אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלושה ימים לרפורמת השוק הסיטונאי בתחום התקשורת: הבלגן חוגג צילום: תום אדריאנסן cc-by-sa

שלושה ימים לרפורמת השוק הסיטונאי בתחום התקשורת: הבלגן חוגג

אלפי לקוחות שנרשמו, עשרות שנוידו בפועל, חילופי האשמות בין בזק לספקים ורגולטור שמאיים בקנסות כבדים. הרפורמה בשוק התקשורת הקווית, במסגרתה מחויבת בזק להחכיר תשתית לספקי האינטרנט במחירים מסובסדים, החלה ברגל שמאל

20.02.2015, 10:15 | אופיר דור

אתמול (ה') ניסיתי בעצמי להירשם לאחת משתי ספקיות האינטרנט, 012 סמייל ואקספון, שהחלו להציע ביום שלישי השבוע חבילה משולבת של אינטרנט במסגרת הרפורמה בשוק התקשורת הקווית ("השוק הסיטונאי"). במסגרת הרפורמה מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לשימוש ספקי האינטרנט במחירים מסובסדים, כך שהם יוכלו להציע חבילה שתכלול ספק ותשתית במחיר אחד.

קראו עוד בכלכליסט

ההתחלה היתה מבטיחה: הרשמה מהירה באתר, בעקבותיה יצרה איתי קשר נחמדה נציגה שרשמה פרטים והבטיחה שתוך שלוש שעות גג אני אחובר לחבילה החדשה אוטומטית, בלי שארגיש בכך ובלי שאנותק מהאינטרנט אפילו לרגע.

אלא שאחרי שלוש שעות שום דבר לא קרה ואני נשארתי מחובר דרך הספק הישן. מאוחר יותר קיבלתי הודעת טקסט על כך שבשל ריבוי הפניות, יחזרו אלי נציגים בימים הקרובים.

בסופו של היום קיבלתי בכלל הודעה על הצטרפותי לחבילה של ספק בלבד, כאילו לר היתה רפורמה כלל.

זוהי פחות או יותר תמונת המצב של הרפורמה. ספקי האינטרנט מדווחים על אלפי פניות מצד לקוחות להירשם לחבילות המוזלות שהשיקו. אקספון אף הגדילה לעשות והעלתה אתמול קמפיין טלוויזיה המעודד לקוחות להצטרף למהפכה בשוק האינטרנט. לעומת זאת בזק מדווחת על עשרות לקוחות שנוידו למתחרים.

012 של פרטנר הודיעה אתמול כי 2,500 לקוחות פנו להירשם לחבילה אך עד כה החברה לא הצליחה לחבר אפילו אחד. בפרטנר החליטו לא להעביר בקשות לבזק כל עוד ברמה הטכנית הם אינם יכולים להבטיח שתהליך הניתוק והחיבור מחדש יתרחש בתוך שניות, בלי שהשירות ינותק ליותק מדקות בודדות

בבזק מצהירים שוב ושוב כי הם עושים כמיטב יכולתם לשתף פעולה עם הרפורמה, ואף הקימו מודל שירות מיוחד בירושלים כדי לטפל בפניות שמגיעות מספקים.

לעומת זאת, הספקים מאשימים אותה בהאטה מכוונת של התהליך וניסיונות לעקבו. באמצע נמצא מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר שמפעיל לחץ אדיר על בזק כולל איום בקנסות גבוהים במטרה לכופף אותה לפעול על פי התכתיבים.

מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר, צילום: אבי אוחיון לע"מ מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר | צילום: אבי אוחיון לע"מ מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר, צילום: אבי אוחיון לע"מ

מעבר לנושאים ההנדסיים, הוויכוח הגדול הוא על שאלת ניתוק הלקוח מבזק.

בספקי האינטרנט דורשים שניתוק לקוח מבזק והעברתו אליהם יעשה ללא פנייה ישירה של אותו לקוח לבזק. שם מצביעים על ניידות המספרים כדוגמה הרצויה. אלא שבזק מתנגדת לניתוק האוטומטי נחרצות ובפועל אם הלקוח לא הודיע להם בעצמו על בקשת ניתוק, היא לא תתייחס לבקשת אקספון או 012 לחבר אותו אליהן.

"מגיע לנו לפחות לבדוק עם הלקוח האם הוא רוצה לנתק גם את הטלפון הקווי שלו או לא ולהסביר לו שתוך כמה ימים גם הגישה שלו לקבצים ששמר על הענן תחסם", אומרים בחברה.

בבזק מרגישים שמוטלות עליהן דרישות לא הגיוניות בעליל על ידי משרד התקשורת. כך למשל דורש המשרד שנציגי בזק יענו טלפונית לפניות מהספקיות ויכניסו ידנית את פרטי הלקוח שמבקש לעבור. "האם אנחנו צריכים לספק גם שירותי קלדנות למתחרים נוסף לכל?", שואלים שם.

חילופי ההאשמות לא נעצרים בכך: בבזק טוענים גם שספקי האינטרנט מעודדים את הלקוחות לא להחזיר את הראוטר לבזק אלא לשלם את הקנס של 200 שקל ולהישאר איתו. בכך הם חוסכים לעצמם אספקת ראוטר חלופי ללקוח. כהכנה לשוק הסיטונאי עברה בזק למודל של השכרת הראוטר כך שהבעלות עליו לא עוברת לידי הלקוח. "זה שידול לדבר עברה", אומרים שם.5

לעומת זאת, הספקים טוענים כי בזק פונה לקוחות שהם מנסים להעביר ומבצעת מולם שיחות שימור כדי להשאירם בחברה וזאת בניגוד להנחיות.

ברגר רותח על בזק ומזמן את נציגיה לדיוני שולחן עגול כדי לסגור את הנושאים הטכניים. ברגר כבר מפעיל את אגף הפיקוח כדי שיבחן את ההפרות שרושמת בזק בתהליך.

כרגע כל התקשורת בין בזק לספקים היא ידנית: במיילים, פקסים ובפורטל שבנתה בזק.החל מאמצע מאי התקשורת תהפוך ממוכנת ואז אולי חלק מהבעיות יפתרו. לכאורה אפשר אולי להבין את החברות כמו סלקום, שמחכה עם פרסום המחירים שלה עד לפתרון הבעיות הטכניות. אלא שפרטנר ואקספון עושות שירות חשוב בדחיפה האקטיבית של התהליך כדי שיעבוד היטב.

בזק טוענת כי רוב הבעיות יפתרו כאשר התהליך יהפוך לממוחשב ואוטומטי. "חבל שמשרד התקשורת התעקש לרוץ ולהוציא לדרך את הרפורמה עם תהליך ידני ולא הסכים לחכות שלושה חודשים עד שהוא יעבוד אוטומטית", אמרו בבזק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
אם כבר תחרות, אז תחרות והשלטת דיקטטורה בכלל המשק בישראל עד הסוף , לא ??
זכותם של 3 חברות הסלולר בזק/הוט להגן על השקעותיהם בטרם רפורמות ומהפכות אלו יובילו את ישראל לתהום בלתי הפיך עם נזקים בלתי הפיכים להפסקת השקעות ושידרוג תשתיות תקשורת/סלולר בישראל אם כבר תחרות, אז תחרות בכלל המשק בישראל עד הסוף, לא ??? אליך כחלון/ארדן/ברגר .... תחרות ??? קדימה ... למה לא לחייב גם את אל-על לתת את מטוסיה לישראייר וארקיע! זה הגיוני מר כחלון/ארדו/ ברגר ??? מה , זה לא הגיוני? למה? בזק/הוט ו-3 חברות הסלולר בעלות התשתיות בישראל הינם מיזמים פרטיים שהשקיעו והזיעו ברכישת חברות תקשורת -פריסת תשתיות-שידרוג התשתיות והכל במיליוני שח !!! וגם אל-על השקיעה והזיעה. אם צריך לתת למתחרות לעשות שימוש בתשתיות במחיר נזיד עדשים ומתוך דיקטטורה ובריונות של משרד התקשורת ורגולציה מעוותת על תשתיות בזק/הוט ו- 3 חברות הסלולר אז למה ................ לא ללכת עם התחרות בכלל תחומי המשק ? גיבורים רק על בעלות התשתיות תקשורת בישראל רק ??? אז למה לא לתת לכל חברות התעופה לעשות שימוש במטוסי אל-על, ולכל חברות התרופות למכור ברבע מחיר את התרופות של טבע, וגם לתת לתלמה ולכרמית למכור את המילקים של שטראוס ב-1.30 ש"ח, וכו'..... אם כבר תחרות, אז עד הסוף, לא אין כל ספק שזה גם מה שמר ברגר היה עושה אילו בזק הייתה בבעלותו ונרכשת ממיטב כספו ... ברגר/כחלון/ארדן גיבורים על חברת בזק/הוט ו-3 חברות הסלולר בישראל ....?? זכותה וחובתה של בזק להגן על עצמה/השקיותיה ותשתיותיה מפופוליסטים !!! אליך כחלון/ארדן/ברגר ... ומבקר המדינה ויחידת להב 433 לחקירה ויפה שעה1קודם.
ישראלי שלא קונה לוקשים  |  01.05.15
13.
כל בר דעת הבין לבסוף שהבזול עולה ביוקר כאשר השרות מבוסס בידי חאפארים-עלאאק רפורמה
מתי כבר יבינו כל הפופוליסטים המושחתים במדינה שלנו שהציבור לא פראייר ולא ירכוש חבילת תשתיות וטלויזיה של חאפארים במתכונת יד2 ותכנים זבללל על בסיס תשתית אינטרנט בתחרות הטלויזיה !!! מה בכלל ההשוואה בין צפיה בטלויזיה רב ערוצית עם תכני ויצירות מקור על תשתיות יעודיות כדוגמת הוט לבין טלויזיה על תשתית אינטרנט על בסיס לווין ועידן + המקרטע וכמה ערוצים לינאריים ..? ואם כבר רוצים טלויזה על בסיס אינטרנט - צריך לשדרג בבית תשתית למהירות 200 מגה ומעלה בכדי שלא יקרסו כל הטלויזיות והניידים והנייחים -אז פראיירים בישראל לא מתים רק מתחלפים בכדי לפטם בסטיונרים וחאפארים .. רפורמה ??? המתחרים מציעים לנו שירותי טלפוניה קווית VOB כמו של פרטנר וסלקום, שבו שיחות הטלפון עוברות על גבי האינטרנט !!! מה עם בית שצריכים בו קו נייח לחרום/אזעקות ?? ממש בדיחה !!! בית שבו יש 2 מכשירי טלויזיה -נייחים וניידים -כווולם יהיו מבוססי תשתית אינטרנט ??? בשביל שכלוום לא יקרוס הם צריכים לשווק חבילת מהירות 200 מגה מינימום -אחרת הכל יקרטע...אז מספיק לתחמן אותנו !!! מה קורה בבית שצריכים בו קו נייח לאזעקה /למכשירי מצוקה ועוד ועוד ?? להסתמך על קו נייד של גולן טלקום שהינו ללא קליטה רוב הזמן ?? המתחרים ישווקו קו על בסיס תשתית אינטרנט !! להתנייד בשביל הפרשים של כמה שקלים לקו. תשתית קווית יש רק אחת במשפחה. פה כבר רוצים בטחון אמינות ושירות, כל בר דעת לא ייצא להרפתקאה בשביל 30-40 שקל אצל כל מיני חאפרים וגוזרי קופונים שלך תדע איפה ומתי תמצא אותם בתקלה הראשונה.גם בשוק הסלולאר מי שחיפש אמינות ושירות וקו סלולאר עם קליטה וגלישה מעוולה על תשתיות ידועות ומוכרות של 3 בחרות הסלולאר הוותיקות - לא התנייד לגולן טלקום גם בחינם בכדי לא להיות עם קו ללא קליטה ואיכות קו כמו מימי 1998 ...הבלוף גולן ניחשף לעם ולמנויים גם עלאאק מהפכה .. !! גולן בחסות רגולציה מעוותת ודורסנית עושה אקזיט כאן זה הטייקון שהתחייב לפרוס תשתיות סלולר ? זה הטייקון שהתחייב לא להפר רשיון מפעיל סלולר ומפרק אתרי סלולר בניגוד לרשיון והכל בכדי לחסוך ולהותיר מנויים ללא קליטה בקו ? זה הטייקון שאמר לנו "מספיק להיות פראייר" ? זה הטייקון שמשמץ את כווולם ומתעטף בגלימת צדיק ?? זה הטייקון שמתקיים בישראל במימון כספי הציבור למעשה !!! זה הטייקון שמקרקס את כוולם ורוצה לשווק לנו כעת חבילת טריפל מלאה על גב עושק תשתיות בזק דם במלכודות דבש ואפסס שרות ואיכות ??? לאאאאאאאאאאאאאא תודהההה ! גם בחינם לא גולן - מנסיון. תחרות ??? איזה תחרות בדיוק ?? תחרות גזירת קופונים על גב צרכנים פראיירים שיקבלו תשתיות בזק באמצעות חאפרים ומשווקי משנה ?? מה בדיוק החיסכון והערך המוסף לצרכן המחוייב לרכוש תשתית באמצעות ספק אינטרנט בסטיונר ??? מה התועלת בשרות ובאיכות התשתית וספק האינטרנט לרווחת הצרכן ????? חיסכון של 20 שח לחודש ...!!! כל בר דעת הבין לבסוף שהבזול עולה ביוקר כאשר השרות מבוסס בידי חאפארים וגזרי קופונים.
דייי לתחמן צרכנים/אזרחים דייי , ישראל  |  03.03.15
12.
סיכוי אפסי שרפורמה כזו תצליח - יש הבדל מהותי בין סלולאר לחבילת תשתית קווית
סיכוי אפסי שרפורמה כזו תצליח - יש הבדל מהותי בין סלולאר לחבילת תשתית קווית בסלולאר לכל משפחה יש 5-6 קווים , שווה להתנייד בשביל הפרשים של כמה שקלים לקו. תשתית קווית יש רק אחת במשפחה. פה כבר רוצים בטחון אמינות ושירות, כל בר דעת לא ייצא להרפתקאה בשביל 30-40 שקל אצל כל מיני חאפרים וגוזרי קופונים שלך תדע איפה ומתי תמצא אותם בתקלה הראשונה. גם בשוק הסלולאר מי שחיפש אמינות ושירות וקו סלולאר עם קליטה וגלישה מעוולה על תשתיות ידועות ומוכרות של 3 בחרות הסלולאר הוותיקות - לא התנייד לגולן טלקום גם בחינם בכדי לא להיות עם קו ללא קליטה ואיכות קו כמו מימי 1998 ... במקום שנשלם ישירות לבזק ונמשיך להיות לקוחות בזק נהפוך להיות מנויי משנה של תשתית בזק בחסות בסטיונרים נוכלים שישווקו לנו את תשתית בזק במודל משולב המחייב גם ספק יחדיו ומבלי שתהיה לנו כל אפשרות לבחור בחברת תשתית וספק בניפרד !! ו המחיר ? הבזול עולה ביוקררר כמו תמיד ...כבר למדנו זאת על בשרנו בקו סלולר של גולן טלקום מנסיון. אז SORRY כל בר דעת הבין כבר לבסוף שהבזול עולה ביוקר כאשר השרות מבוסס בידי חאפארים וגזרי קופונים שחלקם גם מגיבים כאן והם שקופים כמים גם ... תחי מדינת ישראל ...לתפארת מהפכות הבלוף ורפורמות החאטרה
מנחם בן ציון  |  26.02.15
לכל התגובות