אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המודל הצ'יליאני יוצא לדרך: הסיכון בחיסכון הפנסיוני יותאם לגיל החוסך צילום: עמית שעל

המודל הצ'יליאני יוצא לדרך: הסיכון בחיסכון הפנסיוני יותאם לגיל החוסך

המפקחת על הביטוח פרסמה חוזר סופי להתאמת רמות הסיכון בפנסיה לגיל החוסך. עד גיל 50 המסלול יהיה מוטה מניות ולאחר מכן רמת הסיכון תרד

17.02.2015, 12:24 | רחלי בינדמן

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, פרסם היום (ג') חוזר סופי שקובע כללים להקמת מסלולי ברירת מחדל המותאמים לגילאי העמיתים בחיסכון לפנסיה.

קראו עוד בכלכליסט

מסלולי ברירת מחדל המותאמים לגיל העמיתים גובשו על מנת להתאים את הסיכון שבהשקעות לגילו של החוסך. כיום, ניהול ההשקעות נעשה במשותף לכל החוסכים, מבלי לקחת בחשבון את מאפייניהם השונים. אחת התוצאות להתנהלות זו היא חשיפת העמיתים לסיכוני השקעה שאינם עולים בקנה אחד עם רמת הסיכון המתאימה. בפרט, קיימת בעיה בכך שכספם של חוסכים מבוגרים מנוהל יחד עם כספם של חוסכים צעירים, ובאותה רמת סיכון.  

סלינגר, צילום: עמית שעל סלינגר | צילום: עמית שעל סלינגר, צילום: עמית שעל

המסלולים שיוקמו הם מסלול השקעה למקבלי קצבאות, מסלול השקעה לחוסכים מעל לגיל 60, מסלול השקעה לחוסכים בין הגילאים 50-60, ומסלול השקעה לעמיתים עד גיל 50. כמו כן, ניתן יהיה להקים מסלולי השקעה מקבילים, שבכל אחד מהם מצויה קבוצה של עמיתים בטווח תאריכי לידה מסוים. כל עמית שמצטרף לאחת מתוכניות החיסכון יסווג לאחד המסלולים הרלבנטיים.

איך זה עובד? צ'יליאני נוסח סלינגר: מה תעשה החייאת המודל לשוק ההון המקומי? המפקחת על הביטוח מנערת את האבק ממודל החיסכון הצ'יליאני, שנידון כבר במשבר 2008. עם זאת, היא משנה את גבולות הגזרה: המודל ייושם על כסף חדש בלבד, ואת תפוח האדמה הלוהט של הגדרת נכס מסוכן וסולידי היא מגלגלת לגופי הפנסיה רחלי בינדמןלכתבה המלאה

בנוסף למסלולים אלו, ימשיכו להתקיים מסלולי השקעה "מתמחים" כגון: מניות, אג"ח, שקלי, טווח קצר וכדומה. חוסכים יכולים לבחור במסלולים אלו, על פי העדפתם האישית. הגוף המוסדי יחויב להודיע לחוסכים קיימים על האפשרות לחסוך במסלול מותאם גיל.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "מסלולי ברירת המחדל יאפשרו לגופים המוסדיים להתאים את החיסכון הפנסיוני לגילו של כל עמית, להגן באופן טוב יותר על כספי החוסכים וליצור התאמה טובה יותר של השקעות לצרכיהם בסמוך לתקופת פרישתם לגמלאות".

תחילתו של החוזר בינואר 2016. ביחס לביטוחי מנהלים שהונפקו לפני שנת 2004, ייכנס החוזר לתוקף ביום 1 בינואר 2017.

החוזר יחול אוטומטית רק על מצטרפים חדשים לקרנות הפנסיה, בעוד שחוסכים קיימים יצטרכו לבקש לעבור למודל החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
התשואה על אג"ח אפסית
מניות הן ההשקעה הכי טובה בטווח הארוך. המודל הצ'יליאני מגן מקריסת מניות לפני קבלת הפנסיה. הקטנת משקל המניות יכולה באותה מידה לגרום להפסד. סביר להניח שאם לאחר היציאה לפנסיה יאפשרו לקבל פנסיה שמושקעת חלקית במניות ומשתנה לפי ביצועי המניות הקצבה הממוצעת תהיה גדולה יותר.
א  |  18.02.15
15.
לחזור להנפקת אג"ח ממשלתי מבטיח תשואה לרזרבות של מושכי הפנסיה
כדי להגן על הפנסיונרים, יש לחזור ולהבטיח לרזרבות המושקעות ,אג"ח ממשלתיות מיועדות צמודות מדד +ריבית מובטחת. בדרך זאת יפחת סיכון הריבית ועדיין החוסכים יותרו עם סיכוני תוחלת חיים. אין סיבה שאלפי פנסיונרים של הפנסיות התקציביות שלא שילמו שקל עבור הפנסיה, ימשיכו להיות מובטחים בפנסיה בערבות מדינה צמודה למדד ושאר החוסכים יממנו אותם וימשיכו להיגזל על ידי חברות הביטוח.
משה  |  17.02.15
לכל התגובות