אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשניסט: התפוח נפל? לא נורא צילום: בלומברג

חדשניסט: התפוח נפל? לא נורא

משרד החקלאות האמריקאי אישר לשווק תפוח שהונדס גנטית ולא הופך לחום כשהוא חתוך. ההתנגדויות לא איחרו לבוא

23.02.2015, 09:28 | גיל קליאן

בשבועות אלה עשה משרד החקלאות האמריקאי היסטוריה ואישר לשווק את התפוחים הארקטיים (arctic apples), התפוחים הראשונים המהונדסים גנטית שאושרו להפצה וצריכה בארה"ב. התכונה הייחודית של תפוחים אלה היא היכולת לחתוך אותם בלי שהפרוסות יסבלו מאפקט החמצון שמעניק להם צבע חום לא ממש מגרה למאכל.

האפקט הגנטי של התפוחים הארקטיים גם הופך אותם לעמידים יותר למכות וטלטולים בדרך אל הירקן או הסופר, וכך, לדברי ניל קרטר, הוגה ויוצר התפוחים האלה, יכול למנוע בזבוז אדיר של תפוחים ראויים למאכל, שקמעונאים משליכים לפח משום שקיבלו מכה מתישהו בתהליך השילוח.

ואולם, לא הכל ורוד בתפוחים החדשים: מכיוון שהם תוצר של הנדסה גנטית, הם הפכו לשנויים במחלוקת ולמושא התנגדות של אינספור תנועות בארה"ב ובעולם שמנסות להילחם בהפצה ומסחור של מזון מהונדס. כך או כך, גרסאות ארקטיות של תפוחי גולדן דלישס וגראני סמית' יעשו את דרכם אל המדפים או אל יצרני המזון וילהיטו עוד יותר את הוויכוח. מבחינת קרטר השוק הראשון הוא דווקא יצרני מזון עבור השוק המוסדי, שיוכלו לשווק תפוחים חתוכים בלי לטבול אותם בכימיקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
ל-17. אלרגיה היא תגובה שניתן להבחין בתסמינים שלה בטווח זמן קצר(יחסית),
היא לא הבעיה (העיקרית) שעליה מתלוננים המתנגדים. אתה צודק לגבי הפירוק ולא התכוונתי לחדירה זרה של חלבונים, הנקודה שלי הייתה שכל צמח מכיל בתוכו אין ספור אלמנטים במינונים שונים ובאיזונים עם דברים אחרים. דברים שאין לנו מושג לגבי ההשפעה שלהם על הגוף. קח למשל את הרסברטול שהתחילו לעשות לו הייפ לאחרונה או כל "מולקולת פלא" חדשה שמתפרסמת בnature או בכל מגזין מדע פופולרי בתדירות של חודשיים. כל הזמן מופיעות תאוריות חדשות, לעיתים מאוששות ולעתים מעוששות- אבל רוב מצע החיים שלנו נשאר על אותו בסיס אבולוציוני שחיינו והתפתחנו איתו (טוב נו, חוץ מפעילות גופנית וזמינות של אוכל מסוג מסוים). מה שאתה מציע זה לזרוק הכל ולהיכנס לתחום לא נודע. אולי באמת לא יקרה כלום ואולי בעוד 60 שנה 30% מהצרכנים יחטפו סרטן בשופכה (כיום זה נדיר).
26.02.15
18.
ואנחנו שפני הנסיונות
כדי לשפר ריווחיות נהמר על בריאות הציבור. מצויין. רוב ה"שיפורים" הגנטיים שעושים בפירות, ירקות וכד' נועד לשפר ריווחיות (כמו פה - שפחות יפגע בהובלה, וכמו שמשפרים עמידות בפני מזיקים ו/או חומרי הדברה וכן הלאה). ומי שפני הניסיונות? - אנחנו. כאילו שמישהו יודע להבין את ההשפעות של שינויים גנטיים כאלה או אחרים של המזון על גופנו כדי להבטיח שזה לא מזיק. אולי תמציאו אריזות יותר מרופדות להובלה של התפוחים במקום "להקשיח" אותם בפני הטלטלות שבדרך??? :)
דן  |  25.02.15
17.
ל - 14 - כמעט כל החלבונים מפורקים לחומצות אמינו בתהליך העיכול.
הגוף שלך לא מקבל חלבונים בנויים מהמזון, אלא מפרק אותו למרכיביהם הבסיסיים יותר - חומצות אמינו. חלבונים שלמים הם מולקולות ענקיות, שלא יכולות לחזור בשלמותן לתאים שלך. בתהליך העיכול, הגוף שלך מפרק את החלבונים, ואת מרכיביהם הוא נושא ע"י הדם, לתאים. מה שכן יכול לקרות הוא שחלבונים מסויימים יעוררו את המערכת החיסונית במהלך הפירוק שלהם. למצב כזה קוראים - אלרגיה.
24.02.15
16.
יא אללה, איזה היסטריים!
אפשר לחשוב, "מהונדס גנטית", ביג דיל. לפחות בתפןח הזה יודעים בדיוק איזו תכונה שינו ומה עשו כדי להגיע אליה. בכל שאר הפירות שאנו אוכלים השביחו אותם בשיטות מסורתיות של הכלאה וברירה מלאכותית - שיטות שבהן השינויים הגנטיים המופיעים אינם נקודתיים כמו בהנדסה גנטית, וקשה בהרבה לעקוב אחרי כל השינויים שחלו בפרי כתוצאה מההכלאה. אז די להיות היסטריים מכל דבר חדש. לפני פחות מ-40 שנה הפריות המבחנה הראשונות נתפסו גם הן ע"י אנשים רבים כמשהו שהוא "לא כדרך הטבע". כמות הבדיחות על "ילדי מבחנה" היתה אדירה, ואנשים היו בטוחים שילדים אלו יגדלו להיות שונים מאנשים רגילים. אז חשבו... היום 2% מהילדים הנולדים בישראל הם כתוצאה מהפריית מבחנה. אני מקווה שעוד 40 שנה, בהסתכלות אחורה, לא יבינו את ההיסטריה של אנשים כיום לגבי מזון מהונדס גנטית.
אני  |  24.02.15
15.
להנדסת גנטית יש לא מעט התרונות, צמחים עמידים למזג אוויר ומחלות
וכו' שבסופו של דבר תורמים לכך שאפשר לייצר יותר מזון, ועם פחות חשש מנזקי טבע. אבל הדוגמה על התפוח באמת מוזרה, כול עוד לא באמת יודעים מה ההשפעות(אולי גם אין) להתערב גנטית בשביל שטות כזאת? מה רע בלאכול את התפוח בזמן סביר שהוא עדיין טרי ולא מחומצן?
שחר  |  24.02.15
לכל התגובות