אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתגר ההרכבה והעמידות: הכירו את הסלולרי הקשוח בישראל

אתגר ההרכבה והעמידות: הכירו את הסלולרי הקשוח בישראל

כל סמארטפוני העילית שנמכרים בישראל יפים - אך מי מהם גם יישאר יפה לאורך זמן? ניתוח איכות ההרכבה, החומרים שבחרו היצרניות ועיצוב הגב הם שיקבעו. האם האקספריה Z3 חזק יותר מהאייפון? למי הוא מפסיד? התנגשות הטיטאנים, מבחן רביעי

24.02.2015, 18:53 | ניצן סדן
ההרכבה והעמידות הן שתי נקודות חשובות מאוד, במיוחד עבור מי שרוצה שהטלפון שקנה במיטב כספו יישאר נאה ואסתטי לאורך זמן - ולא יתפרק לגורמים מכל מכה שיספוג כשהוא בתיק או בכיס.

קראו עוד בכלכליסט

מבחן זה מתחלק לשלושה סעיפים: איכות הרכבה וחומרים, גב ואחיזה ועמידות בנפילה. מבחן העמידות מתבסס על נתוני מבחנים שבוצעו ברשת - שכן לא כל משווקי ויבואני הטלפונים אישרו ל"כלכליסט" לבצע מבחני נפילה בשטח.

אייפון 6 במבחן עמידות אייפון 6 במבחן עמידות אייפון 6 במבחן עמידות
איכות הרכבה וחומרים

מנצח: HTC ONE M8

בדומה לשנים קודמות, גם הפעם ניתן לחלק את עיצובי המכשירים לפי החומרים בהן בחרו החברות - אלומיניום, זכוכית ופלסטיק.

היצרנית הטייוואנית HTC ממשיכה לבנות טלפונים מרהיבים, שמתאפיינים באיכות הרכבה שאין כמעט לאף יצרן אחר. ל-M8 גוף אלומיניום תעופתי בעל פרופיל צר ודופן זוויתית, בתצורה שמשפרת את האחיזה בו.

כוכבי האיכות: אייפון 6 וה-M8 של HTC כוכבי האיכות: אייפון 6 וה-M8 של HTC כוכבי האיכות: אייפון 6 וה-M8 של HTC

במקום השני זוכים האקספריה Z3 והאייפון 6. מכשיר הדגל של סוני בנוי לתלפיות - אך לא זוכה במקום הראשון בשל חיפויי השקעים שלו, שמחוברים לגוף בעלעלים דקים שעלולים להתבלות ולהיתלש בקלות.

קראו עוד בכלכליסט

האייפון 6 הוא סתירה בעייתית: גופו הדקיק עשוי אלומיניום תעופתי, באיכות הרכבה עילאית שהמינוס היחיד בה הוא כפתור הבית, שקצת רוקד במגרעת העגולה שלו. ואולם, הוא רגיש מאוד לשריטות כשאינו נתון בכיסוי סיליקון ייעודי.

חובבי הזכוכית: חואווי P7, אקספריה Z3 חובבי הזכוכית: חואווי P7, אקספריה Z3 חובבי הזכוכית: חואווי P7, אקספריה Z3

את המקום השלישי מקבל החואווי P7. איכות ההרכבה טובה מאוד והטלפון מרשים למראה. ואולם, משהו בו פשוט לא מחובר בצורה מושלמת: כשמנערים אותו, שומעים רכיבים מרשרשים.

נוקיה בחרה בשילוב של מסגרת מתכת וגב פוליקרבונט, שהוא חומר פלסטי עמיד ואיכותי. הטלפון פחות מרשים למראה מהדורות הקודמים של סדרת לומיה, שהיתה יציקת פוליקרבונט ושדרה סגנון גאדג'טי ומגניב ולא סגנון קר ותעשייתי כמו רוב מכשירי הדגל. בנוסף, אין חפיפה בין מסגרת המתכת וגב הפלסטיק ויש ביניהם מגרעת קטנה, אליה מגיעים במהירות כל הלכלוכים בכיס שלכם. מלבד זאת, איכות ההרכבה טובה מאוד.

אבירי הפלסטיק: מכשירי סמסונג, LG, נוקיה והנקסוס אבירי הפלסטיק: מכשירי סמסונג, LG, נוקיה והנקסוס אבירי הפלסטיק: מכשירי סמסונג, LG, נוקיה והנקסוס

ה-G3 של LG הוא הוכחה שאפשר לבנות טלפון מפלסטיק שעדיין ייראה יוקרתי ויהיה גם עמיד וגם נאה מאוד. לא מן הנמנע שהדור הבא שלו כבר יצויד בטכנולוגיית החומר המתחדש שפיתחה LG, שמסוגל להחלים בעצמו משריטות. הדגם הנוכחי, עם זאת, עדיין פחות עמיד ומרשים ממכשירים בעלי גוף אלומיניום או זכוכית. הנקסוס 5 כולל גם הוא איכות הרכבה טובה, אם כי לא מרשימה או יוצאת דופן; למעשה, הטלפון נראה די אפרורי ביחס למתחריו המרשימים.

את איכות ההרכבה המאכזבת ביותר מצאתי בגלקסי S5 של סמסונג. אין עוד חברה בעולם שמכשיר הדגל שלה מציג פער כה גדול בין איכות הרכיבים והביצועים ובין ה"עטיפה" שלו. שוליים מפלסטיק צבוע כסף (שמתבלה ואף מתקלף עם הזמן), גב מפלסטיק נעים למגע אך בעל חזות עממית, שקע טעינה מחופה שמחובר לגוף בעלעל פלסטיק דקיק - כל אלה הם לא דברים שמתאימים לטלפון עילית.

