אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשעת צבי בר: איש לא הופתע צילום: תומי הרפז

פרשנות

הרשעת צבי בר: איש לא הופתע

ראש עיר שלוקח שוחד מעדיף את האינטרס שלו עצמו - על פני זה של האזרחים שנבחר לשרת

26.02.2015, 21:48 | זוהר שחר לוי
צבי בר, לשעבר ראש עיריית רמת גן, היה אמור לבלות בימים אלו עם חבריו בטיול מאורגן למזרח הרחוק. במקום זאת הוציא נגדו שופט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, צו עיכוב יציאה מהארץ לאחר שהרשיע אותו בשלל עבירות שוחד, הלבנת הון, שיבוש הליכי משפט ומרמה והפרת אמונים. "משהורשע", אמר, "חזקת החפות אינה עומדת לו עוד".

ב-14 באפריל יחזור בר לבית המשפט המחוזי בתל אביב כדי לשמוע כמה שנות מאסר מבקשת המדינה לגזור עליו. נציגי הפרקליטות סירבו היום לנקוב במספר השנים שיבקשו אך המדיניות העכשווית וההרשעות האחרונות, ובעיקר פרשת הולילנד, הותירו את חותמם. עם כל ההתחשבות בגילו של בר ובתרומתו רבת השנים למדינה ולעיריית רמת גן, בפרקליטות צפויים לדרוש עונש כבד ומרתיע. כפי שהדברים נראים עכשיו, בר ככל הנראה עומד בפני שהות ארוכה מאחורי סורג ובריח, מה עוד שמי שיכריע את גורלי, השופט גורפינקל, נחשב לשופט מחמיר.

בשורה התחתונה, אף אחד לא הופתע היום. לא מהרשעתו של בר, לא מהרשעתם של שותפיו לכתב האישום ולא מהמילים הקשות בהכרעת הדין המתארות שחיתות שלטונית ארוכת שנים. למרות זאת, אמרו מי מהמעורבים בתיק, בטרם הכניסה לאולם הדיונים עוד הייתה תקווה. גם אצל בר עצמו – כי הכרעת הדין לא תהיה כה גורפת.

צבי בר היום בביהמ"ש שהרשיע אותו, צילום: תומי הרפז צבי בר היום בביהמ"ש שהרשיע אותו | צילום: תומי הרפז צבי בר היום בביהמ"ש שהרשיע אותו, צילום: תומי הרפז

בא כוחו של בר, עו"ד נבות תל-צור רמז בצאתו מהאולם באשר לערעור שיבוא בעקבות ההרשעה הקשה. הוא התייחס לדברים שאמר השופט גורפינקל כמה פעמים לאורך הכרעת הדין ולפיהם "פעולותיו של בר לקידום הפרויקטים לא פגעו באינטרס של רמת גן ותושביה". החלטותיו של בר, לשיטת גורפינקל, באותם פרויקטים נעו בין החלטות סבירות להחלטות המיטיבות עם העיר ו"לא מצאתי כי בעקבות מעשיו של בר קמו פרויקטים שהם בבחינת 'בכייה לדורות'".

אם ניקח את המסר המשתמע של גורפינקל וננסה "להלביש" אותו על פרשה עכשווית אחרת, שאינה עוסקת בשוחד כמובן אלא בעבירות אחרות, אפשר יהיה לכאורה לטעון שבנק לאומי לא בהכרח נפגע מהפעולות הפסולות שביצעו אנשיו בפרשת העלמות המס של לקוחותיו בארה"ב. שהרי אין מחלוקת שהפעולות הללו הגדילו את רווחי הבנק. אבל חשיבה כזו מתעלמת מהעובדה שברגע שאנשי הבנק ביצעו עבירות (על החוק האמריקאי במקרה זה), הבנק כתאגיד נפגע ועומד בפני סיכון. עיריית רמת גן אומנם ובניגוד לבנק לאומי, לא תשלם קנסות עצומים בגין מעשיו של שניהלו או הובילו אותו, אבל בשני המקרים אמון הציבור בתאגיד נסדק.

יכול להיות שבר באמת קידם את איכות החיים של ברמת גן וכי קידום הפרויקטים שבמרכז כתב האישום תרמו לאינטרס של העיר. אבל חשוב לזכור: המשמעות החד משמעית של ראש עיר שלוקח שוחד היא כי פעל בניגוד לאינטרס של תושביו ושל עירו, שכן הוא העדיף את האינטרס שלו עצמו – על פני אלה שאותם נבחר לשרת. האינטרס של תושבי רמת גן איננו שראש העיר שלהם יהיה נגוע בשחיתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות