אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה מקדם הסכם סחר חופשי: "אסור לתת לסין לקבוע את החוקים" צילום: רויטרס

אובמה מקדם הסכם סחר חופשי: "אסור לתת לסין לקבוע את החוקים"

ההסכם יכלול מדינות מיפן ועד צ'ילה ויכסה 40% מהכלכלה הגלובלית. אובמה: "סין מנסה לכתוב את החוקים לסחר במאה ה-21. אסור לנו להניח לזה לקרות"

21.02.2015, 15:17 | שירות כלכליסט

הנשיא אובמה יתחיל היום קמפיין קידום רחב היקף כדי לזכות בתמיכת הציבור ביוזמת הסכמי סחר חופשי, נושא שבו נתקל בהתנגדות נמרצת מצד גורמים במפלגתו שלו.

קראו עוד בכלכליסט

אובמה אמר, כי הוא רוצה לעבוד לצד חברי קונגרס רפובליקנים כדי לנסח נוסח סופי להסכם שותפות טראנס-אטלנטית לסחר חופשי (TPP). הסכם כזה יכלול מדינות מיפן ועד צ'ילה ויכסה 40% מהכלכלה הגלובלית. כך על פי סוכנות רויטרס. "אני הראשון שיודה שהסכמים דומים בעבר לא תמיד עמדו בציפיות. אולם אין פירושו של דבר כי עלינו לסגור את עצמנו מהזדמנויות חדשות", אמר אובמה.

אובמה עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, צילום: בלומברג אובמה עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה | צילום: בלומברג אובמה עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, צילום: בלומברג

הצעד הראשון להסכם סחר הוא להעביר חקיקה ליצירת "מסלול מהיר" כדי לייעל את אישור הסכמי הסחר בקונגרס. על פי סקר של מכון המחקר Pew, אמריקאים משתי המפלגות סקפטיים לגבי הסחר. רק אחד מכל חמישה אמריקאים מסכים כי הסכם סחר כזה יכול ליצור עוד עבודות. 17% בלבד סבורים כי הדבר יכול להוביל לעלייה בשכר.

תמיכה רפובליקנית

חברי קונגרס רפובליקנים תומכים בהסכם סחר. סנטור אורין האטץ', יושב הראש הרפובליקני של ועדת הכספים של הסנאט אמר, כי הוא מקווה להגיש את חוק ה"אישור המהיר" כבר בפברואר. מנהיג הרוב בסנאט מיטץ' מקונל אמר בהצהרה, כי אובמה צריך "להתמיד עם המאמץ המתמשך כדי להוביל קדימה את מפלגתו" בעבודה על החקיקה הנוגעת לסחר. בינתיים, קבוצות עניין בתחומי העבודה והסביבה מיישרים קן עם מתנגדיו של אובמה מתוך המפלגה הדמוקרטית.

אובמה אמר שאישור מהיר יתרום להגנה על עובדים, והוסיף כי חברות העוסקות בייצוא משלמות משכורות גבוהות יותר. הוא הציג את היוזמה כעזר כנגד כוח הייצוא האדיר של סין: "בעודנו מדברים, סין מנסה לכתוב את החוקים לסחר במאה ה-21. אסור לנו להניח לזה לקרות. עלינו להיות אלו שכותבים את החוקים הללו", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אובמה מתגלה כמנהיג בעל חזון, גם בתחום הכלכלי. הוא מזהה את הסכנה מהתעצמות
הסינים ונוקט מהלכים כדי להתמודד איתה, וזאת אחרי שהממשל הרפובליקני הביא לכך שחלק נכבד מהייצור האמריקאי עבר לסין (=בגלל עלויות ייצור נמוכות שם). הסינים שמרו על יואן נמוך במשך שנים, ובכך הביאו לנדידה הגדולה של אנשי עסקים לסין, שבו זמנית פגע בייצור מקומי במערב (=כולל ישראל). המשבר של 2008 עורר את ארה"ב והביא לפיחות גדול בדולר, מה שהחזיר הרבה תעשיות ייצור לארה"ב. אבל אצלנו הBBיסטים מחפשים כל הוכחה לחולשתו של אובמה (=והם שכחו למשל שג'ורג' בו הבן "הימני" יחד עם קןנדליסה רייס היו אלה שהכריחו את שרון לעשות בחירות דמוקראטיות ברשות הפלסטינית, מה שהעלה את חמאס לשלטון בעזה).
הBBביסטים עושים קמפיין נגד אובמה?  |  22.02.15
לכל התגובות