אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגה בסעודיה: המלך החדש מחלק 32 מיליארד דולר לאזרחים צילום: אי פי איי

חגיגה בסעודיה: המלך החדש מחלק 32 מיליארד דולר לאזרחים

המלך סלמן, שנהנה מיתרות מט"ח של 700 מיליארד דולר, מחלק מענקי הכתרה נדיבים לאזרחים, שאומרים: "אין לנו סיבה להתלונן"

20.02.2015, 17:32 | שירות כלכליסט

בעוד שהמנהיגים באירופה רבים על הצנע ובקונגרס האמריקאי מתחממים לקראת הקרב הבא על התקציב, המלך החדש בסעודיה, המלך סלמן מחלק מיליארדי דולרים לאזרחי המדינה.

"הסעודים חוגגים עכשיו", אמר לניו יורק טיימס ג'ון ספקיאנקיס, מנהל חברת ההשקעות אשמור גרופ בסעודיה. להערכתו, מענקי ההכתרה של המלך יסתכמו בסופו של דבר ביותר מ-32 מיליארד דולר. סכום הגבוה מהתקציב השנתי של ניגריה, הכלכלה הגדולה ביותר באפריקה.

קראו עוד בכלכליסט

מאז הוכתר למלך סעודיה בחודש שעבר, סלמאן פצח בשורה של שינויים, כולל ביטול גופים ממשלתיים ופיטורי שרים. אך המהלך שזכה לתשומת הלב הרבה ביותר הוא כמובן ההחלטה לחלק סכומי כסף גדולים לחלק ניכר מהאוכלוסייה.

הכספים יחולקו באמצעות מענקים לאיגודים מקצועיים, כולל קבוצות ספורט, באמצעות השקעה בחשמל ובמים ובבונוסים בשווי משכורת של חודשיים לכל עובדי הממשלה, החיילים, הגמלאים והסטודנטים על מלגות ממשלתיות. בהתאם, כמה חברות פרטיות החליטו גם כן לחלק בונוסים לעובדים.

המלך סלמן עם נשיא ארה"ב אובמה, צילום: אי פי איי המלך סלמן עם נשיא ארה"ב אובמה | צילום: אי פי איי המלך סלמן עם נשיא ארה"ב אובמה, צילום: אי פי איי

חלק מההוצאות החדשות הללו יתפשטו על פני מספר שנים, אך מרבית הכסף, כולל הבונוסים יזרום לשוק הסעודי כבר החודש. לדבריו של ספקיאנקיס, 3 מיליון אנשים מתוך כוח העבודה הסעודי המונה 5.5 מיליון עובדים, הם עובדי ציבור. כך שלעת עתה הדיבורים על הפרת זכויות אדם או ביצוע רפורמות פוליטיות כמעט ונעלמו לגמרי. במקום, הסעודים מבזבזים ומתפנקים בטלפונים סלולריים ותיקי יד חדשים וחופשות בחו"ל. בעיתון מציינים כי חלק מהאזרחים השתמשו בכסף כדי להחזיר חובות או לקנות תכשיטים, בעוד שאחרים מתכוונים להשתמש בכסף כדי לממן את החתונה עם האישה הראשונה, השנייה או אפילו השלישית.

עם זאת, 90% מהכנסות הממשלה נובעות מנפט, כך שהירידה במחירים הפחיתה את ההכנסות של המדינה בקרוב ל-20%. לפי ההערכות, גירעון הממשלה יעמוד השנה כתוצאה מכך על שיא של 44.5 מיליארד דולר. ההוצאות הנוספות הללו ככל הנראה ירחיבו את הגירעון ל-67.2 מיליארד דולר, שהם 9% מהתמ"ג. אולם לממשלה יתרות מט"ח בשווי של למעלה מ-700 מיליארד דולר, כך שהיא לא עומדת בפני בעיות כלכליות בזמן הקרוב.

"הממשלה מתייחסת אלינו היטב", סיכם עבדאללה אל סהיל, שעומד בראש משרד הממשלה המקומי בעיירה בוטאין, צפונית לריאד. לבנו בן השש יש כבר שני מכשירי אייפד, כך שהוא מתכנן להשתמש בבונוס כדי לרכוש לו ג'יפ צעצוע חדש. "אין לנו שום סיבה להתלונן", הוא מודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות