אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון לאומי: להקים ועדה לבחינת תביעות נגד בכירי הבנק בפרשת המס בארה"ב צילום: אוראל כהן

דירקטוריון לאומי: להקים ועדה לבחינת תביעות נגד בכירי הבנק בפרשת המס בארה"ב

דוד ברודט פנה הבוקר לשופט חאלד כבוב בבקשה להקים ועדה שתבחן האם יש מקום לתביעות נגד נושאי המשרה הבכירים הקשורים בפעילות מול לקוחות אמריקאיים בהם המנכ"לית לשעבר גליה מאור ויו"ר הבנק לשעבר איתן רף

19.02.2015, 11:50 | תומר ורון

דירקטוריון לאומי בראשות דוד ברודט פנה הבוקר (ה') לשופט חאלד כבוב בבקשה לאשר לבנק להקים ועדה שתבחן האם יש מקום לתביעות כנגד נושאי משרה הקשורים בפעילות הבנק מול לקוחות אמריקאיים ביניהם המנכ"לית לשעבר גליה מאור ויו"ר הבנק לשעבר איתן רף.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הבקשה שהגיש לאומי, בראש הוועדה יעמוד הנשיא לשעבר של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, אורי גורן. הוועדה תורכב משופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס, אורית אפעל-גבאי, פרופ' שרון חנס, וכן שני דירקטורים בבנק שמונו לתפקידם לאחר התקופה בה עסקה חקירת הרשויות האמריקאיות, פרופ' ידידיה שטרן ועו"ד חיים סאמט. תפקידי הוועדה יהיו לבחון ולהמליץ לדירקטוריון על דרך הפעולה הנכונה לבנק, לאור מכלול הנסיבות וההליכים בפרשה זו.

בסוף חודש דצמבר האחרון חתם לאומי על ההסדר הסופי עם האמריקאיים לפיו ישלם קנס של 400 מיליון דולר על סיועו האקטיבי והמתוחכם ללקוחותיו להתחמק מתשלומי מס. עלות הפרשה עבר בנק לאומי הסתכמה ב-1.7 מיליארד שקל, אך למרות הסכום האסטרונומי לא הוטלה אחריות מקצועית על נושאי המשרה שנגעו לדבר.

בלאומי מדגישים כי כי עיתוי ההחלטה על הקמת הוועדה בשלב זה, נובע מכך שבדיקה כזו לא היתה אפשרית קודם לכן, כאשר חקירת הרשויות האמריקאיות היו בעיצומן.

ועדת התביעות תסכם את מסקנותיה בדו"ח ובו המלצות לדירקטוריון הבנק, בתוך ארבעה חודשים מיום הקמתה. המלצותיה ייבחנו על ידי הדירקטוריון, סמוך לאחר הגשתן.

השופט חאלד כבוב, צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב | צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
בנק לאומי
כל המהומה היא אחיזת עיניים ותו לא, הבנקים הישראלים בחו"ל שימשו דרך ליהודים בעיקר להפקיד כספים במקומות שונים בעולם, חלק מהכסף כנראה לא דווח לרשויות אבל חלקו הוא כסף כשר למהדרין, ידוע שכל בעל רכוש וכסף, בעיקר יהודים, פוחדים מאירוע קשה {שואה וכדומה} ומפקידים כספים מחוץ למדינה בה הם גרים, זה לא בהכרח לא חוקי ביחוד אם זה כסף ששולם עליו מס, ההנחה שבנק לאומי עזר ליהודים להונות את שלטונות המס היא מופרכת וחסרת בסיס. אם בכל אופן חלקם לא דיווחו לשלטונות המס, זו הבעיה שלהם ולא של הבנק, הבנק הוא לא שוטר ולא פקיד שומה הסיפור הוא בין הלקוח שלא דיווח לרשויות המס שבמדינתו לרשויות המס. כנראה שמתאים לבנק לאומי לשלם כופר מסוים על מנת לנקות את ידיו ולא להיות מעורב, אבל בפועל כל הבנקים עשו כך והאדירו את יתרות המטבע הזר בבנק ישראל.
דג , מרכז  |  19.02.15
7.
בזיון רודף בזיון
ברודט מוסיף חטא על פשע: קודם כל, לאומי אפילו לא ציפצף כשהדוד סם דפק לו על הדלת והשית עליו קנס של 400 מליון דולר. לא נבדקה היכולת של לאומי להתנגד לפי האמנה שחתומות עליה ישראל וארה"ב. ניחא. החליטו לסגור את העניין מהר ולהתקדם. אוקיי. מאותו רגע, הבנק היה צריך להתארגן, כך שכל המחלקה המשפטית שלו עוסקת בהחזרה של הבונוסים של כל אלה שהיו שותפים למחדל. לרדוף אותם עד השקל האחרון. מאור ורף הם רק שניים. ישנם עוד הרבה. אבל מה הכי נוח לברודט? - לגשת לשופט ולבקש ועדה שתבדוק. ותשב. ותדבר. ותבדוק. ותדבר. ותשב. ותבדוק. ככה יעבור זמן. האבק ישקע. הזיכרון יטשטש והמילייה הבנקאי ימשיך בשלו כאילו לא קרה דבר. לאחר המקרה, וכתוצאה מהתנהלות הבנק - מכרתי את כל אחזקותיי בבל"ל כבעל מניות ואני בתהליך של להפסיק את ההתקשרות עימם כלקוח. מה המסר שמעביר הבנק באמצעות ברודט למשקיעים? מה המסר ללקוחות? יש גבול!
19.02.15
לכל התגובות