אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השנה הקשה של לבייב: אפריקה תרשום הפסד של עד 869 מיליון שקל ב-2014 צילום: אביגיל עוזי

השנה הקשה של לבייב: אפריקה תרשום הפסד של עד 869 מיליון שקל ב-2014

זאת בעקבות הפסדים צפויים בחברות הבנות; זרוע ההשקעות ברוסיה, אפי פיתוח, תרשום הפסד שנתי של 272 מיליון דולר בשל המשבר ברוסיה; אפריקה תעשיות תרשום הפסד של עד 69 מיליון שקל בעיקר על רקע הפסד בתחום עיצוב הבית של נגב קרמיקה

26.02.2015, 09:42 | שי סלינס ומיקי גרינפלד

קבוצת אפריקה ישראלשבשליטת לב לבייב פרסמה הבוקר (ה') אזהרת רווח חמורה לשנת 2014 בעקבות ההפסדים הצפויים של החברות בת - אפי פיתוח ואפריקה תעשיות. לפי הדיווח של הקבוצה ההפסד השנתי צפוי להסתכם בין 863-783 מיליון שקל, בעוד שההפסד הרבעוני צפוי להסתכם ב-870-790 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדוח לרבעון הרביעי ל-2014 של זרוע ההשקעות של אפריקה ישראל ברוסיה, אפי פיתוח, צפויים להירשם הפסדים מירידה בשווי הוגן של נכסי נדל"ן להשקעה ונכסי נדל"ן להשקעה בהקמה בהיקף כולל המוערך ב-210 מיליון דולר. לפיכך ההפסד של אפי פיתוח ברבעון הרביעי לפוי להסתכם ב-300 מיליון דולר, בעוד שההפסד שנתי צפוי לעמוד על כ-272 מיליון דולר.

אפי פיתוח מסבירה את ההפסד העצום וכותבת כי "במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2014 חלו התפתחויות שליליות במצב המקרו-כלכלי ברוסיה. להתפתחויות אלו השלכות רוחביות על המודלים המשמשים את מעריכי השווי החיצוניים של אפי פיתוח במסגרת הערכות השווי של נכסיה".

"כך למשל, התפתחויות אלו הובילו, בין היתר, לפיחות חריף בשער החליפין של הרובל לעומת הדולר אשר גרם לקיטון בתחזיות של תזרימי ההכנסות התפעוליות (NOI) של נכסי הנדל"ן להשקעה ונכסי הנדל"ן להשקעה בהקמה של אפי פיתוח, וכן הובילו להפחתת דירוג האשראי של רוסיה, אשר גרמה לגידול בשיעור של ריבית ההיוון המשמשת בנוסחאות לקביעת השווי על בסיס היוון תזרימי המזומנים", נמסר מאפי פיתוח.

אפי פיתוח היא זרוע הנדל"ן של לבייב ברוסיה והיא פעילה בשוק הנדל"ן המניב ולמגורים בעיקר במוסקבה וסביבתה. הנכס העיקרי שלה הוא קניון אפימול במוסקבה הרשום במאזני החברה לפי שווי של 1.16 מיליארד דולר. לקניון שיעור תפוסה של 82% נכון לשלושת הרבעונים הראשונים של 2014. הנכס המהותי השני של אפי פיתוח הוא מתחם המשרדים אוזרקובסקיה 3 שבנייתו הושלמה, מגדל משרדים אחד מתוכו נמכר, אך יתרת הנכס עדיין לא אוכלסה.

הצרות של אפריקה תעשיות

על פי הדוח של אפריקה תעשיות, היא צופה, כי ברבעון הרביעי של שנת 2014 היא תרשום הפסד המוערך ב-76-66 מיליון שקל, בעוד שההפסד השנתי יסתכם ב-69-59 מיליון שקל. 

באפריקה תעשיות הסבירו את ההפסד שמיוחס בעיקרו להפחתה של מוניטין שנוצר לחברה ברכישת מניות המיעוט של פקר פלדה ב-30 מיליון שקל וכן להפסד הצפוי להירשם בתחום עיצוב הבית, המרוכז בחברת הבת, נגב קרמיקה בסך של כ-25 מיליון שקל. "ההפסד הצפוי כאמור בנגב נובע בעיקרו מהתארכות תקופת תהליך ההרצה של מפעל נגב, שהסתיימה במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2014, אשר גררה אובדן הכנסות ושחיקה משמעותית בשיעור הרווח הגולמי של נגב וכן מהוצאות חריגות בגין חובות לקוחות שנרשמו ברבעון הרביעי כחובות מסופקים ואבודים בשל היקלעותם של מספר לקוחות לקשיים ו/או להליכי חדלות פירעון ברבעון הרביעי של שנת 2014", נכתב בדיווח של אפריקה.

 

לב לבייב, צילום: אריאל שרוסטר לב לבייב | צילום: אריאל שרוסטר לב לבייב, צילום: אריאל שרוסטר

במקביל, אפריקה תעשיות מדווחת היום על עסקת בעלי עניין במסגרתה חברה בת שבשליטתה המלאה (המוחזקת ב-35.5% על ידי אפריקה ישראל), תמכור לאפריקה ישראל מוצרי פלדה בסכום של 16 מיליון שקל.

ההסכם אושר על ידי דירקטוריון החברה אך לא יובא לאישור האסיפה – לטענת החברה, לנוכח העובדה שמדובר בעסקה שאינה חריגה (וככזו, עסקה שאינה מחייבת אישור אסיפה כללית). בנוסף מבהירה אפריקה תעשיות, כי בשל היותה של העסקה בליבת העסקים שלה, על פי נוהל החברה לא היה מקום לקיום של הליך תחרותי (מכרז), וכי הדירקטוריון הסתפק בנתוני ההשוואה שהוצגו לו על התקשרויות דומות עם צדדים שאינם קשורים לחברה.

"יכולה לשרת את החוב שלה"

שי עזר, אנליסט הנדל"ן של IBI בית השקעות התייחס לאזהרת הרווח של אפריקה ואמר כי החברה יכולה לשרת את החוב שלה עד שנת 2017 גם ללא קבלת מקורות מאפי פיתוח. אולם לשם כך היא תיאלץ לבצע פעולות אחרות כמו מכירת בניין הטיימס בני יורק, מכירת קרקעות בארץ ומשיכת דיבידנד מאפריקה נכסים.

"לפעולות אלו סבירות גבוהה להתממש אולם בכדי לצלוח את שנת 2017 אפריקה צריכה פעולה רצינית או כמו שנהוג להגיד Game changer. ברור לחלוטין שעתיד אפריקה השקעות תלוי בהתפתחות העניינים ברוסיה וברור לחלוטין שכעת אי אפשר כעת לחזות את מצב הכלכלה הרוסית בעוד שנתיים. מה שכן ניתן לחזות זה שגם אם כלכלת רוסיה תתאושש ואפי פיתוח תחזור לתלם, היא עדיין לא תוכל לחלק דיבידנד בהיקף משמעותי. צריך לזכור שלאפי פיתוח פרויקטים עצומים לבנייה שכרגע מוקפאים ולכן לא יושלמו עד אז", כתב עזר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
האם שוב אחיזת עיניים בדיווחי אפריקה תעשיות לבורסה? כנסו
הייתכן שרווח של 9 חודשים בגובה 6 מיליון ש' בנגב הופך בסוף הרבעון הרביעי להפסד שנתי של 25 מיליון? הייתכן והפסד מדווח לאותה תקופה של תעשיות בגובה 4 מיליון הופך בתוך רבעון להפסד משוער של 60 מיליון? הייתכן ובכירי אפריקה/נגב לא למדו שום דבר ולא שכחו שום דבר מפרשת ר"נע שלוותה אותם בשנתיים האחרונות וממתינה לתובענה ייצוגית אחרי תשלום קנסות של מליוני ש'? איך מר לבייב מאפשר את הפארסה האין סופית שמייצרים לו בכיריו השכם והערב? האם לנובוגרודצקי את מוטולה פסלוני חסינות כלשהם אצלו?
ירמיהו , ענתות  |  26.02.15
לכל התגובות