אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאן נעלם המצע הכלכלי שהבטיחו בכירי הליכוד? צילום: עמית שעל

בחירות 2015

לאן נעלם המצע הכלכלי שהבטיחו בכירי הליכוד?

במפלגת השלטון הכריזו כי הכלכלן אבי שמחון כותב מצע כלכלי, ושמחון עצמו אומר שהוא רק מייעץ לאנשי הקמפיין. צעירים בליכוד גיבשו מצע כלכלי, אבל מסרבים לחשוף אותו או לאשר את קיומו

10.02.2015, 08:03 | רוני זינגר

בליכוד הבטיחו לפרסם מצע כלכלי בקרוב, אבל כעת מתברר כי אין באמת מי שכותב מצע כזה. מהליכוד נמסר לפני כמה ימים כי בראש צוות הכתיבה של המצע הכלכלי שיפורסם בקרוב עומד הכלכלן פרופ' אבי שמחון, אולם בשיחה עם "כלכליסט" בתחילת השבוע הוא אמר: "אני לא בדיוק כותב, אני מדבר איתם. כשאנשי הקמפיין מתקשרים לשאול שאלות אני מסייע להם". מאוחר יותר ביקש שמחון לא להתייחס עוד לסוגיה ואמר: "אני לא אגלה כלום, שאנשי ההסברה יענו".

קראו עוד בכלכליסט

העמימות המוחלטת בכל הנוגע למצע הכלכלי, שאופפת בימים האחרונים את מטה ההסברה של הליכוד, פשטה גם על חברי הכנסת של המפלגה. גם מי שרואים עצמם כמועמדים לכהן כשרי אוצר, כיובל שטייניץ וישראל כץ, סירבו שלשום להתייחס לעובדה שמפלגתם, מפלגת השלטון, היא היחידה שלא פרסמה עד כה מצע כלשהו ולא הציגה כל התייחסות כלכלית, גם לא במסגרת הסרטונים שמופצים בכל יום ברשת.

גורמים בליכוד סיפרו ל"כלכליסט" כי לתחושתם זה חלק מכאוס ובלבול שמתקיימים גם בתוך מטה ההסברה. אלה נובעים מחוסר החלטה שמגיע לדבריהם "מלמעלה" לגבי השאלה אם נכון לסנדל את המפלגה בפרסום מצע או פשוט להמשיך ולהפנות את הציבור "למעשים שאנחנו עושים ולא לדיבורים", כפי שענתה אחת מדוברות הליכוד בחודשים האחרונים.

בראיון שנתן לא מזמן שטייניץ הוא הבטיח כי הליכוד יפרסם "בקרוב" מצע כלכלי ויתמודד עם ההבטחות הכלכליות שמפזרות המפלגות שמנגד. אלא שכאמור המצע נכתב, אם בכלל, בידי דוברים ויועצי תקשורת ולא בידי כלכלנים. בימים האחרונים פרסמה העיתונאית טל שניידר בבלוג שלה את העובדה שצוות של כלכלנים צעירים בתוך הליכוד, שהיעדר המצע הכלכלי הציק לו, גיבש מצע כזה ואף הגיש אותו לעיון ראש הממשלה.

בנימין נתניהו, צילום: אמיל סלמן בנימין נתניהו | צילום: אמיל סלמן בנימין נתניהו, צילום: אמיל סלמן

יועץ הסתרים - הכלכלן הראשי שפרש מהאוצר

את המצע האמור לא כתבו רק אותם צעירי ליכוד, הוא נעשה בשיתוף פורום קהלת, מכון מחקר בעל זיקה ימנית שמנסח חוות דעת בתחומים שונים. את התחום הכלכלי בקהלת מוביל הכלכלן הראשי לשעבר של משרד האוצר מיכאל שראל, שכתב גם את המצע שמקדמים צעירי הליכוד. שראל התפטר ממשרד האוצר במחאה על תוכנית 0% מע"מ שהציג שר האוצר לשעבר יאיר לפיד.

מאיר רובין, ראש פורום קהלת, הקפיד אתמול על שמירת עמימות רבה עוד יותר מזו שמקפידים עליה בליכוד וסירב לאשר או להכחיש אם שראל וצוותו הם כותבי הצללים של מצע הליכוד, שאולי מתגבש בימים אלה. "אנחנו עושים עבודה, מנתחים ומייעצים למי שפונה אלינו, אבל אני לא מתכוון לומר מי פנו אלינו ומאיזו מפלגה. זה נייר עבודה שאנחנו עשינו ואני לא מעוניין להעביר אותו לציבור. אני מעביר אותו למי שמבקש מאיתנו, כי יכול להיות שבהמשך יהיה מי שיעדיף להציג את זה כאילו הוא כתב את התוכנית לבד", אמר אתמול ל"כלכליסט".

עם זאת, נודע כי במסמך הכלכלי המפורט יש שורה של הצעות להתמודדות עם שלושת הנושאים הבוערים שכלל המפלגות מתעסקות בהם - דיור, יוקר מחיה ופיננסים - ויש התייחסות מפורטת גם לסוגיית המקרקעין, מיסוי ארנונה, הפרשת קרקעות ועוד. גורמים שנחשפו לחוות הדעת אמרו כי "בניגוד למצעים כלכליים של מפלגות אחרות, המצע שמוצג בנייר העמדה של קהלת הוא מציאותי. לא כזה שמפזר הבטחות, גם הורדת מסים וגם חלוקת כסף לכל אוכלוסייה, אלא מצע אמין".

הלחץ במפלגה ומחוצה לה יכריע לטובת פרסום מצע?

ככל הידוע, בליכוד, שלא פרסמה מצע מסודר מאז 2010, לא התכוונו כלל לחשוף מצע - מדיני או כלכלי - וכלל לא ברור אם יאמצו משהו ממה שכתבו שראל וצוות קהלת. ואולם, לחץ השאלות בתוך המפלגה ומצד התקשורת ופרסום מצעים כאלה מצד מפלגות אחרות הגבירו את הלחץ במטה ההסברה והולידו את מה שנראה כרגע כפתרון לעניין: פרסום מסמך שיתייחס באופן כללי לכמה נקודות ויציג את תפיסת הליכוד בכלכלה. וגם זה עדיין לא בטוח.

סקר שנערך בקרב בני נוער ופורסם אתמול קובע כי כ־35% מבני הנוער שיבחרו השנה לראשונה יגבשו את דעתם על סמך המצעים של המפלגות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל3
אתה כנראה ממש לא מבין בכלכלה להגיד כזה דבר, הסיבה היחידה לעליית מחירי הדירות היא הריבית הנמוכה, וזו בתורה נגרמה בעקבות המשבר העולמי. כל כלכלן מתחיל מבין שכאשר יורדת הריבית בכל העולם, כך גם ב"י צריך להוריד את הריבית על מנת להימנע מצניחת שער הדולר וקיטון של מליארדים בייצוא.
אני  |  11.02.15
4.
רק בנט ימנע נסיגה מיו"ש שתגרום נסיקה במחירי הדירות בארץ
רק בנט מנהיג "הבית היהודי" כראש הממשלה ימנע נסיגה מיו"ש בגועליציית ביבי-בוז'י וגירוש מאות אלפי יהודים משם לגבולות 67', שיזניקו לשמיים את מחירי הדירות ב"מדינת חדרה-גדרה". וזאת עוד טרם עליית אלפים מיהודי צרפת שיגדילו עוד את הביקוש לדירות!
בנט במקום ביבי  |  10.02.15
1.
מה זה משנה אם בליכוד יש מצע או אין מצע
ובכלל איך בדיוק "צעירי הליכוד" משפיעים באיזושהי דרך על הנעשה במפגלה הנוראית הזו? ביבי מתנהל כמו קיסר, מה שהוא מחליט זה מה שקורה. איזה צעדים חברתיים המפלגה הזו עשתה ב20 שנה האחרונות? כלום, נאדה. אז יושבים כמה אנשים וכותבים שטויות על נייר. הרי הנייר סופג הכל וכמו שכולנו יודעים הליכוד מתעסק רק באיך לעזור לטייקונים שלו ולא לאף אחד אחר. הוכחה לכך היא פירוק הממשלה רגע לפני התקציב החברתי ביותר שהיה אי פעם רק כדי לא לאשר אותו. בושה למפגלה, בושה למנהיגים שלה ובושה לציבור הבוחרים המטומטם שממשיך לבחור בקיסרות ביבי
יוסי  |  10.02.15