אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש העיר נצרת עילית הורשע בלקיחת שוחד צילום: יריב כץ

ראש העיר נצרת עילית הורשע בלקיחת שוחד

שמעון גפסו המושעה, הורשע הבוקר בקבלת שוחד ביחד עם סגנו, עדי ברקו; שופט המחוזי עודד גרשון כתב בהכרעת הדין: "לאור השתלשלות העניינים כפי שהוכחה בפני, חזקה ששני הנאשמים היו מודעים לטיב מעשיהם"

19.02.2015, 09:35 | זוהר שחר לוי

שמעון גפסו, ראש עיריית נצרת עילית המושעה, הורשע הבוקר (ה') בקבלת שוחד ביחד עם סגנו, עדי ברקו. "לאור השתלשלות העניינים כפי שהוכחה בפני, חזקה ששני הנאשמים היו מודעים הן לטיב המעשים והן למכלול הנסיבות ועל כן, אני קובע כי שני הנאשמים עברו את העבירה שיוחסה להם בכתב האישום", כתב שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, עודד גרשון בהכרעת הדין.

קראו עוד בכלכליסט

לצד הכרעת הדין מתח השופט ביקורת על התנהלות הפרקליטות בהליך וציין כי כתב האישום שהוגש בעניינם של השניים היה "לקוי ופגום" וניכר שיהוי רב בהגשתו.

כתב האישום בעניינם של גפסו וברקו הוגש ביוני 2013 וייחס להם עבירה של לקיחת שוחד. לפי האישום השניים גרמו לפיטוריה של גרושתו של חבר מועצת העיר משום שלא הסכים לעזוב את תפקידו. מנגד, לגרסת ההגנה, קבלתה של העובדת לעבודה כמו גם ההחלטה לפטרה נעשו כדין ומשיקולים ענייניים.

 

שמעון גפסו בהארכת מעצר, צילום: אוראל כהן שמעון גפסו בהארכת מעצר | צילום: אוראל כהן שמעון גפסו בהארכת מעצר, צילום: אוראל כהן

השופט עודד גרשון ציין בהכרעת הדין, גם אם יש לקבל את טענות ההגנה, הרי שאין בהן לשנות דבר. העבירה, כך לפי בית המשפט, נעברה ברגע שנעשו קישור והתניה בין הצטרפות לקואליציה או התפטרותו של אותו חבר מועצת העיר מחברותו במועצה לבין הימנעות מפיטוריה של העובדת. "בכך", נכתב, "מתקיים היסוד העובדתי של העבירה אך אם הפיטורים היו כשרים למהדרין".

לפי הכרעת הדין, המקרה בעניינו של גפסו הוא מיוחד במובן זה שהפרקליטות מייחסת לנאשמים את עבירת השוחד בהתנאת דבר בדבר, להבדיל מלקיחה של שוחד. "סבורני", כתב השופט, "כי השתלשלות העניינים העובדתית, כפי שפורטה לעיל, מקימה חזקת מודעות. חזקה על שני הנאשמים כי היו מודעים לטיב המעשים שעשו כמו גם לקיום הנסיבות".

לצד הרשעתם של השניים, מתח השופט ביקורת על התנהלות הפרקליטות בהליך זה. לפי השופט, "כתב האישום נוסח באופן פגום ולקוי" והוא "רואה לציין במורת רוח רבה את האופן שבו נוסח כתב האישום", הרצוף אי דיוקים לא מעטים ואף - "אמירות מפורשות או דברים שנאמרו במשתמע שבסופו של יום התברר שאינם נכונים, דברים שבקריאה ראשונה יוצרים רושם לא נכון". השופט מציין כי גם הטענה על השיהוי בהגשת כתב האישום הינה מוצקת וכי "לא שוכנעתי שהיתה הצדקה לשיהוי ממושך כזה". יחד עם זאת, מבהירה הכרעת הדין כי אין בליקוי שבכתב האישום כדי לשנות מן התוצאה.

נגד גפסו תלוי ועומד כתב אישום נוסף המייחס לו לקיחת שוחד והפרת אמונים. לפי כתב אישום זה, שהוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת במאי 2014, כשהתמודד גפסו על ראשות העירייה ב-2008 הוא הבטיח למספר פעילים שעבדו עבורו ועבור רשימתו כי ידאג לקבלם לעבודה בעירייה אם ייבחר וכן פעל למענם.

בעקבות ההליכים הפליליים בעניינו, הושעה גפסו מתפקידו כראש עיריית נצרת עלית והשעייתו הוארכה על ידי הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בחודש אוקטובר האחרון פעם נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות