אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקר המע"מ ליאור מי רז הורשע בהדלפת חקירת קופת חולים מאוחדת צילום: שאטרסטוק

חוקר המע"מ ליאור מי רז הורשע בהדלפת חקירת קופת חולים מאוחדת

מי רז נחשף במסגרת עבודתו לחקירה שהתנהלה נגד בכירים בקופת החולים ונגד גורמים שהתקשרו עם מאוחדת לשיווקה בהם גם חברו של מי רז, אברהם סיבוני. ביהמ"ש: "ההדלפה הביאה להימלטות של חשודים, להשמדת ראיות ולהברחת כספים"

25.02.2015, 18:27 | זוהר שחר לוי

ליאור מי רז, לשעבר חוקר מע"מ ומכס, הורשע היום (ה') בכך שהדליף חומרים מחקירה שהתנהלה נגד בכירי קופת חולים מאוחדת בתמורה לשוחד ווהורשע בעבירות של שיבוש מהלכי משפט. "ההדלפה שהדליף הנאשם הביאה להמלטות של חשודים, להשמדת ראיות ולהברחת כספים בכך שיבש במעשיו הליכי חקירה", נכתב בהכרעת הדין.

מי רז שימש בעבר כחוקר באגף המע"מ והמכס ירושלים. במסגרת עבודתו הוא נחשף לחקירה משטרתית סמויה שהתנהלה במהלך שנת 2010 כנגד בכירים בקופת חולים מאוחדת וכנגד גורמים שהתקשרו עם מאוחדת לשיווקה, ובהם אברהם סיבוני, שכנו של מי רז וחברו. לפי כתב האישום, מי רז סיפר אודות החקירה לאילן יוסף, ששימש אז כראש מדור חקירות במחלקת החקירות במע"מ ובמכס ירושלים. לפי הנטען השניים רקמו תוכנית ולפיה יקבלו כספים מסיבוני תמורת העברת מידע אודות החקירה. השניים, כך נטען, אכן נפגשו עם סיבוני והעבירו לידיו מידע ובתמורה זה העביר להם סכום של לפחות 30 אלף שקל. בהמשך עדכנו אותו במועד בו החקירה הסמויה תהפוך לגלויה.

בהמשך, נחקר אילן במשטרה ומסר גרסה בדויה באשר למפגש עם סיבוני. למי רז עצמו נודע על הגרסה הבדויה מעורכת דינו, אילת אפיק-חכמון.

"הנאשם הדליף את פרטי החקירה לסיבוני", צילום: shutterstock "הנאשם הדליף את פרטי החקירה לסיבוני" | צילום: shutterstock "הנאשם הדליף את פרטי החקירה לסיבוני", צילום: shutterstock

כתב האישום הוגש נגד מי רז באוקטובר 2011. ביולי 2013, כשכבר הסתיים שלב ההוכחות בתיק של מי רז הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד המעורבים הנוספים – אפיק חכמון, סיבוני ויוסף – וההליכים בעניינם עדיין מתנהלים.

מי רז כפר במיוחס לו בתשובתו לכתב האישום, גם בחקירותיו במשטרה הוא הכחיש את המיוחס לו. אולם, במסגרת תרגיל חקירה הוא התוודה בפני מדובב שהוכנס במסווה לתא המעצר בו שהה. בא כוחו טען כי מי רז הודה בפני המדובב בשל לחץ ואיומים שהופעלו נגדו ובשל ניצול מצבו הנפשי וטען כנגד קבילות ההודאות. בית המשפט לא קיבל עמדה זו וקבע כי גרסתו בפני המדובב הינה קבילה. "אני קובעת", כתבה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן בהכרעת הדין, "כי התחבולה בה נקטו השוטרים כנגד הנאשם לא עולה כדי 'תחבולה בלתי הוגנת' אשר מביאה לפסלות הודייתו".

לאחר שמיעת הראיות פסקה השופטת פרידמן-פלדמן כי יש להרשיע את מי רז. לדבריה, אין ספק שהחקירה שניהלה המשטרה כנגד קופת חולים מאוחדת הודלפה לחלק מהחשודים. "הדברים עולים מכך שביום פרוץ (החקירה הגלויה) נעלמו כל החשודים, מכך שחלק גדול מהמסכים נעלמו ממשרדי אחד החשודים ומכך שערב הפרוץ העביר סיבוני מחשבון הבנק שלו סכומי כסף גדולים וניירות ערך לחשבון בנק בשוויץ".

עוד הוסיפה השופטת כי "הוצגה לפניי מסכת עובדתית מפורטת, שהראיות בה משתלבות האחת בשנייה, המביאה למסקנה אחת ויחידה לפיה הנאשם הדליף את פרטי החקירה לסיבוני. הראיה המרכזית בתיק הינה הודאתו של הנאשם. הוא הודה כי הוא ויוסף מסרו לסיבוני פרטים בדבר מועד ה'פרוץ', בו אמורה הייתה החקירה להפוך מסמויה לגלויה והיו אמורים להתבצע מעצרים".

בית המשפט הרשיע את מי רז בעבירה של קבלת שוחד. לפי הכרעת הדין "אין ספק כי הנאשם קיבל תשלום בעד פעולה הקשורה בתפקידו". כן הורשע מי רז בעבירות של שיבוש מהלכי חקירה, כלומר בכך שהדליף מפרטי החקירה. "ההדלפה", נכתב, "שהדליף הנאשם הביאה להימלטות של חשודים, להשמדת ראיות ולהברחת כספים, ובכך שיבש הנאשם במעשיו הליכי חקירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות