אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העימות הגדול: כחלון נגד לפיד, ליברמן נגד עודה צילום: חדשות 2

בחירות 2015

העימות הגדול: כחלון נגד לפיד, ליברמן נגד עודה

ראשי המפלגות הגדולות, למעט הרצוג ונתניהו, התעמתו באולפן ערוץ 2; כחלון ולפיד התווכחו על משבר הדיור, בנט וגלאון על הסיכוי לשלום - ועודה דיבר על שוויון ודמוקרטיה

26.02.2015, 23:53 | שירות כלכליסט

הערב נערך באולפני ערוץ 2 עימות בין ראשי המפלגות - נפתלי בנט (הבית היהודי), יאיר לפיד (יש עתיד), זהבה גלאון (מרצ), אלי ישי (יחד), אריה דרעי (ש"ס), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), איימן עודה (הרשימה המשותפת) ומשה כחלון (כולנו). בלטו בהיעדרם - בנימין נתניהו ויצחק הרצוג.

העימות נפתח בהצהרות אישיות; ליברמן אמר כי "מדינת ישראל חייבת לחזור להיות מדינת ישראל של 67', אמיצה שחברים מכבדים אותה ואוייבים מפחדים ממנה"; כחלון הצהיר כי "הליכוד נטש את הדרך של בגין; כולנו היא מפלגה שמובילה שתוביל את המהפכה החברתית; לפיד: "למי שייכת המדינה? למעמד הביניים והשכבות החלשות או לפוליטיקאים והוועדים. חסכנו למשלמי המסים, נתנו לניצולי השואה, קיצצנו את תקציבי בתי הספר החרדים"; בנט אמר: "בצוק איתן אמרו שאני מתפרע שירדתי לדרום פוגש קצינים בלי אישור והופך שולחן כדי לחייב את ממשלת ישראל להשמיד את מנהרות הטרור. אני אמשיך לעשות את זה. שום דבר לא יעצור אותי כשמדובר בביטחון של אזרחי ישראל".

דרעי אמר כי "כולם מדברים על נושאים חברתיים, אבל כולם מייצגים את מעמד הביניים. שוכחים את שני מיליון העניים שהם שקופים"; יריבו ישי, שהציג איור בנוסח הפצצה של נתניהו מהאו"ם, הצהיר כי "הבעיה היא לא חמאס ולא חיזבאללה. יש בעיה חברתית קשה, קרע בעם ישראל שצריך לעצור"; עודה: "שני שלישים מהילדים הערביים הם עניים והיום אנחנו דווקא מציעים תקווה. אנחנו משוכנעים שאפשר להגיע לשלום. אפשר לעשות שלם לאומי ואזרחי אפשר לעשות צדק חברתי. אי אפשר לעשות שינוי בלי האוכלוסייה הערבית". גלאון אמרה: "פחדתם להתעמת עם הבעיות הכי משמעותיות של החברה - שאם לא יסתיים הכיבוש, תהיה כאן מדינת אפרטהייד".

ראשי המפלגות בעימות, צילום: חדשות 2 ראשי המפלגות בעימות | צילום: חדשות 2 ראשי המפלגות בעימות, צילום: חדשות 2

לאחר ההצהרות החל שלב העימותים. כחלון האשים את לפיד כי בתקופת כהונתו כששר אוצר עלו מחירי הדירות ב-17%. לפיד הזכיר את הסכמי הגג שנחתמו להקמת עשרות אלפי יחידות דיור, אך כחלון שאל אותו, "כמה מפתחות נמסרו? 7,300 יחידות בלבד. אין דירות בישראל". שר האוצר לשעבר הוסיף כי "הייתי בשטח - יש מנופים ובונים אלפי יחידות דיור".

בעימות בין שני שרי ש"ס לשעבר, אמר דרעי: "מרן מתבייש שזה מה שעושים לו. אני לא הקלטתי את מי שלא קיבל את פסק דינו של מרן. זה אלי ישי". ישי השיב: "אני מצטער, אני לא מוכר קלטות".

בנט וגלאון התעמתו בנושא המדיני; יו"ר הבית היהודי אמר כי "אין לי ויכוח עם זהבה. היא בעד חלוקת ארץ ישראל ובעד חלוקת ירושלים. אני לא אתן שימסרו עוד סנטימטר אדמה לערבים". יו"ר מרצ אמר כי "נפתלי אומר ביושר לציבור שהוא רוצה לספח שטחים. אתה טומן את הראש בחול ומספר לציבור שלך שקרים. אתה מוביל למדינת אפרטהייד ולמדינה דו לאומית".

ליברמן, שהתעמת עם עודה, אמר כי "הח"כים הערבים מייצגים ארגוני טרור בכנסת ישראל, זה רק אומר כמה השנאה לישראל גדולה. למרות שהם נהנים מהחופש, הם כולם שתקו כשחיסלו פלסטינים בסוריה"; יו"ר הרשימה המשותפת השיב לו: "אני מדבר על שוויון ועל חיים משותפים. אנחנו רוצים תקווה ולא רוצים התלהמות".

לאחר מכן הפנו המועמדים שאלות אלה לאלה; כחלון שאל את בנט האם ימליץ על לפיד לכהונה נוספת במשרד האוצר, וזה אמר: "מאוד רציתי את תיק האוצר. אני צריך הרבה כוח פוליטי כדי לשבור מונופולים ולפרק קרטלים". דרעי שאל את בנט לגבי פרשת אלי אוחנה, ויו"ר הבית היהודי ענה לו כי הוא "מאוכזב" מהשאלה, וכי "כולנו יהודים". לפיד הפנה את שאלתו לנתניהו, שכאמור לא השתתף בעימות: "למה מנעת את העברתו של התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה שנים ארוכות?".

בדברי הסיכום שלה, אמרה גלאון: "מרצ לא מחפשת תירוצים, אנחנו מציעים פתרונות באומץ - מאבק חברתי ומדיני כדי שתהיה כאן חברה צודקת יותר"; דרעי: "אני מתחייב על שלושה תנאי ברזל לישיבה בכל ממשלה - מע"מ אפס על מוצרי יסוד, שכר מינימום של 30 שקל והקצאת 7.5% מכל דיור לדיור ציבורי"; כחלון: "אני מתחייב שכשאגיע למשרד האוצר, אלחם באמת במונופולים ואוריד באמת את מחירי הדירות"; בנט: "חשוב שלא נתבייש להיות ישראלים. אני מתחייב לא למסור סנטימטר אדמה מארצנו לערבים"; ליברמן: "אנחנו זקוקים להנהגה מנוסה ולמנהיגים שיודעים להכריע"; לפיד: "הבחירות מנעו מכם את התקציב החברתי שאמור היה להיות מאושר ב-1 בינואר. כל זה מוכן, המפתחות בסוויץ', אפשר תוך יום להחזיר את זה לאזרחים"; ישי אמר: "יש לי חלום שלא תהיה הפרדה בין ספרדים לאשכנזים, שזוגות צעירים יוכלו לקנות דירה, שיוקר המחיה יירד"; עודה סיכם: "אנחנו נשים את משקלנו לטובת השלום, השוויון, הדמוקרטיה והצדק. יהודים וערבים נגד כל המוחלשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עוצמת הכוונות הטובות של לפיד גוברת על הטעויות עצמן !לראייה של לפיד קוראים "ישראל" -"הישראלים".
אנשים מזהים כוונות טובות ויודעים להעריך כוונות טובות. וכן , אף על פי שלפיד טועה לא מעט – לא רק בעובדות ופרטים, אלא גם באופן שבו הוא מנתח חלקים של המציאות – עוצמת הכוונות הטובות של לפיד גוברת על הטעויות עצמן ! בצדק אמיתי אנשים מעדיפים אדם שמתעקש לכוון אל הטוב וטועה מדי פעם, מאשר אדם שלא מכוון אל הטוב וצודק רוב הזמן. לפיד הוא גם לא אדם ציני. הוא לא משתמש בפלטפורמה הזאת שנקראת "פוליטיקה" כדי לממש מאוויים נסתרים. זה לא עניין של כסף ולא עניין של פרסום. לפיד היה מספיק עשיר ומספיק מפורסם. לפיד באמת רוצה להשפיע, לשנות מציאות. אנשים מזהים את היעדר הציניות הזאת, את ההתכוונות האמיתית. הם מעריכים אותה. הם יתנו לו עוד הזדמנות. אבל הכוח האמיתי של לפיד אינו טמון רק בכוונותיו הטובות. הכוח האמיתי של לפיד קשור לטווח הראייה שלו ולאופן שבו הכוונות הטובות מושלכות אל אותו טווח ראייה. לטווח הראייה של לפיד קוראים "ישראל", או לחלופין - "הישראלים". הציבור לא טיפש בכללללל..כפי שכחלון חושב..ו/או ניסה לעשות ממנו בעימות מול לפיד.. ומבין שחשוב יותר להבין שזה המשטח היחיד שעליו מופעלות הכוונות הטובות של לפיד על פני דמגוגיה פופוליסטית מתחכמת של כחלון ..
מביט מהצד  |  27.02.15
3.
כחלון "למד דראמה" לקראת העימות...שחקן סוג ז ..."צדיק מתחזה"שממש לא משכנע
כחלון מפזר דמגוגיה זולה בשקל ואגורה וחושב שהציבור מטומטם . ההשוואה בין מהפכת הסלולר לבין מהפכה בשוק הדיור מעוררת כלפי כחלון צחוק ובוז... כחלון חושב שלציבור יש זיכרון קצר.... אותו כחלון ישב כשר רווחה בממשלה ...ולא עשה כלווום לרווחת החלשים באאמת אותו כחלון ישב בממשלה שאליה הוא חוזר כעת ..מבלי לגלות נחישות לשינויים בשוק הדיור שהרי כמו שהוא התמקד כשר רווחה בסלולר בלבד ..יכל היה להתמקד בשוק הדיור גם .. בדיוק מ "צדיקים מתחזים " כדוגמת כחלון זבתא בוקובזה הזהירה אותי ... מאלו כדוגמת כחלון המפזרים הבטחות כבלונים ...ומאשימים את כוולם בכישלון ... אההה....סבתא בוקובזה גם לימדה אותי שאסטרטגיית ההתקפה הינה הדרך של חלשים להסתיר חולשתם ותחמנותם .... אין ספק שלפיד הוכיח וחשף בעימות זה את "כחלון במערומיו " ...תרתי משמע ראוי שכחלון באאמת יפסיק לזלזל באנטליגנציה של הציבור/שלנו ויבין שהציבור לא קונה הבטחות ופופוליזים גם בחינם.
JOJO  |  27.02.15
2.
או שכחלון מזלזל באינטלגנציה של הציבור
או שיש לו זכרון קצר מאוד. עם כל המורכבות של שוק הנדל"ן והתלות במשרדים רבים (שיכון, פנים, תשתיות, תחבורה) ובגורמים רבים (רמ"י, עיריות, ועדות בלי סוף) לעומת שוק הסלולר שנראה כמו משחק ילדים באופן יחסי, לקח לכחלון 3 שנים עד שראינו פירות אמיתיים. אז מה הוא רוצה מלפיד אחרי שנה וחצי?
דן  |  27.02.15
1.
כולם שקרנים, אבל הנוכל הגדול הוא בנט, מפני שהוא משתמש בנימוקים ביטחוניים, ולמעשה
בנט וחבורת הקיצוניים שלו רוצים את ארץ ישראל השלמה מסיבות דתיות, כי כך כתוב בתורה. החבורה המשיחיסטית הזו רוצה להחיל את הדת וחוקי הרבנות על הציבור. הם חומיניסטים, והם אסון למדינה.
ישראלי , ישראל  |  27.02.15