אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנובה: ירידה של 5% במכירות ל-6.8 מיליארד שקל ב-2014 צילום: עמית שעל

תנובה: ירידה של 5% במכירות ל-6.8 מיליארד שקל ב-2014

הרווח הנקי של קונצרן המזון הגדול בישראל צנח בכ-22% לכ-410 מיליון שקל. הירידה במכירות וברווח היא תוצאה מהתגברות הרגולציה, הכנסת מוצרים לפיקוח, הירידה בשוק המזון והתחרות; המנכ"ל אריק שור: "במקביל לשיפור והתאמת סל המוצרים, הוספנו להתמקד בשיפור התהליכים הפנים ארגוניים"

26.02.2015, 14:38 | נורית קדוש

מכירות קונצרן המזון הגדול בישראל - תנובה, ירדו בשנת 2014 בשיעור של 5.16% והסתכמו ב- 6.8 מיליארד שקל לעומת כ-7.17 מיליארד שקל בשנת 2013.

קראו עוד בכלכליסט

בתנובה מסבירים את הירידה במכירות, בהכנסת גבינה לבנה ושמנת מתוקה לפיקוח, בהפחתת מחיר סל המפוקחים, וכן מירידה כמותית בשוק המזון. עם זאת, גם לחזרתה של טרה לפעילות מלאה עם השלמת הקמת המחלבה החדשה בנתיבות, היתה השפעה שלילית על מכירות תנובה.

בעקבות הירידה במכירות, ירד הרווח הגולמי ב- 3.75% ביחס לאשתקד והסתכם ב- 1.9 מיליארד שקל. עם זאת, שיעור הרווח הגולמי מההכנסות עמד על 27.92% לעומת 27.51% אשתקד, זאת בעיקר מירידה במחיר התשומות.

הירידה במכירות וברווח הגולמי באה לידי ביטוי גם ברווח התפעולי שהסתכם ב-521 מיליון שקל, לעומת 614 מיליון שקל בשנת 2013, ירידה של כ-15.24%, אשר קוזזה בחלקה על ידי התייעלות ניכרת בצד ההוצאות.

את השנה החולפת חתמה תנובה עם ירידה של 21.9% ברווח הנקי שהסתכם בכ- 410 מיליון שקל, לעומת 520 מיליון שקל בשנת 2013.

מוצרי תנובה (ארכיון), צילום: אריאל בשור מוצרי תנובה (ארכיון) | צילום: אריאל בשור מוצרי תנובה (ארכיון), צילום: אריאל בשור

הירידה ברווח הנקי נובעת בעיקרה מהירידה האמורה ברווח התפעולי. לדברי אריק שור, מנכ"ל קבוצת תנובה: "2014 הייתה שנה בה לראשונה זה שנים שוק המזון חווה ירידה משמעותית בנוסף לתחרות גבוהה בכל אפיקי הפעילות וכן הוספת מוצרים לסל המוצרים המפוקחים. גם השנה תנובה המשיכה במאמציה להגדיל את מגוון המוצרים לצרכן, להתאימו למגמות הצרכניות ולהבאת ערך מוסף באיכות המוצרים כמו גם בהתאמת מוצריה למצפן התזונתי. בנוסף, המשיכה הקבוצה לייצר מוצרים ברמת מוכנות גבוהה על מנת לשפר את המענה והתאמת סל המוצרים לשוק המקצועי.

"במקביל לשיפור והתאמת סל המוצרים, הוספנו להתמקד בשיפור התהליכים הפנים ארגוניים, הגדלת היעילות בייצור לצד ניהול מושכל והתאמת ההוצאות בכל זרועות הקבוצה לסביבה התחרותית. התאמת הוצאות זו תמכה ואפשרה לנו להוסיף ולתת מענה לדרישות למוצרינו ולמגמות השונות בשווקים", אמר שור. 

יעקב חן, סמנכ"ל הכספים של קבוצת תנובה: "נתוני הקבוצה מושפעים באופן מהותי מפעילות הנדל"ן ומהשפעות המס בשנים האחרונות. בניכוי השפעות אלו הרווח הנקי עומד על 368 מיליון בשנת 2014 לעומת 447 מיליון בשנת 2013, ירידה של 17.57%. זאת, לעומת ירידה של 21.19% ברווח הנקי בשנת 2014 מול אשתקד". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כמחאה אני קונה מוצרי טרה במחירים יותר זולים מתנובה , פרוט ברצ"ב
אני בטוח שטרה לא מפסידה ולדוגמא חלב בקרטון 2 ליטרה 3% יותר זול מתנובה ב- 2 ש"ח גבינה לבנה 5% 750 גרם זול ב- 2.10 ש"ח מתנובה ובטוח שטרה לא מפסידים ! מדוע "להעשיר" את קופת תנובה ממחירים יותר גבוהים על מוצרי מזון בסיסיים !
צרכן חכם  |  01.03.15
7.
מקווה שאלו ההסברים לתקשורת ולפחות בפנים הם יודעים את המצב
אני לא מתיימר לכתוב בשם "הציבור" אבל לי לפחות נמאס. וזה לא משנה עם תנובה סינית, בריטית ישראית או קנדית ... המחירים בארץ שערוריתיים. בלוק קטן של גבינה בולגרית עולה כמעט 20 שקל ... מחירי גבינות צהובות מטורפים. מחירי מעדני חלב בלי כל פרופורציות. והמדינה עוד מגינה עליהם במכסות יבוא ומכסים. ואני מציין וחשוב שתנובה יקראו את זה, ובלי טיפה של התנשאות על כאלו שאין להם - הלואי ויעשו יותר כדי שיהיה לכולם. אני יכול לקנות, לא עשיר אבל מעמד ביניים שיכול להרשות לעצמי לעמוד מול המקרר של תנובה ולקנות מה שבא לי (כמובן בגבול מסויים) פעם הייתי "מעמיס" מעדנים וגבינות ... סתם מתוך הרגל וכדי שיהיה לידלים במקרר. פתאום שמתי לב איך המחירים קצפו. איך יוגורט עיזים שהייתי קונה ב 9 שקלים קבץ למעל 15 ש"ח, איך גבינה בולגרית עולה פתאם כמעט 20 ש"ח ואיך יוגורטים עולים בסביבות 4 שקלים. ולא .. אני לא רוצה לקנות מארזים של 8 ולא רוצה מתנות ולא רוצה מבצעים - ביום אחד החלטנו שזהו וכרגע אני ממש ממש אדיש. זה נקרא שינוי התנהגות צרכנית. וזה כבר לא קשור רק לכסף. הפרסומות ה"מרגשות" לא עושות לי כלום ועד שבתנובה לא יבינו את זה לפחות אני אמשיך. מה שיפה הוא שבהתחלה זה היה מוזר .. חסר ... היום מצאנו חלופות והמעדנים ומלאי הגבינות פחות חסר במקרר. (אגב, זה נכון גם לגבי שטראוס ..וגם לגבי טרה .. )
מ  |  28.02.15
לכל התגובות