אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות הציונית: להחזיר לאחריותנו את החטיבה להתיישבות צילום: שאול גולן

ההסתדרות הציונית: להחזיר לאחריותנו את החטיבה להתיישבות

המשמעות: החלת שקיפות מיידית ובקרה על החטיבה, שנמצאת כיום תחת משרד רה"מ; עם זאת הממשלה צפויה להתנגד להחלטה

19.02.2015, 20:50 | רוני זינגר

הוועד הציוני הפועל שבהסתדרות הציונית העולמית החליט היום להחזיר לידיו את השליטה על החטיבה להתיישבות, שחסתה בשנים האחרונות תחת משרד ראש הממשלה ולפני כן תחת משרדי ממשלה אחרים. החטיבה ספגה ביקורת רבה על היעדר שקיפות בחלוקת כספים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהחלטה יוצאת דופן, שהתקבלה בהובלת סיעת מרצ בהסתדרות הציונית העולמית. במסגרת ההחלטה הוועד הציוני אישר החלת שקיפות מלאה על כלל פעילותיה של החטיבה להתיישבות, וכן מינוי מבקר פנים אשר יבחן את דרכי התנהלותה בשנים האחרונות.

ההחלטה אמורה להיכנס לתוקף בתוך שלושה חודשים; ואולם אין מדובר רק בתחילת הדרך - שכן הממשלה, קרוב לוודאי, תתנגד להחלטה והדבר עדיין טעון הליכים משפטיים.

מנכ"ל החטיבה להתיישבות עו"ד ירון בן עזרא, צילום: עושים עניין מנכ"ל החטיבה להתיישבות עו"ד ירון בן עזרא | צילום: עושים עניין מנכ"ל החטיבה להתיישבות עו"ד ירון בן עזרא, צילום: עושים עניין
בהצעה שהביאו נציגי מרצ לוועד, שמנהל בפועל את ההסתדרות הציונית העולמית, נכתב: "הואיל ולפני כמה שנים החליטה הממשלה ליטול מהחטיבה להתיישבות את עצמאותה בקביעת מדיניות ההתיישבות. בנוסף, הסמכות לאשר את תקציב החטיבה להתיישבות ניתנה לשר החקלאות, ולפני מספר שנים עברה האחריות על החטיבה להתיישבות ממשרד החקלאות לאחריות הישירה של משרד ראש הממשלה, והואיל ולאור כל האמור לעיל, במצב הדברים הנוכחי, ההסתדרות הציונית מנועה מלהפעיל שיקול דעת עצמאי ביחס לגוף הנמצא תחת סמכותה ותחת פיקוחה… הוחלט למנות מבקר פנים מיוחד בתוך ההסתדרות הציונית העולמית שיבחן את התנהלותה של החטיבה להתיישבות בשנים האחרונות, להורות על החלת שקיפות מיידית ומלאה, וכן להשיב את הסמכויות והשליטה על החטיבה להתיישבות".

בימים אלה סיים צוות מיוחד במשרד היועץ המשפטי לממשלה עבודת בחינה מעמיקה שנעשתה סביב החטיבה להתיישבות בחודשים האחרונים. אחת ההמלצות המרכזיות שהתגבשו במסקנות היא פירוק החטיבה להתיישבות כפי שהיא מתנהלת בימים אלה וכן המלצה על העברת סמכויות לשיטה שונה מכפי שנהוג היום - כשהחטיבה נתונה ישירות להחלטות משרד ראש הממשלה המתווה את מדיניותה.

דרור מורג, מזכ"ל מרצ וחבר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, מיוזמי הצעת ההחלטה, אמר: "מדובר בהחלטה דרמטית ומתבקשת. החטיבה להתיישבות הפכה לזרוע המבצעת של הממשלה לבנייה בשטחים ופיתוח התנחלויות על חשבון כלל הציבור שבתחומי הקו הירוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות