אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייאקס שיאנית בהכשרת שחקנים לליגות באירופה. איפה מכבי חיפה ומכבי ת"א? צילום: איי אף פי

אייאקס שיאנית בהכשרת שחקנים לליגות באירופה. איפה מכבי חיפה ומכבי ת"א?

CIES, גוף המחקר של הכדורגל באירופה, הציג את מפת 100 המועדונים שהכשירו את המספר הרב ביותר של שחקני כדורגל מבין 31 הליגות הבכירות באירופה

24.02.2015, 14:40 | שירות כלכליסט

אייאקס מככבת בראש הרשימה של המועדונים המשקיעים ביותר בהכשרת שחקנים. גיליון מספר 100 של הפרסום השבועי של גוף מחקר הכדורגל הגדול באירופה (CIES Football Observatory) הציג את מפת 100 המועדונים שהכשירו את המספר הרב ביותר של שחקני כדורגל מקרב 31 הליגות הבכירות באירופה. המונח מועדון שמכשיר שחקנים מתייחס לקבוצות שבהן שיחקו שחקנים במשך שלוש עונות לפחות בין הגילאים 21-15. 

קראו עוד בכלכליסט

מחלקת הנוער של מכבי חיפה. יצרנית, צילום: אבישי אקהויז, האתר הרשמי של מכבי חיפה מחלקת הנוער של מכבי חיפה. יצרנית | צילום: אבישי אקהויז, האתר הרשמי של מכבי חיפה מחלקת הנוער של מכבי חיפה. יצרנית, צילום: אבישי אקהויז, האתר הרשמי של מכבי חיפה

בראש הטבלה מדורגת אייאקס אמסטרדם. הקבוצה ההולנדית הכשירה 77 שחקנים המועסקים על ידי 468 הקבוצות שב-31 הליגות שנכללו בדו"ח. במקומות השני והשלישי מדורגים פרטיזן בלגרד (74 שחקנים) וברצלונה (57). הנתונים האלה מאשרים את הידע המוביל של הקבוצות האלה בהכשרת שחקנים צעירים.

את העשירייה הראשונה סוגרות דינמו זאגרב (50 שחקנים), שאחטר דונייצק (50 שחקנים), היידוק ספליט (49 שחקנים), ריאל מדריד (47 שחקנים), ספורטינג ליסבון (47 שחקנים), הכוכב האדום בלגרד (47 שחקנים) וספרטה פראג (46 שחקנים).

ברשימת 100 הקבוצות יש גם נציגות ישראלית. מכבי חיפה נמצאת במקום ה-35 ברשימה, ביחד עם מונאקו, בזכות העובדה ש-30 שחקני מחלקת הנוער שלה הגיעו לאחת מ-31 הליגות הראשונות של אירופה. מכבי תל אביב במקום ה-42, מתחת ללנס הצרפתית, עם 28 שחקנים שגדלו במחלקת הנוער שלה ומשחקים כיום בליגה הראשונה במדינה כלשהי (הרוב בישראל).

צרפת היא המדינה המיוצגת ביותר בדירוג: 15 קבוצות מדורגות בין 100 הראשונות. מדובר על 7 קבוצות יותר מאשר המדינות במקומות השני והשלישי, שהן ספרד והולנד. לעומת זאת, בין 100 הקבוצות אין שום נציגות לליגות הטורקית, הקפריסאית, הרומנית והנורבגית.

הרשימה המלאה כאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
על הטוטו לעודד הכשרת שחקנים בישראל
כדי לתת מוטיבציה לקבוצות, כדאי שהטוטו יקדיש חלק מהכנסותיו כדי לשלם לקבוצות שגידלו שחקנים מוצלחים. כל שחקן שהשתתף בקבוצה שניצחה במשחק בינלאומי רשמי (למשל גביע אירופה לקבוצות או מוקדמות מונדיאל לנבחרות) ולא משנה איזה קבוצה (כולל ליגיונרים). קבוצות הנוער הישראליות שגידלו אותו יקבלו עבור הניצחון מענק. יהיו חריגים. למשל קבוצה שהשחקן עזב אותה בהסגר, או קבוצות שיצרו קרטל נגד העברת שחקני נוער או כל התנהגות לא הוגנת אחרת כלפי השחקנים הצעירים, ימנעו את קבלת המענק.
אוליבר טוויסט  |  24.02.15
2.
הכשרת שחקנים צעירים
הרשימה איננה מפתיעה: אייאקס וברסלונה שנים על גבי שנים מגדלים קשרונות צעירים ולאחר מכן מוכרים אותם לקבוצות אחרותץ זהו ביזנס גדול המכניס למועדות המון כסף. כנ"ל גם קבוצות מיוגוסלביה לשעבר. לקבוצות אילה אין כסף אך יש מסורת גידול שחקנים והם משתמשים בבתי הספר שלהן לעשיית כסף רב.
אריה  |  24.02.15