גב ואחיזה

מנצח: גלקסי S5

כמעט אף אחת מהיצרניות לא בחרה לתת לטלפון שלה גב מחוספס, שמצמצם את הסיכוי שהטלפון יפול לכם מהיד. היחידה היא סמסונג - שגב הגלקסי שלה עשוי פלסטיק דמוי גומי ולו גומות קטנות על פניו. אחריו, בלטו ה-G3 של LG, הנוקיה לומיה 930 וה-M8 של HTC; לשלושתם אין גב מחוספס, אבל הצורה הקמורה ומבנה שולי המכשירים מצמצמים את הסיכוי להחלקה ומשפרים את האחיזה.

גב הגלקסי S5: היתרון שבחיספוס, צילום: עומר כביר גב הגלקסי S5: היתרון שבחיספוס | צילום: עומר כביר גב הגלקסי S5: היתרון שבחיספוס, צילום: עומר כביר

האייפון 6 טלפון אסתטי ומרשים מאוד למראה - ואז מחזיקים אותו ביד ומגלים מה הבעיה. האם ביקרתם בצעירותכם בבית ספר שדה בדרום? אם כן, אולי יצא לכם לאחוז ציפור בידכם: זוהי בדיוק התחושה כשמחזיקים את האייפון 6 - משהו יפיפה, אבל עדין מאין כמותו. אתם תכניסו אותו לכיס הג'ינס בזהירות, כדי שהניטים בכיס הפנימי לא ישרטו את גבו. אתם תאחזו בו בחוזקה, כי הוא דקיק וגבו חלקלק מאוד. אתם תניחו אותו בעדינות על השולחן, משום שהמצלמה שלו בולטת מגבו ללא חיפוי בשוליה, מה שמזמין שריטות. אגב, הוא אינו מתעקם אם לא מנסים לעקם אותו.

עמידות

מנצח: HTC ONE M8

משום שנבצר מאיתנו מלבצע מבחני נפילה בעצמנו, התבססנו על נתוני מבחני נפילה שפורסמו ברשת. כל המבחנים התבססו על הפלת הטלפונים מגובה הכיס כדי לדמות מצב בו שלפתם את הטלפון והוא החליק לכם מן היד ונפילה מגובה הראש, כדי לדמות מצב בו שמטתם אותו תוך כדי שיחה, כשאחזתם אותו בין הכתף והלחי.

ה-M8 נופל על הפנים. לא מפריע לו יותר מדי ה-M8 נופל על הפנים. לא מפריע לו יותר מדי ה-M8 נופל על הפנים. לא מפריע לו יותר מדי

בנפילה מגובה הכיס, אף אחד מהמכשירים לא ספג נזק משמעותי - גם כאשר נפלו הטלפונים על המסך (למעט שריטות ושברים קטנים). טלפונים בעלי גוף אלומיניום (HTC, אפל) יקבלו חריצים ומכות קטנות, טלפונים בעלי גוף פלסטיק יקבלו שריטות. האקספריה Z3 והחואווי P7, שזכו לגוף מזכוכית, אפילו לא נשרטו.

הגלקסי S5 בדרכו לפגוש את הרצפה הגלקסי S5 בדרכו לפגוש את הרצפה הגלקסי S5 בדרכו לפגוש את הרצפה

בנפילה מגובה הראש, כל המכשירים ספגו נזקים בולטים - אך היו כאלה שניזוקו קשה מאחרים: האייפון 6 העדין נשבר בעוד הגלקסי S5 וה-G3 פשוט התפרקו. שני המכשירים שהתבלטו לטובה היו ה-M8 של HTC והאקספריה Z3: אתר Techsmart הפיל את מכשיר ה-M8 מגובה של כשני מטר כשהמסך כלפי מטה; לא רק שהטלפון עדיין עבד, המסך שלו נשרט אך לא נשבר.

רק כשהפילו אותו מגובה שניים וחצי מטר, הצליחו לשבור את המסך וגם אז, המשיך המכשיר לפעול כשורה. אתר Digiato ביצע מבחן דומה לאקספריה Z3 והצליח להשבית אותו רק בנפילה מגובה שני מטר - כשגם המסך נשבר וגם מערכות ממשק המגע. הבחירה של HTC ביציקת אלומיניום אחידה היא שהבטיחה את עמידותו - וזיכתה אותה בניצחון בסעיף זה.

סיכום

משתמשים רבים בוחרים לקנות לסמארטפון שלהם כיסוי מגן או ציפוי הגנה למסך, אך לראייתי, מדובר במוצרים שנועדו לתקן טעות של היצרן: כשקונים מכשיר באלפי שקלים, משתמשים בו מדי יום ונפילות הן תרחיש סביר ואף נפוץ מאוד - הוגן שתשקיע החברה גם בעמידותו. סוגיית גב הטלפון גם היא נקודה חשובה, שיכולה לצמצם משמעותית תאונות על ידי תהליך ייצור פשוט מאוד: שיוף הגב. אפילו חספוס עדין יכול למנוע החלקה ועדיין לשמור על עיצוב נאה. יש אנשים שנוהגים להפיל טלפונים יותר מאחרים - ועבורם, אנו ממליצים על טלפון מחוספס או בעל גב זכוכית/מתכת. ה-P7 של חואווי אמנם לא זכה במבחן זה, אך התבלט לטובה והוכיח שוב שהיצרנית הסינית יישרה קו עם השוק בכל הנוגע לאיכות הרכבה וחומרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות