אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: המדד המשולב עלה בינואר ב-0.3% צילום: יהודה עשור

בנק ישראל: המדד המשולב עלה בינואר ב-0.3%

שבוע לאחר שהלמ"ס דיווחה על צמיחה מרשימה של 7.2% מגיע נתון מעודד נוסף; לטענת כלכלני בנק ישראל הנתון הושפע לטובה מעלייה בפדיון של ענפי המסחר והשירותים, ייצוא הסחורות ומהמשך העלייה בשיעור המשרות הפנויות

22.02.2015, 13:07 | אמנון אטד
שבוע אחרי שהלמ"ס דיווחה על הצמיחה המרשימה (7.2%) שנרשמה ברבעון האחרון של 2014, מפרסם היום (א') גם בנק ישראל נתון מעודד ומעודכן יותר על היקף הפעילות במשק. המדד המשולב למצב המשק שמחשבת חטיבת המחקר של הבנק עלה בחודש ינואר ב- 0.3%. במקביל, עדכן בנק ישראל כלפי מעלה את נתוני המדד המשולב לארבעת החודשים הקודמים, בעיקר בשל העלייה בקצב צמיחת התוצר העסקי המתפרסם רק פעם בשלושה חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

בניין בנק ישראל בירושלים, צילום: בלומברג בניין בנק ישראל בירושלים | צילום: בלומברג בניין בנק ישראל בירושלים, צילום: בלומברג

חשיבותו הגדולה של המדד המשולב של בנק ישראל, המחושב כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים, היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת. לדברי בנק ישראל, המדד המשולב לחודש ינואר הושפע לטובה מעלייה בפדיון של ענפי המסחר והשירותים, מעלייה ביצוא הסחורות ומהמשך העלייה בשיעור המשרות הפנויות. לעומת זאת, עליית המדד המשולב קוזזה הפעם בחלקה על ידי ירידות בייבוא מוצרי הצריכה, בייבוא תשומות לייצור ובייצוא השירותים.

עוד מציין בנק ישראל בהודעתו כי קצב גידולו של המדד המשולב הואץ החל מחודש אוגוסט האחרון. יחד עם זאת מסבירים כלכלני הבנק כי ההאצה בקצב הצמיחה במשק אינה צפויה להתמיד, מכיוון ששיעור הצמיחה שנרשם ברבעון הרביעי של השנה החולפת היה חריג ושיקף במידה רבה את התאוששותו של המשק ממבצע צוק איתן, וכן את העלייה החדה ברכישות של כלי רכב שנבעה משינויי מיסוי.

את נתוני המדד המשולב מפרסם בנק ישראל יום אחד לפני מועד החלטת הריבית לחודש מרץ. הנתונים המעודדים על היקף הפעילות הריאלית במשק מחזקים את ההערכה שחברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל יחליטו מחר להשאיר את הריבית פעם נוספת ללא שינוי, ברמה של 0.25%. זאת למרות הירידה החדה (0.9%) שנרשמה במדד המחירים לחודש ינואר, שתומכת בהפחתת הריבית כדי לדחוף את האינפלציה בחזרה אל תוך תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה (3%-1%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות