לרדת. ב־8 בינואר פורסם כי ההליך כולל הקצאה פרטית של כ־22 מיליון מניות לאקסלמד במחיר של 50.9 אגורות למניה, המשקף לה שווי של 30 מיליון שקל. מחיר המניה בהודעה היה 75.8 אגורות, גבוה ב־49% ממחיר ההנפקה המבוקש, כך שאקסלמד ביקשה לבצע את ההנפקה בדיסקאונט משמעותי על מחיר השוק. ההליך היה אמור להגדיל את אחזקתה ל־41.4%. ימים ספורים לאחר מכן הוציאה החברה מתווה מתוקן שכלל את ההקצאה הפרטית ושתי הנפקות זכויות.

"ניהול לא עומד בסטנדרט"

שלושה ימים אחרי ההודעה התפטר הדח"צ אפלבאום במכתב חריף: "הן ברמת בחירת מנכ"ל והן בהתוויית חזון ואסטרטגיה, הניהול לא עומד בסטנדרט המצופה", ציין. לדבריו, מהוויכוחים בין בעלי השליטה "ניכר כי יש ביניהם מטען רב שהוביל להחלטות שגויות וביצוע כושל. האירועים בחודשים האחרונים גדשו את הסאה".

בראש מדיקל קומפרישין עומדים היו"ר איתן נחום והמנכ"ל טים מקארתי, שמונה לפני כחצי שנה להובלת התייעלות. בחברה טוענים כי ללא ההקצאה, אקסלמד לא תוכל להשתתף בהנפקה ולהזרים את ההון הנדרש למדיקל כדי להימנע מקריסה. ביום ראשון תכריע האסיפה הכללית של בעלי המניות אם להמשיך במתווה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות