אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים: יוון תסכים להארכת תוכנית החילוץ הקיימת בחצי שנה צילום: בלומברג

דיווחים: יוון תסכים להארכת תוכנית החילוץ הקיימת בחצי שנה

בכך עשויה ממשלת יוון לקבל את הדרישות של אירופה במו"מ - הנהגת היבשת הביעה נכונות להתגמש בתנאי התוכנית רק לאחר שאתונה תסכים לבקש את ההארכה

17.02.2015, 20:35 | שירות כלכליסט

האם יוון בדרך להיכנע לדרישות של אירופה? מקורות בתקשורת הבינלאומית מדווחים כי ממשלת יוון צפויה להיענות לדרישת האיחוד האירופי ולבקש הארכה של חצי שנה לתוכנית החילוץ הקיימת. השיחות בין הצדדים נמשכות בבריסל, לאחר שהסתיימו אתמול ללא הסכמה. 

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווחים שיצאו בימים האחרונים מהפגישות, לציטוט ושלא לציטוט, שרי האוצר של אירופה (לצד קרן המטבע הבינ"ל והבנק העולמי, שותפות אירופה בטרוייקת המלווים בתוכנית החילוץ) הביעו נכונות לגמישות מסויימת בכל הקשור לרפורמות הנדרשות מיוון וכלולות בתוכנית, אך התעקשו על כך שקודם כל תסכים יוון להארכת ההסכם ורק לאחר מכן ידונו בשינויים שמבקשת יוון. עד כה יוון סירבה לדרישה זו.

סכום תוכנית החילוץ המדוברת עומד על 272 מיליארד דולר, והיא להסתיים בסוף החודש. במידה שהתוכנית לא תוארך, או הצדדים לא יגיעו להסכם על תוכנית חדשה, ליוון לא תהיה גישה לכספי המלווים החל מה-1 במרץ. יוון ככל הנראה תוכל להחזיק מעמד במצב זה תקופה קצרה, אך תגיע תוך שבועות למצב של חדלות פירעון. ההערכות הן כי במצב זה יוון עשויה לבחור ביציאה מגוש היורו (מהלך שזכה לכינוי Grexit).

 

יו"ר היורוגרופ (וועדת שרי האוצר של מדינות גוש האירו), ז'רון דיסלבלום, קרא הבוקר ליוונים להסכים להארכת התוכנית. "לאחר שיבקשו הארכה ניתן יהיה להיות גמישים תחת תנאי התוכנית הקיימת. ההמשך תלוי בהם. אנחנו כאן, מוכנים לעבוד איתם ביומיים הקרובים", אמר דיסלבלום. מנגד, שר האוצר היווני יאניס וארופקיס אמר: "אנו נחושים לפעול במרץ על מנת למצוא דרך חדשה ליוון ובמקביל לזכות באמון של השותפים שלנו. באותה העת, איננו מוכנים שייתייחסו אלינו כאל קולוניית חובות שצריכה לסבול".

  

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרס, הודיע היום כי ממשלתו לא תיכנע לסחיטה מצד השותפות בגוש היורו, ואינו ממהר להשיג הסכם חוב חדש. בנאום שנשא בפרלמנט אמר כי יוון פועלת להשגת הסכם, אך לא תהיה מוכנה להתפשר, וכי ממשלתו תשמור על ההבטחות שלה לסיים את הצנע שכפו על יוון האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. "יש מנהג כזה שממשלות שרק נבחרו פועלות בניגוד להבטחות הבחירות שלהן. אני חוזר ואומר, אנחנו דווקא מתכננים למלא את ההבטחות שלנו", הדגיש. ציפרס המשיך והכריז כי הפרלמנט היווני יחל באופן מיידי בחקיקה של הבטחות הבחירות, זאת על אף שחלקן מנוגדת לאמצעי הצנע, "מבחינתנו זו עדיפות מוסרית ואנושית לשלם את החובות לאנשים שסבלו, זה החוב העיקרי שלנו".

מימין שר האוצר היווני יאניס ורופקיס וראש הממשלה אלכסיס ציפרס, צילום: איי פי מימין שר האוצר היווני יאניס ורופקיס וראש הממשלה אלכסיס ציפרס | צילום: איי פי מימין שר האוצר היווני יאניס ורופקיס וראש הממשלה אלכסיס ציפרס, צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות