אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: ממשלת צללים צילום: אוראל כהן

הון אנושי: ממשלת צללים

גם ביריד הספרים בירושלים וגם בטקס הפרידה מנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס חששו מאותו דבר: התערבות יתר של הממשלה

12.02.2015, 09:17 | ארי ליבסקר

יום ראשון בערב העניקו את פרס ירושלים לספרות באירוע הפתיחה של יריד הספרים בירושלים. היריד מתקיים זה 27 שנים, ומגיעים אליו בעלי הוצאות הספרים הנחשבות מכל העולם, סוכנים ספרותיים וסופרים הנחשבים כוכבים בינלאומיים. את הפרס השנה העניקו לסופר האלבני איסמעיל קאדרה. האירוע נערך באולם הקונצרטים היפהפה של בניין ימק"א בירושלים, תחת כיפה ענקית בעלת מראה של אולם תפילה.

בתחילת הערב התחככתי עם מו"לים וסופרים מארצות שונות, בהם ז'אן מטארן מהוצאת גלימאר, שהסביר לי שהחרם על ישראל כמעט אינו קיים, שהוא מנופח בידי הימין הישראלי, ושהסופרים הישראלים מאוד אהודים על הקהל האירופי. "ספרות טובה לא עוסקת בפוליטיקה, אלא בבני אדם. גם עמוס עוז וגם מאיר שלו הם לא פוליטיים בכתיבה שלהם".

אחר כך פגשתי את יפית גרינברג ושותפתה עפרה מיתר, מבעלי סטימצקי, ונזכרתי שבשבוע שעבר גרינברג אמרה לי שהם בכלל לא התכוונו להפיץ את הגיליון המדובר של "שארלי הבדו", אלא רק באינטרנט, וכל המהומה היתה לחינם. גיורא רוזן, עורך סדרת "קו אדום" בקיבוץ המאוחד, אמר לי: "סטימצקי הם לא חנות ספרים אלא כלבו. הם גם מוכרים בייגלה. אם אתה נכנס לאחד הסניפים ואתה לא רוצה רק את רבי־המכר של עוז ואשכול נבו, אלא מחפש את עגנון - אתה לא תמצא. ואני לא מדבר על סופרים כמו חיים הזז או דומיו, אני מדבר על עגנון".

גיורא רוזן. עגנון? בייגלה, צילום: נעם ריבקין פנטון גיורא רוזן. עגנון? בייגלה | צילום: נעם ריבקין פנטון גיורא רוזן. עגנון? בייגלה, צילום: נעם ריבקין פנטון

כוכב הערב היה ללא ספק נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהצליח לאורך כל נאומו לטעות בהגיית שמו של זוכה הפרס. בשלב מסוים הקהל החל מצחקק בכל פעם שטעה בשמו, והוא עצמו העיר על כך, ואמר שמשום שהוא ירושלמי מותר לו. מו"ל ישראלי אמר לי שהוא מתבייש שזה הנשיא שלו. אמרתי לו שמצאתי בזה משהו חינני, ואיננו צריכים להתבייש בכך שהנשיא שלנו משעשע. אנחנו צריכים לחשוש יותר מכך שבעתיד יתחילו סופרינו לכתוב כמו איסמעיל קאדרה שחי תחת משטר טוטליטרי באלבניה וכתב בצורה אלגורית כדי לא לעצבן את השלטונות. הרי רק השבוע התגלה שמשרד ראש הממשלה פסל משיקולים זרים שניים מהשופטים שהיו אמורים לבחור למי להעניק את פרס ישראל לספרות.

הדי החשש לחופש הביטוי נשמעו גם בטקס הפרידה שערך פורום מחוזות לשכת עורכי הדין לנשיא בית המשפט העליון היוצא השופט אשר גרוניס.

הנשיאה הנכנסת מרים נאור אמרה לי: "כפי שמסתמן בינתיים, בית המשפט העליון עוד יידע התקפות קשות משידע בעבר. עומדת בפנינו תקופה משמעותית יותר, ואנו צריכים להגן על בית המשפט העליון". נשיא העליון בדימוס אהרן ברק, שאותו שאלתי אם הוא לא מודאג מההתקפות של בנט ושקד על בית המשפט, אמר: "אלוהים יעזור לבנט, וגם לי. הצדק ינצח". אשתו שאלה אותו ממתי הוא שם את מבטחו באלוהים.

יוחנן דנינו ויהודה וינשטיין. איפה את ניצב?, צילום: אוראל כהן יוחנן דנינו ויהודה וינשטיין. איפה את ניצב? | צילום: אוראל כהן יוחנן דנינו ויהודה וינשטיין. איפה את ניצב?, צילום: אוראל כהן

יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין אפי נוה אמר לי: "אני אהיה ראש הלשכה הבא", ודאג להצטלם עם כל מי שהגיע. "תראה אותו, הוא הולך לכל מקום עם צלם שעוקב אחריו ומעלה בכל רגע לפייסבוק ולאינסטגרם תמונות שלו ושל עורכי דין חשובים. הוא מיחצן את עצמו כמו מכונה משומנת", אמר לי שופט בדימוס שביקש להישאר בעילום שם.

אחריו פגשתי את עו"ד איתן אפשטיין, המייצג את אדואדרו אלשטיין, אחד מבעלי השליטה באי.די.בי: "אלשטיין מתכנן לקנות את חלקו של מוטי בן משה. בן משה נמצא כרגע במצוקה כלכלית ואני חושב שזה עומד לקרות, יש לו גם את המזומנים לכך. לי זה מעולה, כי אני עומד להרוויח מכך כעורך הדין שיטפל בתיקים שלו".

עו"ד איתן אפשטיין. אלשטיין יקנה ואני ארוויח, צילום: אוראל כהן עו"ד איתן אפשטיין. אלשטיין יקנה ואני ארוויח | צילום: אוראל כהן עו"ד איתן אפשטיין. אלשטיין יקנה ואני ארוויח, צילום: אוראל כהן

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות