אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוון אישרה כי תגיש בקשה להארכת תוכנית החילוץ

יוון אישרה כי תגיש בקשה להארכת תוכנית החילוץ

דובר הממשלה באתונה אמר כי יוון תגיש בקשה רשמית ברוח זו, אך תסרב להמשך יישום צעדי הצנע. התוכנית הנוכחית צפויה להסתיים בסוף החודש

18.02.2015, 12:44 | שירות כלכליסט
דובר ממשלת יוון גבריאל סקלארידיס אישר כי באתונה מתכוונים להגיש היום (רביעי) בקשה רשמית להארכת תוכנית החילוץ הנוכחית, אם כי היא לא תסכים להמשך יישום צעדי הצנע.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו מאמינים שתנאי החילוץ לא יכולים להמשיך בשום דרך", אמר לערוץ הטלוויזיה היווני, אנטנה. עם זאת, סקלארידיס לא פירט מה בדיוק תבקש יוון. "בוא נחכה לבקשה שיגיש היום שר האוצר יאניס ורופקיס להארכת חוזה ההלוואה. לכל אורך הדרך, הדיונים מתבססים על מציאת מכנה משותף. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו במסלול טוב. אנחנו מגיעים לשולחן במטרה למצוא פתרון".

ספק אם גרמניה תסכים לבקשה מסוג זה. אתמול הבהיר שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה כי הוא מצפה שיוון תעמוד במחויבויות שלה. "לא מדובר פה בהארכת תכנית אשראי, אלא בשאלה האם תכנית החילוץ הזה תמולא, כן או לא".

סכום תוכנית החילוץ המדוברת עומד על 272 מיליארד דולר, והיא להסתיים בסוף החודש. במידה שהתוכנית לא תוארך, או הצדדים לא יגיעו להסכם על תוכנית חדשה, ליוון לא תהיה גישה לכספי המלווים החל מה-1 במרץ. יוון ככל הנראה תוכל להחזיק מעמד במצב זה תקופה קצרה, אך תגיע תוך שבועות למצב של חדלות פירעון. ההערכות הן כי במצב זה יוון עשויה לבחור ביציאה מגוש היורו (מהלך שזכה לכינוי Grexit).

 

על פי הדיווחים שיצאו בימים האחרונים מהפגישות, לציטוט ושלא לציטוט, שרי האוצר של אירופה (לצד קרן המטבע הבינ"ל והבנק העולמי, שותפות אירופה בטרוייקת המלווים בתוכנית החילוץ) הביעו נכונות לגמישות מסויימת בכל הקשור לרפורמות הנדרשות מיוון וכלולות בתוכנית, אך התעקשו על כך שקודם כל תסכים יוון להארכת ההסכם ורק לאחר מכן ידונו בשינויים שמבקשת יוון. עד כה יוון סירבה לדרישה זו.

 

יאניס ורופקיס יאניס ורופקיס יאניס ורופקיס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות