אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ש"ס מבטיחה מיסוי עשירים, הסיכוי אפסי צילום: אלכס קולומויסקי, גיא אסיאג

בחירות 2015

ש"ס מבטיחה מיסוי עשירים, הסיכוי אפסי

המפלגות החרדיות קורצות לאוכלוסיות החלשות ומציעות להגדיל את הנטל על העשירון העליון, אולם הקו של שתי המפלגות הגדולות המועמדות להרכבת הממשלה שונה. הדבר שעליו כולם מסכימים הוא מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון

11.02.2015, 14:16 | רוני זינגר

אחרי שהותירו את הזירה ליתר המפלגות במשך שבועות ארוכים, מצטרפות המפלגות הדתיות־חרדיות למלחמת הקמפיינים הכלכליים. אלא שבשונה ממערכות בחירות קודמות, הפעם נראה כאילו המפלגות הדתיות־חרדיות בוחרות באסטרטגיה שונה, וש״ס היא הבולטת שבהן: במקום חרדיות - חברתיות. אף אחת מהמפלגות הדתיות־חרדיות לא מציגה מצע שמכוון באופן מובהק לציבור החרדי והמילה ״קצבאות״ לא מוזכרת בשום מקום.

קראו עוד בכלכליסט

על אף שיש ביניהן הבדלים נראה כי הבטחת בחירות כלכלית אחת מאחדת את המפלגות החרדיות, והיא הבטחה חברתית: כולן דורשות פטור ממע״מ על מוצרי מזון.

בהינתן העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הודיע שאנשיו עומלים על תכנית כזו בדיוק, הרי שנראה כי שלפחות בעניין אחד, כבר הסכימו השותפות החרדיות הפוטנציאליות להיכנס לממשלה בראשותו.

באשר ליתר הדרישות, בעיקר אלו הנוגעות למיסוי עשירים, ספק אם הן יגיעו לכדי מימוש לאור העובדה שרובן לא זוכות לתמיכה ממפלגות אחרות. גם אם זהותו של מרכיב הממשלה הבאה עדיין אינה ידועה, ברור שיש שני מועמדים פוטנציאליים - בנימין נתניהו ויצחק הרצוג.

אריה דרעי , צילום: אביגיל עוזי אריה דרעי | צילום: אביגיל עוזי אריה דרעי , צילום: אביגיל עוזי

השקפת העולם ההכלכלית של נתניהו ידועה לכל: הוא מתנגד להעלאת מסי עשירים והטלת מיסים מיוחדים עליהם. הליכוד בראשותו לא קידם תכניות שכאלו. ואילו יו”ר העבודה יצחק הרצוג לא השמיע שום דיעה בנושא ומצע המפלגה לא מתייחס לכך.

פועלים למען השקופים

ש״ס השיקה השבוע את הקמפיין שלה בסערה ובמרכזו העמידה את “האנשים השקופים”, תוך שהיא שולפת את השד העדתי ככלי תעמולה. בנאום שחרך את הרשתות החברתיות פרש יו”ר ש”ס אריה דרעי את משנתו החברתית־כלכלית שפונה לאוכלסיות המוחלשות. למרות היותה מפלגה חרדית מובהקת, ש”ס מבקשת לרכב דווקא על הגל החברתי: “הסתכלנו ימינה ושמאלה וראינו שאף אחד לא מתעסק עם 2 מיליון העניים. בזמן שכחלון רוצה לפרק מונפולים, אנחנו מסתכלים על הפרט העני”, הסבירו גורמים במפלגה.

עוד בטרם פורסם המצע השלם כבר עתה ברור כי ש”ס הולכת בכל הכוח נגד העשירים ושהתכנית הכלכלית שלה תכלול הצעות כמו “מס אחוזות”, רעיון אותו שואל דרעי מבריטניה, שבמסגרתו ישלמו מדי שנה בעלי בתים בשווי של 10 מיליון שקל ומעלה אחוז מסויים משוויים כמס; “מס יהלומנים”; “מס רווחי הון” שיוטל “כדי שכל הספקולנטים העשירים משדרות רוטשילד ישתתפו בהאכלת הילדים השקופים”; ואולי אף “מס מוצרי יוקרה”, שתוכנו לא ברור אבל ההערכות הן שמדובר במס שיוטל על מוצרי פרימיום כמכוניות יוקרה ומוצרים יוקרתיים אחרים כגון רכישת כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה. כמו כן, בש”ס רוצים לקדם ביטול פטורים ממסים שמהם נהנים כיום יהלומנים.

יעקב ליצמן , צילום: עומר מסינגר יעקב ליצמן | צילום: עומר מסינגר יעקב ליצמן , צילום: עומר מסינגר

דרעי, שמבקש להוביל את ש”ס בחזרה למשבצת של מפלגה חברתית שפונה לאוכלוסיות החלשות ביותר, עליהן נמנות גם האוכלוסיות חובשות הכיפה שמצביעות למפלגה באופן מסורתי, הודיע כבר לפני כמה חודשים שידרוש ויתמוך ב־0% מע”מ על מוצרי יסוד ומוצרי מזון בסיסיים. את אותו הנושא מקדם נתניהו בימים אלו, ובכך מאותת לו דרעי שיהיה נכון להיכנס לממשלה בראשותו.

בתחום הדיור הודיעה ש”ס כי תפעל לחייב כל תכנית דיור שתאושר להקצות 7.5% ממנה עבור דיור ציבורי. כמו כן ש”ס תומכת בהעלאת שכר המינימום ודרישתה זו נענית בימים אלו, שכן החקיקה בנושא כבר אושרה על ידי כל סיעות הכנסת הנוכחית.

האמירות האלו מהדהדות אמירות כלכליות של מרצ ובש”ס לא מכחישים את הדמיון, ואף טוענים, בדומה למפלגת השמאל, שיישום התכנית שלהם תביא בסופו של דבר לחיסכון של 1500 שקל בחודש למשפחה.

"קרקע במחיר אפס"

מפלגת יחד בראשות אלי ישי שפרש מש”ס היא לא מפלגה חרדית מובהקת לדבריה. גורמים הקשורים אליה ביקשו להדגיש שהמפלגה גם לא מכוונת למגזר החרדי באופן בלעדי, ואינה מתמודדת מול ש”ס אלא דומה יותר לבית היהודי.

המפלגה לא פירסמה את התכנית הכלכלית המלאה שלה, אבל מעיקריה ניתן להבין שבמוקד שלה יימצא הפתרון של ישי לבעיית הדיור בדמות קרקע במחיר אפס לזוגות צעירים. על פי ההצעה יוכל זוג צעיר לקבל קרקע בחינם מהמדינה עליה יבנה את ביתו בעלות הבנייה והפיתוח בלבד. פורמט זה נהוג כיום במקומות מסוימים בפריפריה. אולם בתכנית שפורסמה אין תשובות לשאלות כיצד הדבר יקרה וכיצד יפעלו בנושא מול רשות מקרקעי ישראל.

בדומה למרצ, ש”ס, הליכוד והמחנה הציוני, המפלגה תומכת גם היא במתן פטור ממע”מ על מוצרי יסוד, וכן במתן פטור ממע”מ על תרופות הנרכשות בבתי מרקחת וכלולות בסל התרופות.

אין מצע כלכלי, יש כוונות

ביהדות התורה לא מתכוונים לפרסם מצע כלכלי מסודר, אך ראשי המפלגה יעקב ליצמן ומשה גפני ידועים בפעילותם הפרלמנטרית למען שורה של צעדים כלכליים, שחלקם אינם משווקים במובהק למגזר שהם מייציגים, אלא מוצגים כחברתיים לכל דבר.

נושא חברתי שכזה הוא רפורמת הסיעוד שליצמן מתכוון להציב כדרישה בכל מו”מ קואליציוני עתידי. רפורמת הסיעוד מבקשת להעלות את מס הבריאות על מנת שהטיפול הסיעודי לכלל האזרחים ייכלל בסל הבריאות. הרפורמה כמובן אמורה לסייע לאוכלוסיות החלשות ביותר.

כמו המפלגות האחרות, יהדות התורה תומכת גם היא במתן פטור ממע”מ על מוצרי מזון בסיסיים ובמתן פטור ממע”מ על דירה שנייה לזוגות צעירים בפריפריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות