אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה אנחנו עושים בזמן השינה? צילום: שאטרסטוק

מה אנחנו עושים בזמן השינה?

חשבתם שהגוף שלכם לא עושה דבר בזמן שאתם ישנים? תחשבו שוב: שינה היא פעילות הרחוקה מלהיות עיסוק פאסיבי. מה הם ארבעת השלבים?

11.02.2015, 22:56 | שירות כלכליסט

אנו ישנים (או לפחות אמורים לישון) במהלך כשליש משעות היממה. שינה היא פעילות הרחוקה מלהיות עיסוק פאסיבי. זהו זמן שבמהלכו אנו מנקים את הראש וגופנו נח ומתאושש.

כאשר אנו לא ישנים מספיק בכל לילה, הדבר פוגע ביכולותינו השכליות, באופן הדומה לשתייה מופרזת של אלכוהול.

ישנם 4 שלבי שינה שונים בכל מחזור שינה. כל מחזור שינה אורך 90-110 דקות, כך שבשנת לילה ממוצעת, אנו עוברים 5 סבבי שינה.

אתר ביזנס אינסיידר ערך רשימה של שלבי השינה ומה גופנו עושה בכל שלב:

שלב 1

זהו השלב המתרחש ב-5-10 דקות הראשונות להרדמות. בשלב זה השרירים מתחילים להירגע אולם זהו השלב שבו הכי קל להעיר אותנו. זהו השלב שבו גם יש לעיתים עוויתות שרירים הגורמים לנו לבעוט מתוך שינה. לפעמים תחושת ההרגעות גורמת לנו לחוש כאילו אנו נמצאים בצניחה חופשית.

שלב 2

שלב זה נמשך כמחצית ממחזור השינה ומשכו 45-50 דקות. כאשר מעירים אותנו משינה בשלב זה, אנו חשים מבולבלים ו"הפוכים". הנשימה הופכת לרגועה ואיטית יותר וטמפרטורת הגוף יורדת, מה שמאפשר ללב לנוח מעט. גם הפעילות הנוירולוגית יורדת והגוף מכין עצמו לשלב הבא.

כשאנחנו ישנים הגוף שלנו מתאושש ומתחדש, צילום: שאטרסטוק כשאנחנו ישנים הגוף שלנו מתאושש ומתחדש | צילום: שאטרסטוק כשאנחנו ישנים הגוף שלנו מתאושש ומתחדש, צילום: שאטרסטוק

שלב 3

זהו השלב שבו מתרחשת השינה העמוקה ביותר. משכו כ-20 דקות והגוף מקבל הזדמנות לאושש את עצמו. גלי המוח הופכים לאיטיים ויציבים, השרירים והרקמות מרפאים את עצמם (ומשום כך שינה כה חשובה בבניית מרקם שריר). הורמונים שונים מופרשים מהמוח ומערכות "טיהור" הפסולת הופכות לפעילות. על אף שזהו זמן להתאוששות הרי שזהו גם השלב הכי שכיח שבו מתרחשת אצל אנשים מסוימים הליכת לילה או דיבור מתוך שינה.

מאד קשה להעיר מישהו ישן הנמצא בשלב זה.

שנת REM (ריצוד עיניים מהיר)

זהו השלב האחרון של מחזור השינה. משכו כ-20 דקות. חרף העובדה שעיני הישן עצומות הרי שניתן לצפות בתנועה ערה של גלגלי העיניים תחת העפעפיים. פעילות המוח בשלב זה גבוהה במיוחד ורוב החלימה מתרחשת אז. אולם, השרירים עדיין רפויים.

מחקרים מוכיחים כי על אדם מבוגר לישון בממוצע 7-9 שעות בלילה. אולם חלק ניכר לא ישנים די שעות בלילה וסובלים מכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות