אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורי שטרית מערער על עונשו: הרשעה וקנס פוטרים מכפל מס צילום: עמי שומן

בלעדי לכלכליסט

אורי שטרית מערער על עונשו: הרשעה וקנס פוטרים מכפל מס

על מהנדס העיר ירושלים לשעבר שהורשע בפרשת הולילנד הוטל קנס של 1.5 מיליון שקל בין היתר בשל חשבוניות פיקטיביות. כעת הוא טוען שלא ניתן לגבות ממנו שוב על אותן חשבוניות

15.02.2015, 09:04 | זוהר שחר לוי

האדריכל אורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, שהורשע בפרשת הולילנד ונידון לשבע שנות מאסר בפועל על קבלת שוחד של 1.4 מיליון שקל, מערער על תביעת מע"מ תל אביב שדורש ממנו לשלם מס בגין הגשת חשבוניות פיקטיביות. בערעורו הוא טוען כי מדובר במס כפול שהוטל עליו שלא כדין בשל הקנס הכבד שנגזר עליו במסגרת עונשו הפלילי. "הטלת סנקציה עונשית נוספת פוגעת בעקרונות יסוד של שיטת המשפט שלפיה ניתן להעניש אדם על אותו מעשה אך ורק פעם אחת", הוא כותב לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

שטרית: "כפל מס הוא סנקציה עונשית"

שטרית היה מהנדס העיר ירושלים בתחילת שנות האלפיים וכיהן גם כראש ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמיים בישראל. הוא הואשם במסגרת פרשת הולילנד כי קיבל שוחד של כ־1.4 מיליון שקל לצורך קידום פרויקט הולילנד. השופט דוד רוזן הרשיע אותו בארבע עבירות של שוחד ובשש עבירות של הלבנת הון, והוא נידון לשבע שנות מאסר בפועל ולקנס כספי של 1.5 מיליון שקל. שטרית הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפני כמה ימים גם ערעור מס נגד מנהל מע"מ תל אביב, שבו הוא טוען כי הוטל עליו כפל מס "בגין קבלת חשבוניות שלא כדין".

 

שטרית טוען בערעור שחיוב המס של מע”מ, בסכום כולל של כ־133 אלף שקל, על השנים 2003-2004, לא רק שהוטל עליו לאחר שחלה התיישנות על העבירה, אלא שגם מדובר במס שכבר נגבה ממנו במסגרת עונשו בפרשת הולילנד בכפל מס. לפי הערעור, רשויות המס הטילו עליו מס בגין חשבוניות שחברת אורי שטרית אדריכלים הוציאה בשנים 2004–2003 שסכומן הכולל כ־700 אלף שקל; סכום המע"מ בהן הוא 133 אלף שקל.

 

שטרית טוען בערעור המס שבגזר הדין של השופט רוזן הוא חויב בקנס של 1.5 מיליון שקל, המורכב ממיליון שקל קנס ותוספת של 500 אלף שקל חילוט (מע"מ). העונש הכלכלי הכבד שהוטל על שטרית בידי רוזן נבע, בין השאר, מהעובדה שהוא הורשע גם בהוצאת חשבוניות פיקטיביות על עבודות שביצע עבור עד המדינה שמואל דכנר. משום שבית המשפט קבע שמדובר בשוחד, הרי שהחשבוניות היו פיקטיביות ומטרתן לצייר את השוחד כעסקה חוקית. לפי שטרית, המס שבמע"מ הטילו עליו בשל אותן חשבוניות הוא כפול, שעומד בבחינת סנקציה עונשית.

אורי שטרית, מהנס העיר ירושלים לשעבר. "כפל המס הוא סנקציה עונשית", צילום: עמי שומן אורי שטרית, מהנס העיר ירושלים לשעבר. "כפל המס הוא סנקציה עונשית" | צילום: עמי שומן אורי שטרית, מהנס העיר ירושלים לשעבר. "כפל המס הוא סנקציה עונשית", צילום: עמי שומן

"מחלוקת משפטית עם הרשויות"

לדברי פרופ' מן, עורך דינו של שטרית, "השופט רוזן הטיל על כל המורשעים קנס כספי, בין השאר על הוצאת חשבוניות פיקטיביות. ניתן גזר דין שעליו ערערנו לבית המשפט העליון. לאחר מכן הגיעה הודעה מרשויות המס שלפיה הם מטילים עליו כפל מס על אותו מעשה. אחרי שכבר ההליך הפלילי הסתיים, המדינה מנועה מלהטיל קנס נוסף". הוא הוסיף ואמר: "יש מחלוקת משפטית בינינו לבין הרשויות. הרשויות טוענות שהחוק קובע שמי שעושה מעשה כזה ישלם כפל קנס. אני טוען שבית המשפט צריך למנוע מצב כזה. כשהשופט קבע את העונש הוא לא התחשב בעובדה שהרשויות יגבו קנס נוסף, ועליו לקבוע שהמדינה מנועה מלהטיל קנס נוסף על אותו מעשה".

"רשויות המס", טוען שטרית באמצעות עורך דינו, "שהן חלק מרשויות המדינה, ידעו, או שהיו צריכות לדעת ששטרית הורשע בדין בהוצאת חשבוניות פיקטיביות, ושלאחר ההרשעה נציגי פרקליטות מיסוי וכלכלה עמדו לטעון לעונש ולבקש להטיל עליו קנסות גבוהים, בין היתר בשל העבירות הגלומות בהוצאת חשבוניות פיקטיביות. "בהימנעותו של מע"מ מלהביא בפני בית המשפט בהליך הפלילי בטיעון לעונש, באמצעות המאשימה בתיק הפלילי, את העובדה שהוא עומד לבקש להטיל על המערער כפל מס, הוא פגע בזכותו של שטרית להליך הוגן".

לפי שטרית, המחוזי שדן בעונשו היה צריך להיות מודע לכך שהמדינה תבקש 'להעניש' אותו באמצעים אחרים לאחר מתן גזר הדין בעניינו לפני שיגזור את דינו. לדבריו, הימנעותו של מע"מ ליידע את בית המשפט בהליך הפלילי על כוונתו לבקש להטיל עליו כפל מס צריך להביא את בית המשפט לפסוק שלא ניתן היום להטיל על המערער כפל מס שמהווה, "קנס נוסף לזה שהוטל על המערער במשפט הפלילי שבו כבר נקנס על הוצאות החשבוניות הפיקטיביות". לפי שטרית, הטלת כפל מס היא בבחינת סנקציה עונשית. אולם היא באה לאחר שהמערער כבר נקנס בהליך הפלילי בשל הוצאת חשבוניות פיקטיביות, ולכן אסור היה למדינה לבוא בשנית בהליך מינהלי נפרד ולבקש להטיל עונש נוסף.

פרופ פרופ' קנת מן: "רשויות המס ידעו או היו צריכות לדעת ששטרית הורשע בהוצאת חשבוניות פיקטיביות, ושלאחר ההרשעה נציגי הפרקליטות עמדו לטעון לעונש ולבקש להטיל עליו קנסות גבוהים" | צילום: עמית שעל פרופ

הפרקליטות: "כפל מס הוא סנקציה אזרחית"

מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) נמסר בתגובה: "אכן הוגש ערעור על כפל המס והוא עתיד להתברר בהתאם להוראות הדין בדלתיים סגורות. כפל מס הוא סנקציה אזרחית המוטלת בשל הוצאת חשבוניות פיקטיביות או בשל ניכוי חשבוניות, בלא קשר להליך פלילי, ככל שהתנהל כזה, ביחס לאותה מסכת עובדתית. רשות המסים תגיב לכל הטענות של המערער במסגרת ההליכים שיתנהלו בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות