אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשום מפלגה אין פתרון מהיר לבעיית הדיור צילום: עמית שעל

בחירות 2015

לשום מפלגה אין פתרון מהיר לבעיית הדיור

יו"ר כולנו משה כחלון הציג אתמול את תוכנית הדיור של המפלגה, ועכשיו אפשר להשוות את התוכניות שהציגו ארבע מפלגות. כלכליסט בדק מי ירוויח מכל תוכנית ומה הסיכוי שהיא תצא לפועל

12.02.2015, 07:10 | שאול אמסטרדמסקי

יו"ר כולנו משה כחלון הציג אתמול את תוכנית הדיור המפורטת שלו, וכך היה לפוליטיקאי הרביעי שמציג את התוכנית של מפלגתו — אחרי יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ. עכשיו אפשר לנתח את התוכניות ולהשוות ביניהן מתוך הבנה מצערת שלא יהיו עוד כאלה: לפי יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הפתרון לבעיית הדיור הוא פשוט לשווק כמויות אדירות של קרקעות לדיור בכל שנה, ובליכוד לא טורחים להתייחס לנושא בשום צורה. ניתוח התוכניות מראה לאיזה קהל יעד פונה כל אחת, איזו ישימה יותר ואיזו פחות ולאיזו תוכנית ישנו הסיכוי הגדול ביותר לגרום לעצירה של עליית המחירים ומתי.

קראו עוד בכלכליסט

מפלגת כולנו

סופר־שר לענייני דיור

 

המרכיבים המרכזיים בתוכנית: איחוד סמכויות תחת סופר־שר לענייני דיור (כחלון), קיצור תהליך התכנון והפרטה של חלק ממנו, הפרטה של ניהול 11% מקרקעות המדינה, פירוק רשות מקרקעי ישראל לחלקים, הקצאת תקציבים להסרת חסמי תשתיות.

המרוויחים העיקריים: זוגות צעירים שרוצים לקנות דירה ראשונה.

הסיכוי ליישומה: החלק הקל הוא איחוד הסמכויות תחת שר אחד. החלק הקשה באמת כולל את השינויים הקשורים לתהליך התכנון, שהם לב לבה של התוכנית. ראש הממשלה בנימין נתניהו, למשל, ניסה לעשות שינויים מרחיקי לכת בתהליכי התכנון בקדנציה הקודמת, ופשוט נתקע בכנסת אחרי שנתיים של תהליך חקיקה. זה לא פשוט וזה בעיקר לא עובד מהר. מלבד זאת, פירוק רשות מקרקעי ישראל הוא צעד שייתקל בהתנגדות חזיתית של ועד העובדים וייתכן שגם של ההסתדרות. גם זה יכול לארוך הרבה מאוד זמן, אם יקרה בכלל.

מתי זה ייצא לפועל: חלק מהתוכנית כבר עובד, עוד לפני שלכחלון היתה הזדמנות להתערב בנושא הדיור. לב התוכנית, שינוי מבנה התכנון ופירוק הרשות, כולל צעדים שעד יציאתם לדרך יחלפו לפחות שנה או שנתיים. בינתיים יש סיכוי סביר שמחירי הדירות לא יירדו.

כחלון מציג את תוכנית הדיור, אתמול , צילום: עמית שעל כחלון מציג את תוכנית הדיור, אתמול | צילום: עמית שעל כחלון מציג את תוכנית הדיור, אתמול , צילום: עמית שעל

 

המחנה הציוני

קרקע לקבלנים בחינם

 

המרכיבים המרכזיים בתוכנית: מתן קרקעות לקבלנים בחינם בתמורה לבניית דירות להשכרה במחיר מופחת ל־20 שנה, השקעת תקציבים בדיור הציבורי, הגבלה של העלאת השכירות בחוק.

המרוויחים העיקריים: זוגות צעירים, קבלנים (שייקחו לעצמם חלק מההטבות), השכבות החלשות באוכלוסייה.

הסיכוי ליישומה: מוטל בספק. ראשית, לא ברור איך התוכנית תעבוד מבחינה טכנית — מי יקבע באילו אזורים ייבנו הדירות האלה, מי יקבע מי יקבל זכאות לדירות האלה, מי יקבע את מנגנון ההנחה וכדומה. בכל מקרה, לא מדובר בהיקף גדול מאוד של דירות שבאמת יכול להטות את המחירים בשוק. ואפילו אם איכשהו זה יעבוד, יחלוף הרבה זמן עד שהפרויקטים האלה יוקמו.

מתי זה ייצא לפועל: לא בטווח המיידי, אם בכלל.

יש עתיד

הקאמבק של 0% מע"מ

 

המרכיבים המרכזיים בתוכנית: 0% מע"מ על דירות חדשות לזוגות צעירים, מתן תקציבים להסרת חסמי תשתית, מתן תקציבים לרשויות מקומיות לשם הגדלת תמריצים לאישור פרויקטי בנייה, הצעת חוק להגבלה של העלאת השכירות.

המרוויחים העיקריים: זוגות צעירים (הטבות גדולות יותר לזוגות מבוססים), קבלנים (שיכולים לקבל חלק מההטבות שהממשלה נותנת), רשויות מקומיות.

הסיכוי ליישומה: חלק מהתוכניות של לפיד כבר יצאו לדרך (למשל, תקציבים להסרת חסמי תשתית). אחרות, כמו חוק השכירות וחוק 0% מע"מ, נתקלו בהתנגדות פוליטית בתהליך החקיקה, ובכל מקרה לא לגמרי ברור כיצד מיישמים אותן בשטח, אפילו אם יאושרו בכנסת.

מתי זה ייצא לפועל: התוכניות שכבר יצאו לדרך בהחלט יכולות להציג תוצאות בשטח בתוך כמה שנים, אך קשה להאמין שכבר בשנה הקרובה, בעיקר כל עוד הריבית הנמוכה ממשיכה לתדלק את הביקוש למשכנתאות.

יאיר לפיד בתיכון בליך ברמת גן. ארבע מפלגות הציגו תוכניות דיור, ולמרבה הצער לא יהיו עוד: בבית היהודי מאמינים שצריך פשוט לבנות כמה שיותר, ובליכוד לא מתייחסים בכלל לבעיית הדיור, צילום: אלעד גוטמן יאיר לפיד בתיכון בליך ברמת גן. ארבע מפלגות הציגו תוכניות דיור, ולמרבה הצער לא יהיו עוד: בבית היהודי מאמינים שצריך פשוט לבנות כמה שיותר, ובליכוד לא מתייחסים בכלל לבעיית הדיור | צילום: אלעד גוטמן יאיר לפיד בתיכון בליך ברמת גן. ארבע מפלגות הציגו תוכניות דיור, ולמרבה הצער לא יהיו עוד: בבית היהודי מאמינים שצריך פשוט לבנות כמה שיותר, ובליכוד לא מתייחסים בכלל לבעיית הדיור, צילום: אלעד גוטמן

 

מרצ

השקעה בדיור הציבורי

 

המרכיבים המרכזיים בתוכנית: השקעת תקציבים גדולים בדיור הציבורי, התניית אישורי בנייה בדיור בר־השגה, הטלת מס על בעלי דירות ריקות וקרקעות שלא בונים עליהן.

המרוויחים העיקריים: השכבות החלשות באוכלוסייה.

הסיכוי ליישומה: כדי להשקיע הרבה כסף בבנייה חדשה של דיור ציבורי נציג המפלגה צריך לכהן כשר האוצר. אחרת עוד לא נמצא הכוח שיזיז את אגף התקציבים בכיוון הזה. אפילו הצעת חוק בעניין שהעביר ח"כ רן כהן ממרצ לפני 17 שנה הוקפאה בידי האוצר בחוק ההסדרים, וקשה לראות את מרצ מתיישבת במשרד האוצר בעתיד הנראה לעין. יתר החלקים בתוכנית מחייבים חקיקה, עניין שעלול לארוך הרבה מאוד זמן, אפילו אם תהיה לו תמיכה מהאוצר. ההמלצה להטיל מס על קבלנים שלא בונים על קרקע שקנו מהמדינה תקועה בצינורות המשפטיים כבר כמה שנים בגלל "קושי משפטי להגדיר מהי מכירה".

מתי זה ייצא לפועל: אם מרצ תאכלס את משרד האוצר — כמה שנים לאחר מכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
יש פתרון פשוט, שיוריד את המחיר בוודאות, ולא דורש רפורמות מסובכות לביצוע. ואני רציני:
רוצים שינוי מהיום למחר? מס רכישה של 20% על מי שרוצה לקנות דירה נוספת להשקעה. צעד זמני עקב מצוקת הדיור, למשך חמש שנים. לפחות רבע מהקונים כיום נכנסים להגדרה הזאת, וסביר להניח שכולם ירתעו מרכישת דירה בעקבות הטלת מס עליה (אתם מכירים מישהו שאוהב לשלם מס?). להערכתי זה כבר יגרום להיצע, ברמתו הנוכחית לגבור על הביקוש. כצעד משלים, ניתן לשקול קיצור משך המשכנתא המירבי מ 30 שנה ל 15 שנה. צעד כזה חוסך כסף לרוכשי הדירות, אבל הוא דווקא מקטין ביקוש כי רוב האנשים פשוט מסתכלים מה יותר יקר, תשלום חודשי לשכר דירה או תשלום חודשי למשכנתא. קיצור המשכנתא יגרום להחזר החודשי שלה להיות גבוה יותר ולא נוח, ואנשים מיוזמתם החופשית יפסיקו לרוץ ולקנות דירות. גם זה ישפיע מהיום למחר. האם קיצור המשכנתא יפגע בצעירים שרוצים דירה משלהם? לכאורה כן, אך רק לתקופה קצרה של חצי שנה. בסופו של דבר, אם הוצאנו את המשקיעים מהשוק, ואם כל הקונים הפוטנציאלים נרתעים מהחזרי המשכנתא, המוכרים יתחילו להוריד מחיר עד אשר שוב המחיר יהיה בר-השגה. ואז תוכלו לקנות בזול, ולגמור את המשכנתא תוך 15 שנה. אגב, האם "חסימת" משקיעים מרכישת דירות תגרום לצמצום כמות הדירות להשכרה? התשובה היא לא. כל צעיר שהצליח לרכוש דירה (משום שהיא לא נמכרה למשקיע) מפנה מאחוריו דירה להשכרה שבה התגורר עד אותו הרגע.
דוקטור סוס  |  13.02.15
לכל התגובות