אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפעם הבאה שאתם מקבלים סרטון כאילו־מגניב צילום: אוראל כהן

בחירות 2015

בפעם הבאה שאתם מקבלים סרטון כאילו־מגניב

הצעה לעמיתיי בתקשורת ולכל מי שיש לו ווטסאפ: אל תתפתו לדאחקות, פרובוקציות והסחות דעת. גם כשפוליטיקאי מנסה להיות מצחיק כמו גורי אלפי ושנון כאחרון הטוקבקיסטים, אל תשכחו מה הוא עשה - ומה לא - מאז הבחירות הקודמות

15.02.2015, 06:52 | יואל אסתרון
"תשלח את זה למצודה", אמר ביבי למלצר ההמום שהגיש לו את החשבון. אלה היו ימיו באופוזיציה. מעת לעת הוא הזמין אותי לפגישה ומעולם לא הציע לשלם. יום אחד עשיתי ניסיון צנוע: שתיתי רק מי ברז בתואנה כלשהי בעוד ביבי מחסל ארוחת בוקר דשנה וכשהמלצר בא עם החשבון, רגע לפני שביבי נעלם כמנהגו, הצבעתי עליו. ביבי קם בזריזות, רפלקסים טובים, ודחה מעליו את המלצר בדרך החוצה. "מה זה מצודה?", שאל אותי המסכן. שילמתי, שוב.

קראו עוד בכלכליסט

האנקדוטה ההיא, שהחווירה עם השנים, היא משל לטפל שמאיים להטביע את העיקר בבחירות 2015. כבר כתבתי לא פעם שבנימין נתניהו הוא אחד האנשים המוכשרים ביותר בפוליטיקה הישראלית מאז קום המדינה. בחיים אחרים הוא היה אולי אינטלקטואל או טייקון, אבל הוא בחר בפוליטיקה ולכן צריך להפריד בין עיקר וטפל, במיוחד בימים אלה.

שש שנים עם ראש ממשלה נוכח־נפקד

 

הקמצנות, הבזבזנות, הבקבוקים הממוחזרים, הסושי והגלידה־פיסטוק, רהיטי הגן וכל השאר - אפילו הסיפורים הגובלים בפלילים, הם לא העיקר. לא אלה שפורסמו, ולא אלה שעוד יצוצו. לכן אני מציע לא לעצור את הנשימה לקראת דו”ח המבקר על מעון ראש הממשלה שיפורסם השבוע. גם אם יהיו סיפורים טריים על החיים המטורללים ברחוב בלפור - לא נתפלץ. כך או כך, הדו”ח יהיה טלנובלה שתשאיר טעם קלוקל. בזבוז של עוד "מחזור חדשות" בדרך ל־17 במרץ.

רק חודש לבחירות - בואו נדבר על הדברים החשובים באמת. בשש השנים האחרונות ראש הממשלה דרדר את מדינת ישראל ואזרחיה לתהומות. הוא חולל משבר חריף וחסר תקדים עם נשיא ארצות הברית וקלע את ישראל לבידוד בינלאומי קשה, שלא היה כמותו. אפילו ראשי מדינות ידידות באירופה ובאסיה מתרחקים ממנו כמו ממצורע, כשהוא נדחף להצטלם איתם. זה יותר חשוב מהפיסטוק שלו.

הוא תקע כל סיכוי לתהליך שלום והתפייסות עם הפלסטינים ומדינות מתונות־יחסית במזרח התיכון ובמפרץ והחמיץ הזדמנות נדירה ליצור חזית של שותפות־אינטרסים נגד הגורמים הקיצוניים והאלימים הסובבים אותנו. זה יותר מבהיל מהבהובי שרה.

הוא מוטט את מעמד הביניים, העמיק את משבר הדיור וניפץ את החלום של ישראלים צעירים לקנות דירה במחיר שפוי, בלם כל רפורמה שעשויה להיטיב עם אזרחי ישראל, חסם כל ניסיון להילחם ביוקר המחיה, בז לנתונים על הגדלת האי־שוויון והתעלם מהמצוקה של ילדים וקשישים בשכבות המוחלשות. אם הוא היה עושה משהו מועיל בשבילנו, חצי צעד, רבע, היינו מוותרים לו על הבקבוקים.

מה הוא עשה כדי לקדם את החינוך? כלום. מה תרם לאקדמיה? למדע? נאדה. אולי משהו בתחומי התרבות? מעניין לו את קצה ההירשפלד. שש שנים היה לנו ראש ממשלה נוכח־נפקד, שרק צנטריפוגות הסתובבו לו בראש ללא הפסק.

לכן, אני מרשה לעצמי לבקש מעמיתיי בתקשורת להכין רשימה של נושאים חשובים ושאלות קשות, כל עיתונאי ועורך לפי טעמו, לדבוק בהן בחודש הקרוב ולא להרפות. עשרה נושאים, תריסר שאלות. כשביבי שולח סרטון כאילו־מגניב, צריך לחזור לעיקר. אלה הנושאים, אלה השאלות, אדוני ראש הממשלה. אנא, הסבר לנו מה עשית, או למה לא עשית, בשנים שבהן החזקת את מפתחות המדינה. כשהוא מנסה עוד הסחת דעת, עוד התלהמות חסרת מעצורים כאחרון הטוקבקיסטים, צריך לחזור שוב על אותה מנטרה: אלה הנושאים החשובים, אלה השאלות הקשות.

לא רק לראש הממשלה, כמובן. כל פוליטיקאי שמעדיף להתבדח באולפן של "גב האומה" (המצוינת כשלעצמה) או מנסה להיות מגניב בסרטון ויראלי, צריך לקבל כתף קרה ומבחר שאלות קשות בנושאים האמיתיים שמעיקים על אזרחי ישראל. נפתלי בנט מתחפש? צריך להסביר לו שלא כל יום פורים. זהבה גלאון רוקדת? נו, טוב. לא צריך להסביר.

אתם באמת רוצים להפיץ הלאה את המסר הוויראלי?

 

הקריאה הזו לא מופנית רק לאנשי תקשורת שזו פרנסתם. זה כידוע העידן הוויראלי - כל אזרח הוא תחנת שידור וממסר. כולם מפיצים. ווטסאפ, טוויטר, אינסטגרם וכל השאר. בפעם הבאה שאתם מקבלים סרטון כאילו־מגניב או פרובוקציה מצ־חחחיקה מפוליטיקאי או מהקלוגהפט שלו, אנא חישבו היטב אם אתם רוצים להפיץ את זה הלאה. אם הסרטון תורם משהו לחיים שלכם ועשוי לעורר תקווה לשינוי ושיפור המדינה, הפיצו בשמחה. אבל אם הדאחקה שקיבלתם מסיחה את הדעת מהבעיות והאמיתיות, מסיטה או מסיתה, ותורמת רק לפוליטיקאי שגונב את הדעת ומתחזה לסטנדאפיסט - הילחמו בדחף להפיץ.

 

 

הסרטון הזה תורם משהו לחיים שלכם? מלמעלה: סרטון ביביסיטר של נתניהו והליכוד, קמפיין “מפסיקים להתנצל” של בנט והבית היהודי וסרטון החתונה של מרצ הסרטון הזה תורם משהו לחיים שלכם? מלמעלה: סרטון ביביסיטר של נתניהו והליכוד, קמפיין “מפסיקים להתנצל” של בנט והבית היהודי וסרטון החתונה של מרצ הסרטון הזה תורם משהו לחיים שלכם? מלמעלה: סרטון ביביסיטר של נתניהו והליכוד, קמפיין “מפסיקים להתנצל” של בנט והבית היהודי וסרטון החתונה של מרצ

  

תחשבו על המשמעות הוויראלית של הסרטון כמו על שפעת - האם אתם באמת רוצים להתעטש על החברים שלכם? האם אתם רוצים להדביק אותם באווילות של פוליטיקאים משתטים? כל אזרח, ולא רק עיתונאים ואנשי תקשורת, צריך בימים אלה להיצמד לנושאים החשובים ולשאול את השאלות הקשות. אל תיתנו להם להתחמק בדרך הקלה.

במיוחד לא לנתניהו. כי הבחירות האלה הן משאל עם על ראש הממשלה בשש השנים האחרונות. האם אתם רוצים עוד כמה שנים כאלה או לא. על ראש הממשלה צריך להקשות במיוחד, כי הוא כבר קיבל את ההזדמנות שלו כמה פעמים. לכן, חובת ההוכחה עליו גדולה יותר.

המקלדת בידיכם. קחו למשל את הטור הזה. הוא בטח מעצבן לא מעט אנשים אבל לפחות הוא לא מתיימר להצחיק. אל תיתנו לאף אחד לעשות מהחיים שלכם, והבחירות שלכם, בדיחה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
ראש הממשלה עושה הכל להסיט את הדיון על תיפקודו וכשלונותיו
נתניהו אינו מנהיג .הוא פולטיקאי נכלולי אלוף המניפולציות והספינים. יחד עם ציוותו הוא עובד על כולנו בעיניים.הוא מסית ומסיט,כשכל מטרתו לספק את תאוות הכסף לצרכיו האישיים. הוא מצא את נוסחת הקסם שאיפשרה לו במשך 9 שנים לשחק את המשחק כשאנחנו משלמים את המחיר. בעזרת הפרד ומשול הוא מסכסך בין חלקים בחברה,הוא מפרק את הלכידות החברתית. הוא מעורב בפוליטיקה אמריקאית כדרך לרצות את פטרונו אדלסון. הוא עסוק באיראן אך לא עשה דבר משום שהוא פחדן , אך הוא מנסה להפחיד כדי ליצור תחושה שהוא יציל את ישראל כמר ביטחון. ראש ממשלה אמור לשרת את העם ולא ההפך...
מלים כדורבנות  |  16.02.15
12.
עדיף כאילו מגניב מאשר מלכלך על בטוח.
אני מעדיף שפוליטיקאים יפיצו סרטונים נחמדים והצעות איך לטפל במצב מאשר יאשימו אחד את השני. הרי רובם ישבו בכנסת, לרובם יש יד במה שקורה היום (ואם לא מהקדנציה האחרונה אז מלפני כן). מה שבטוח שנמאס לי לשמוע תזבל וההשמצות, חדרו לנשמה כבר, כמו הזרם הפונדומנטליסטי של האיסלאם, רק להרוס - עדיף שיבנו, להרוס ללא ספק זה פשוט.
סריי  |  15.02.15
לכל התגובות