אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק על חלוקת מניות לאומי: כלל דורשת לפסול את קולות מייסדי אוה"ה צילום: עטא עוויסאת

בלעדי לכלכליסט

המאבק על חלוקת מניות לאומי: כלל דורשת לפסול את קולות מייסדי אוה"ה

חברת הביטוח המחזיקה במניות מיעוט באוצר התיישבות היהודים חוששת מכך שבעלת השליטה, ההסתדרות הציונית, תטרפד את חלוקת מניות לאומי ודורשת לפסול את קולה בהצבעה שתתקיים בנושא. אוה"ה מחזיקה ב-5% ממניות לאומי

19.02.2015, 14:12 | רחלי בינדמן

המאבק של בעלי מניות המיעוט בחברת אוצר התיישבות היהודים לחלק את הנכס המרכזי של החברה, מניות בהיקף של 5% בבנק לאומי, כדיבידנד בעין נמשך. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי כלל ביטוח, המחזיקה ב-7.5% מהחברה הנשלטת על ידי ההסתדרות הציונית (58%), דורשת שלא לכלול את קולות ההסתדרות הציונית במניין קולות המצביעים באסיפת בעלי המניות שתתקיים בעניין חלוקת מניות לאומי כדיבידנד ב-11 במרץ (בעלת מניות מיעוט נוספת בחברה היא חברת נכסי נספי השואה המחזיקה ב17% מאוצר ההתיישבות ומיוצגת על ידי עוה"ד שיראל גוטמן-עמירה ומיכל פרי ממשרד אגמון ושות').

על פי עמדת אוצר התיישבות היהודים, כפי שזו עלתה מהדיווח שפרסמה החברה בזימון לאסיפה, גם נציגי ההסתדרות הציונית, שייסדה את החברה, יכולים להצביע בנושא באסיפה. אלא שלדעת כלל ביטוח, עמדה זו סותרת את הוראות תקנון החברה, שעל פיו מניות המייסדים לא מקנות להם זכות הצבעה בהחלטות הנוגעות לחלוקת דיבידנד, היות שאלה אינן מניות הוניות.

בית הסוכנות היהודית. כלל טוענת שמניות ההסתדרות הציונית אינן מקנות זכות הצבעה בחלוקת דיבידנד, צילום: עטא עוויסאת בית הסוכנות היהודית. כלל טוענת שמניות ההסתדרות הציונית אינן מקנות זכות הצבעה בחלוקת דיבידנד | צילום: עטא עוויסאת בית הסוכנות היהודית. כלל טוענת שמניות ההסתדרות הציונית אינן מקנות זכות הצבעה בחלוקת דיבידנד, צילום: עטא עוויסאת

עוד טוענים בכלל כי ממילא הצבעה של ההסתדרות הציונית בעניין זה תהיה נגועה בעניין אישי שלילי, שכן היא תעמוד בניגוד לאינטרס ההוני של בעלי המניות הרגילות (להסתדרות הציונית אין אחזקה הונית, כך שהיא לא תרוויח מהחלוקה).

לפיכך, דורשים בכלל מדירקטוריון אוצר התיישבות היהודית המונה 15 חברים וצפוי להתכנס לדון בנושא לקראת האסיפה כבר ביום ראשון הקרוב, לפסול את קולות המייסדים.

אין זו הפעם הראשונה שכלל מובילה קו נגד חברת אוצר התיישבות היהודים. רק לפני חודש שלחה כלל מכתב לחברה, ובו דרשה להפחית את מספר חברי הדירקטוריון שלה. אוצר ההתיישבות היהודים נסחרת בפרמיה שלילית ביחס לאחזקתה המהותית – בנק לאומי, הן בשל דלות סחירות, אך גם בגלל מצבת כוח אדם בזבזנית והשקעות אחרות, בעיקר בתשתיות שאינן רווחיות במיוחד.

"עמדתנו החד משמעית היא כי יש לחלק את מניות לאומי כדיבידנד בעין וכי פעולת דירקטורים להכשלת מהלך זה אינה עולה בקנה אחד עם חובות האמונים וחובות הזהירות המוטלות על חברי הדירקטוריון ועם חובתם לפעול בתום לב לטובת החברה ובעלי מניותיה", מסכמת כלל בפנייתה.

כלל דורשת מחברי הדירקטוריון "להימנע מכל פעולה שיש בה ניגוד עניינים בין מילוי תפקידם בחברה לבין עניינם האישי".

 באחרונה הוגשה תביעה ייצוגית על ידי אחד מבעלי מניות המיעוט בחברה הדורש לחלק את מניות בנק לאומי כדיבידנד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות