אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך מעלים הפוליטיקאים את מחירי הדיור

כך מעלים הפוליטיקאים את מחירי הדיור

איפה היו שרי הממשלה כאשר האוצר ביטל את נקודות הזיכוי במס הכנסה שמקבלים עובדים זרים בענף הבניין? צעדים כאלה תורמים לעלייה בפועל של מחירי הדיור

20.02.2015, 07:38 | ניר ינושבסקי

נדמה שאין נושא הזוכה לקונצנזוס רב יותר בקרב פוליטיקאים בימים אלו מהצורך לעצור את עליית מחירי הדיור ואף להפחיתם. מעניין לבחון כיצד מסתדרת המדיניות המוצהרת של חברי הכנסת ושרי הממשלה עם הפעולות ההפוכות המבוצעות בימים אלו התורמות לעלייה בפועל של מחירי הדיור. 

קראו עוד בכלכליסט

 דוגמה קטנה לכך, שלא זכתה לסיקור הראוי על אף חשיבותה, היא יוזמת משרד האוצר לביטול 2.25 נקודות זיכוי במס הכנסה שמקבלים שכירים שהם עובדים זרים בבניין ובחקלאות. מדובר בתקנות מ-2007 שהעניקו נקודות זיכוי לעובדים זרים בענפי הבניה, החקלאות והסיעוד. בעוד שאותן נקודות זיכוי בוטלו לעובדים בבניין ובחקלאות בתחילת 2015, ענף הסיעוד זכה לחסינות.

עובדים זרים בענף הבנייה. עוד 6,000 שקל בשנה שיגולגלו לצרכן, צילום: ג עובדים זרים בענף הבנייה. עוד 6,000 שקל בשנה שיגולגלו לצרכן | צילום: ג'רמי פלדמן עובדים זרים בענף הבנייה. עוד 6,000 שקל בשנה שיגולגלו לצרכן, צילום: ג

היעדר ידיים עובדות זרות בענף הבנייה הישראלי בשילוב עם ייקור עלות העסקת עובדים זרים מוביל להתארכות משך הבנייה ולייקור עלויות הבנייה. 2.25 נקודות זיכוי ממס הכנסה מהוות כ-500 שקלים בסך הכל - 5% ממשכורתו של פועל בניין פשוט או לחילופין תוספת של 6,000 שקל לשנה לפועל אחד בלבד. היות ותאגידי כוח האדם של העובדים הזרים אינם מוכנים לשאת בתוספת העלות - הם מגלגלים אותה לקבלנים ששוכרים את שירותם, ואלו מגלגלים הלאה את העלות לצרכני הקצה.

לא טורחים לעודד עובדים ישראלים

במבט ראשון נדמה שיוזמה זו אינה משפיעה על הציבור הרחב, אלא על אותם עובדים זרים ומעסיקיהם. אולם למעשה, עלות נקודות הזיכוי הללו מתגלגלת לצרכני הקצה ומגולמת במחירי הדירות. בביטול הטבת נקודות הזיכוי ממס, מבקשת המדינה לנסות ולהגביל את העובדים הזרים המגיעים לישראל לעסוק בחקלאות, בנייה וככוח עזר בתחום המסעדנות, ובמקביל לעודד את המעסיקים לשכור את שירותם של עובדים ישראלים על ידי הפיכתם לאטרקטיביים יותר מבחינת עלות.

למרות שמטרת המדינה במהלך זה היא לעודד העסקה של ישראלים – יוזמה מבורכת בפני עצמה, לא טורחת המדינה לטפל בצד ההיצע של עובדים מקומיים ובכך יוצרת מצב אבסורדי של ניפוח עלויות העובדים הזרים וגלגול הכספים לשורה של גורמים בדרך מכיסו של רוכש הדירה לכיסו של הפועל.

התייקרות עובד זר ב-500 שקל לחודש איננה לכשעצמה חדשה מרעישה, שהרי עלות עובדים אלו עלתה באלפי שקלים רבים במהלך השנים וכולה פרי מדיניות מכוונת של הממשלה (בין אם לצרכי העשרת קופת המדינה או לצרכי "עידוד עבודה מקומית"). גם הנטל הנוסף על מחירי הדיור שמגולגל מטבעו לרוכשי הדירות והיזמים בוודאי לא יהיה הקש שישבור את גב הגמל.

יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה

העובדה שכן צריכה להטריד את מנוחתנו היא כיצד הממשלה כולה "מתגייסת" להורדת מחירי הדיור בעוד שבפועל קורה ההפך. כיצד יתכן שיד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה? האם מדובר באוזלת יד או בחוסר יכולת, חוסר תשומת לב או זלזול? או שמא אינטרסים אחרים פועלים פה?

אחד מהפתרונות המתבקשים לטיפול בעלויות הבניה והורדת מחירי הדיור בהתאם הינו הסדרת סוגיית עלות הבנייה הגבוהה שלא לצורך, לצד הגדלת היצע העובדים המקומיים באמצעות הכשרות רלוונטיות ויצירת מאגר עובדים שיתן מענה למחסור החמור בפועלי בניין ישראלים. על כן רצוי שנושא זה יתפוס נפח רב יותר בשיח הציבורי-פוליטי, ויפה שעה אחת קודם.

הכותב הוא סמנכ"ל חברת ינושבסקי הנדסה ובניין 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
רק ריבית תוריד את מחירי הדיור. נקוטדות הזיכוי האלו הם כ 300 ש"ח לחודש
ה 300 ש"ח לחודש האלו, הם לא מה שהעלה את המחירי הדירות ב 80-150 אחוז על פני 5.5 שנים. הדבר היחיד שהעלה את מחירי הדיור הוא הריבית הנמוכה. הריבית הנמוכה גרמה לאנשים להוציא את הכסף מהבנק, ולקנות דירות. הריבית הנמוכה אפשרה לאנשים לקחת משכנתאות של יותר ממליון שקלים. וכשיש הרבה כסף, המחירים עולים.
20.02.15
2.
לכתב: מחסור הדיור=מכוון=בהוראת בובו השק-רם=בנימוק:עמידות הבנקים גם עייר היה מבין את ההונאה,
התחלות הבניה = או ההונאה= ------------------------------------------ בשנת 2011 הבניה היתה 46800 דירות בעקב ההוראה ההזויה והמכוונת =להקטין הבניה=חוזר להקטין הבניה= בשנת 2012 הבניה קטנה ל 43303 דירות ב2013 כ 44000 ב 2014 כ 40000 ב2010 38000 - ממוצע הבניה ב 6 שנים 42000 ?!במשבר ובמחסור הדיור גם חמור עיוור חירש וקיטע היה מבין את גודל ההונאה יש חכ מודעים לחיפוי הנל - ממה נפשך ? להזכיר -אריק שרון זל בנה בשנת 1998 בנה 1 בלבד 80000 דירות- כי הוא רצה כי הוא עשה כי הוא היה לוילי לדור = ואלה ?? באם עייר היה נותן צייונים הותאה היהתה ברורה ! להלן הנושא- ח כ הציעו = להגדיל המשכנתאות למרות הסיכון לפי בנק ישראל= - לא מציעים להגדיל הבניה וגם לא הציעו = לבחון המחדל ,המחסור?! רק לאחרונה חכ הציעה לחקור את השק-רם על המחסור כשהוא מכוון להוראה לטובת הבנקים- רמז לכתבות שפירסמנו מ2011 בדרישה לוועדת חקירה ראו קראתה
כותבי תרחישים  |  20.02.15
1.
מה זה משנה אם עלות העבודה זינקה בכמה אלפי שקלים? או בעשרות אלפי שקלים? או במאה אלף?
אז היזם יעשה תחשיב כלכלי שהעלויות שלו גדלו ב 100,000 , ולכן הוא לא יכול להציע למדינה 300,000 שקל על הקרקע אלא רק 200,000 שקל, ולכן זה מה שהוא יציע (לא רק הוא כמובן, כל הקבלנים שניגשו למכרז יגיעו לאותה מסקנה ויציעו 100,000 פחות ולכן גם ההצעה הזוכה תהיה 100,000 פחות) בסופו של דבר עלות הפרויקט ליזם תהיה זהה להיום, והמחיר לצרכן ממילא יהיה המחיר הגבוה ביותר שהוא מוכן לשלם, כל עוד הבנק מתלהב לתת לו משכנתא ענקית. כלומר המחיר לצרכן ממילא ישאר זהה להיום. להזכירכם שפורסם אתמול שגינדי רכשה קרקע בגוש הגדול בתל אביב. המדינה דרשה לפחות 0.5 מיליון שקל לכל דירה, והיזם בחר להציע 1.7 מיליון. בדוגמא הזאת, אם עלות העבודה היתה גדולה יותר, הוא היה מציע רק 1.6 מיליון והדירות? הן יימכרו ב 3 מיליון שקל כי זה מה שאנשים מוכנים לשלם, ורבים בינהם מי יהיה זה שיקנה
גבי  |  20.02.15