אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא בגביית תמלוגי הגז - ב-2014 גבתה המדינה 744 מיליון שקל, כ-96% ממאגר תמר צילום: יח"צ

שיא בגביית תמלוגי הגז - ב-2014 גבתה המדינה 744 מיליון שקל, כ-96% ממאגר תמר

עוד נגבו 9 מיליון שקל ממאגר "ים תטיס" ו-11 מיליון שקל מכריית פוספטים. לטענת משרד האנרגיה, מדובר בעלייה של 39% ביחס לגביית התמלוגים בשנת 2013

01.03.2015, 14:19 | ליאור גוטמן

שיא חדש בגביית תמלוגים שמקורם בשימוש באוצרות טבע - משרד האנרגיה מדווח היום (א') שבשנת 2014 גבתה המדינה 744 מיליון שקל מהפקת גז טבעי, נפט ופוספטים, מתוכם כ-425 מיליון שקל רק בחציון השני של השנה שעברה.

לטענת משרד האנרגיה, מדובר בעלייה של כ-39% ביחס לגביית התמלוגים בשנת 2013. עם זאת, התמונה מעוותת במעט, כיוון שמאגר הגז תמר, שאחראי לעיקר הכנסות המדינה מתמלוגי אוצרות טבע, החל לפעול רק בתחילת הרבעון השני של 2013, כך שהשוואה מדויקת יותר תתבצע בסיכום גביית התמלוגים לשנת 2015.

לפי נתוני משרד האנרגיה, עיקר ההכנסות מקורן כאמור במאגר הגז "תמר". מבעליו נגבו כ-718 מיליון שקל, או למעלה מ-96% מגביית התמלוגים. עוד נגבו 9 מיליון שקל ממאגר "ים תטיס" שסיים למעשה את חייו. 11 מיליון שקל מההכנסות מקורם מכריית פוספטים ושאר ההכנסות (כ-6 מיליון שקל) מקורם מתשלומי אגרות ופעולות שונות.

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

לפי הערכות משרד האנרגיה, גביית התמלוגים בשנה הקרובה (2015) תסתכם בכ-820 מיליון שקל. עוד אומרים שם שבמידה ופיתוח מאגר לווייתן לא יידחה יתר על המידה, משנת 2019 ואילך תעמוד גביית התמלוגים על כ-3.3 מיליארד שקל לכל שנת הפקת גז.

"מגמת העלייה בתמלוגי הגז הטבעי, הנפט והמחצבים, היא ברכה למשק הישראלי. העשרת קופת המדינה בזכות התמלוגים מסייעת בהפחתת יוקר המחיה. תרומת הגז הטבעי למשק הישראלי משמעותית ביותר, ואנו רואים חשיבות רבה לקידום פיתוח מאגרי הגז לטובת הצרכן הישראלי", מסכם סילבן שלום, שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ל - 6 - אתה הוא שצריך לקרוא
התמלוגים שהעבירו שואבי הגז וכורי המחצבים למדינה הם 744 מיליון. כלומר - ההכנסות של שואבי הגז וכורי המחצבים היו גבוהים מסך התמלוגים שהם העבירו. בנוסף לזה - לשואבי הגז וכורי המחצבים היו רווחים. אני בטוח שסכום ההכנסות גבוה ]י כמה מהתמלוגים שהועברו לקופת המדינה, ונראה לי שגם הרווחים - כלומר - הכסף שנשאר בכיס הפרטי של הטייקונים - היו גבוהים פי כמה מהסכום שהועבר לקופת המדינה. אז - המספר 744 מליון, אולי נראה יפה, ונשמע כמו סכום גבוה, אבל נראה לי שהמספר הזה, ביחס לסכומי ההכנסות והרווח, הוא בעצם נמוך מאוד.
01.03.15
5.
סילבן שלום משקר בלי למצמץ על "הפחתת יוקר המחיה" ולא סתם לא נכנס לפרטים
הרי התמלוגים בארץ נמוכים בעשרות אחוזים מהמקובל במדינות מערביות מתוקנות. בנוסף לזה, יצחק תשובה - הבוס של משה כחלון (לכאורה כמובן) - עושק את האזרחים ישירות דרך מאגר "תמר" משום המחיר המנופח שחברת החשמל (ויצרני החשמל הפרטיים ומפעלים) נאלצת לשלם לו בגלל חוזה מאד "מתוק" שהמדינה חתמה מולו. לשם השוואה הוא מרוויח לפחות פי 2 ממאגרים דומים שמוכרים גז - שוב - במדינות מתוקנות. כמובן שגם סילבן נצפה לא אחת בחברתו הנעימה של מר תשובה ונלחם עבורו ועבור טייקונים אחרים בחירוף נפש כל פעם שמישהו ניסה להפחית קצת באמת את יוקר המחיה באמצעות הטלת מיסוי צודק והגון על הרווחים המופקים מאוצרות הטבע של כולנו.
מדינת כל טייקוניה  |  01.03.15
לכל התגובות